Letört szakáll

EGYIPTOM

Még Tutanhamon világhírű halotti maszkját is időről időre le kell porolni, így történhetett meg, hogy a sokat át- és túlélt műtárgy megsérült.

Magyar Múzeumok Online 2015-01-23 12:06
Cikk küldése e-mail:

 Az 1922-ben felfedezett Tutanhamon fáraó halotti maszkja a leghíresebb egyiptomi leletekhez tartozik. Túlélte a sírfosztogatásokat, a többszöri helyváltoztatást és egészen tavalyig sérülésmentesen töltötte több mint 3300 évre saccolt életkorát. Ekkor viszont történt egy kis baleset: a kairói Egyiptomi Múzeum tisztítást végző személyzetének közbeavatkozása ugyanis megpecsételte eddigi jó sorát.

Az AP hírügynökség értesülési szerint a halotti maszk a tisztítási munkák során a padlóra esett, és ekkor törhetett le a szakállának egy darabja. Hogy elkerüljék a riadalmat és a kíváncsi látogatók számára minél hamarabb visszaállíthassák az értékes műkincset a kiállítótérbe, állítólag a múzeum vezetésének utasítására, gyorsan és főleg dilettáns módon oldották meg a helyzetet. A letört szakálldarabot ugyanis egy teljesen alkalmatlan műgyantával ragasztották vissza, aminek legfőbb tulajdonsága a gyors száradás, és amit előszeretettel használnak hétköznapi barkácsmunkákhoz.

 A múzeum három munkatársa megerősítette a múlt évben történt esetet, azonban a pontos részletekre vonatkozóan, hogy mikor és hogyan történhetett mindez, egymástól eltérő információkkal szolgáltak. Csupán abban volt egyetértés, hogy a felhasznált ragasztó tökéletesen alkalmatlan volt a halotti maszk javításához. Nem elég, hogy a nagy sietségben minden alaposságot és műgondot mellőzve ragasztották vissza a letört darabot, így a szakáll és az áll között jelentős sárgás ragasztómennyiség is látható, a ragasztóból magára az arcra is esett néhány pöttynyi, amit aztán spaklival lekapartak, jó néhány karcolást ejtve a maszkon.

Az ügyben vizsgálatot folytatnak.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...