©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Szent sarok


Az egyéni áhítat emlékei a mosonmagyaróvári Hansági Múzeum gyűjteményeiből.

Szerző: Székely Zoltán | Forrás: | 2014-09-11 08:50:22

A néprajz és a vallástörténet szent saroknak a hagyományos paraszti otthonoknak azt a szegletét nevezi, ahol a szentképeket és -szobrokat, a házi oltárt vagy a Mária-házat helyezték el. Ide kerültek a búcsús emlékek is, a kegyhelyekről hozott nyomatok vagy a búcsújárókat helyben megörökítő fotográfiák. Mindezeket kiegészíthetjük a csatos imakönyvekkel, csipkés szentképekkel, az egylapos nyomatoktól a kisebb füzetig terjedő lelki olvasmányokkal, a kegyéremmel, ékes rózsafüzérrel és a falon függő feszülettel, s máris előttünk áll az a gazdag és sokrétű tárgyi világ, amely az egyéni vallásgyakorlat keretét adva az elmélyültebb és bensőségesebb lelki életet szolgálta.

A bemutatott anyag a Hansági Múzeum és Németh Alajos magánygyűjtő tárgyaiból válogat, melynek gerincét a 19-20. századi emlékek alkotják. Bár ezek az évszázadok a szekularizáció jegyében teltek, az egyéni áhítat emlékei talán soha sem voltak ennyire változatosak, mint ekkor. A gyűjtemények esetlegességeiből adódóan természetesen a kiállítás nem vállalkozhatott az emlékanyag teljes körű bemutatására, mindazonáltal felvillanthatja sokrétűségét és változásának dinamikáját. Ez utóbbira szép példa a mariazelli búcsús emlékek átalakulása, ahogyan az 1857-es nyomtatott lapot a következő évtizedekben felváltja a fotográfia, vagy, ahogy a rézmetszetű szentképeket leváltják a nyomdai előállítású darabok.

A devóciós tárgyak sajátos csoportját alkotják az egyedileg készített, a jámbor áhítatot alkotásba fordító darabok. Klasszikus példái ennek a 18. századi apácamunkák, miként a türelemüvegek (oltárral, Arma Christivel) vagy a szentelt gyertyák viaszából készített búcsúsemlék, illetve Mária-imakönyv imitáció.

 

A vándorkiállításon is látható tárgyi emlékeket bemutató tárlat a járási múzeum mintaprojekt keretében jött létre és elsőként a máriakálnoki Kultúrotthonban (Máriakálnok, Rákóczi út 6.) nyitotta meg kapuit 2014. július 29-én.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,

    Muzeumok.hu Rss betöltése...