Egy szablya sok mindenről mesél
HUSZÁROS
A tavaly önállósult sárvári múzeum már nemcsak ajándékként fogad be huszárokhoz köthető dokumentumokat, műtárgyakat, hanem vásárlással is hozzájut a gyűjteményt gazdagító darabokhoz.
Takács Zoltán Bálint |
2014-12-01 08:00 |
A sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum az ALFA-program keretében újítja fel a huszárok történetét bemutató állandó kiállítását. A múzeumba először 1983-ban kerültek huszáremlékek, amikor a legkorábbi alapítású huszárezred, a Nádasdy huszárok tisztikara átadta az addig Ausztriában őrzött műtárgyait. A következő években több társezred is úgy döntött, hogy a múzeumra bízza emlékeinek őrzését, bemutatását. Végül 1988-ban elkészült az új állandó kiállítás, melynek felújítására tíz év múlva került sor. A szakmai támogatás a sárvári önkormányzat közreműködésével most tette lehetővé, hogy a kevés európai huszárkiállítások egyike teljesen új elvek szerint épüljön újjá.
Szakítva az eddigi hagyományokkal, a tavaly önállósult sárvári múzeum már nemcsak ajándékként fogad be huszárokhoz köthető dokumentumokat, műtárgyakat, hanem vásárlással is hozzájut a gyűjteményt gazdagító darabokhoz. Így szerezte be azt az 1904 mintájú legénységi szablyát, melyet egykoron a Nádasdy huszárezred legénységének egyik tagja használhatott.
A 18. századtól fogva a nagy tömeghadseregek fegyverzetét, felszerelését, egyenruháját központilag szabályozták. A kibocsátott rendeletek részletes szabályokat tartalmaztak a méretekre, anyagra és egyéb körülményekre vonatkozóan. A tervek alapján legyártott első darabokat a különböző fegyverkészítő műhelyek természetesen még nem gyártották nagy számban, hanem alaposan kipróbálták őket. Az így szerzett tapasztalatokat felhasználva újabb és újabb finomítások következtek. Ez a folyamat nem kerülte el a sárvári múzeum új szablyáját sem.
A fegyverre vonatkozó rendelet hivatalos közlönyben 1908-ban jelent meg. A szablyát jóval korábban, 1904-ben tervezték, innen származik elnevezése is. A próbadarabok segítségével tökéletesítették a fegyvert, míg 1906-ban az uralkodói döntés a szablya használatát nemcsak a lovasság teljes legénysége, hanem a trén- (szállító) csapatok legénysége, illetve a vártüzérek altisztjei számára is előírta. Egy sárvári magángyűjtő közlése szerint azonban az első darabok gyártására még 1908-ban, az uralkodói rendelet kiadásának évében sem került sor, sőt egyelőre úgy néz ki, mintha még pár évig várni kellett volna rá. Utána azonban a fegyver hatalmas karriert futott be.
A szablya egyik legérdekesebb jellegzetessége az aszimmetrikus kosár, azaz ha felülről nézzük, jobb felé egy kissé hasas, mintha követné a marok vonalát. A kosáron ezenfelül még 27 lyuk is látható, mellyel a szablya súlyát csökkentették. Hasonló lyukakat korábban rendszeresített kardon is láthatunk, mint például az 1869 mintájú lovassági szablyán. Általában is elmondható, hogy az áttört díszítések nemcsak esztétikai céllal készültek, hanem mögöttük technikai megfontolások is álltak. A bordázott markolatot bükkfából készítették, majd halbőrrel vonták be. Az 1860-as évekig lóbőrt használtak a markolat bevonására, utána a leginkább a rájabőr terjedt el.
A penge tövénél láthatjuk, miért is fontos a szablya a Nádasdy Ferenc Múzeum szempontjából. Ide ütötték be ugyanis a 9 HR jelzést, mely a császári és királyi 9. huszárezredet (regimentet) jelölte. Az uralkodó Ferenc József a K. u. K. 9-es huszároknak trónra lépésének 40. évfordulóján engedélyezte, hogy örökre viselhessék egykori ezredtulajdonosuk, Nádasdy Ferenc nevét (1708–1783). A pengető alatt jól kivehető a Wn jelzés, a bécsi arzenál átvevő pecsétje, melyet akkor ütöttek rá, amikor a gyártótól átvették a kész fegyvert. A kétfejű sasos címer után következő két szám az átvétel évét jelenti évszázadjelölés nélkül, melyből sajnos a második szám lekopott, vagy eleve rosszul ütötték be. Annyi biztos, hogy a szablya az 1910-es években hagyta el a műhelyt, de mindenképp 1918 előtt, amikor a kétfejű sast ábrázoló címert felváltotta a Monarchia kettős címere.
A szablyáról még számos érdekes és izgalmas megfigyelés tehető, de aki kíváncsi az eredetire, a jövő év tavaszán látogasson el Sárvárra a Nádasd Ferenc Múzeumba, ahol több izgalmas tárgy között ez is ki lesz állítva.
A szablya más szempontú bemutatása olvasható a sárvári múzeum honlapján ITT>>>
A Nádasdy Ferenc Múzeum Huszár Gyűjteményét a múzeum honlapon is bemutatja ITT>>>