Mit támogat a Magyar Nemzeti Bank? Péterváry-gyűjtemény

MŰTÁRGYVÁSÁRLÁS

Egy példa: hogyan támogatta a Magyar Nemzeti Bank Értéktár-programja a Péterváry-gyűjtemény megvásárlását? Az értékes fegyveranyag már látható a Dobó István Vármúzeumban.

Berecz Mátyás 2015-07-27 08:24
Cikk küldése e-mail:

A Dobó István Vármúzeum az ország egyik legjelentősebb történelmi emlék- és kultuszhelye. A közelmúltban megfogalmazott szakmai stratégia kiemelt feladatai között szerepel az egri vár történelmi és épített örökségének, valamint a Gárdonyi Géza Egri csillagok című művében megörökített történelmi hősök, mindenekelőtt Dobó István kultuszának ápolása. A végvári harcok időszaka a múzeum küldetése szempontjából meghatározó értékeket jelent.

 

Török, kovás pisztolypár, skófiumos, himzett pisztolytartóban, 19. század
Fotó: Lónyainé Nagy Éva

 

A vármúzeum eddigi szakmai működésében ezek a történelmi és kulturális értékek nem kaptak kellő hangsúlyt. Így fordulhatott elő, hogy az intézmény gyűjteményeiben alig található török kori fegyver. A múzeum új szakmai koncepciója többek között ezen a hiányosságon is igyekszik javítani. Így került az intézmény érdeklődésének homlokterébe az egri Péterváry-féle fegyvergyűjtemény, amelynek megvásárlása a gyűjtő, Péterváry István sajnálatosan korai halála miatt vált aktuálissá.

Péterváry István (1953-2013), az egykori hivatásos katona, az 1970-es évek óta folyamatos munkával építette fel azt a fegyvergyűjteményt, amely az ezredfordulóra az ország egyik legnagyobb magángyűjteménye lett, és rendszeresen szerepeltetett kiállításokon. Az ezredforduló idejére alakult ki érdeklődése a keleti fegyverek iránt, így a gyűjteményben egyre nőtt a Magyarországon különleges ritkaságnak számító darabok száma. Az egri lokálpatrióta ezen belül is különös figyelmet fordított arra, hogy a közép- és kora újkori török fegyverek, illetve az ezekkel szembeállítható magyar fegyverzet minél nagyobb teljességgel épüljön be a gyűjteménybe.

Muzeológiai szempontból ez adja a Péterváry-gyűjtemény elsődleges értékét, különös tekintettel arra, hogy ilyen széles spektrumot lefedő fegyveranyag csak az ország két legnagyobb, fegyvereket is őrző közgyűjteményében, a Magyar Nemzeti Múzeumban és a Hadtörténeti Múzeumban található.

Sajnálatos módon a gyűjtemény „erodálódása” már évekkel ezelőtt elkezdődött, a vásárlásra felajánlott anyagból hiányzott több, korábban a Péterváry-gyűjteményben ismert darab. A kollekcióból a vármúzeumban megrendezett kiállításokon 2005-ben még több mint hatszáz tárgy, 2013-ban viszont ennek már csak a fele szerepelt. Ezért elsődlegesen fontos volt, hogy a gyűjtemény közgyűjteménybe kerüljön, ami elsősorban az egri Dobó István Vármúzeum számára jelentett pótolhatatlan lehetőséget sajnálatosan foghíjas fegyvergyűjteménye bővítésére – különös tekintettel a „hely szellemére” és az ide látogató nagyszámú látogatóközönség jogos igényeire. Ez utóbbit igazolja az a tény, hogy a Dobó-bástya kiállítóterének éveken át az egyik legnépszerűbb attrakciója volt az említett fegyvergyűjtemény.

A tavalyi év folyamán a múzeumnak az egri önkormányzat, valamint a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával sikerült néhány unikális darabot megvennie a gyűjteményből (egy 17. századi perzsa vértezetet, és egy vele egykorú, magyar főúri fegyveregyüttest, melynek egyes darabjai is átlagon felüli muzeális értékkel rendelkeznek), de a teljes gyűjtemény megvásárlása meghaladta a múzeum anyagi lehetőségeit.

 

Perzsa díszbárdok maratott lappal, 19. század
Fotó: Lónyainé Nagy Éva

 

Ekkor jött mentőövként a Magyar Nemzeti Bank Értéktár Program elnevezésű kezdeményezése. A programot a középtávú társadalmi felelősségvállalási stratégiájának részeként indította el az intézmény, és többek között a céljai között szerepel a hazai hagyatéki értékek itthon tartása is. A program koordinálását és a visszavásárlandó műkincsek szakmailag megalapozott kiválasztását a művészettörténet és a műkereskedelem elismert szakembereiből, valamint az MNB egyik alelnökéből álló Tanácsadó Testületet végzi. A testület együttműködik a múzeumi szféra szakmai szervezeteivel is, így többek között a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségével, melynek felhívására 2014 elején a Dobó István Vármúzeum is beadta a Péterváry-gyűjteményre vonatkozó vásárlási javaslatát. A hagyatékból közel kétszáz, elsősorban magyar és oszmán török tárgyat választottak ki. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum által is támogatott javaslat kedvező elbírálást nyert, és a Nemzeti Bank alelnöke, dr. Gerhardt Ferenc felkérésére a vármúzeum a nyár folyamán alapos dokumentációt állított össze a hagyatékról, melynek szakértői anyagát a bank megbízásából dr. Kedves Gyula ezredes, hadtörténész, az Országgyűlési Múzeum vezetője készítette el.

A pályázat megalapozottságát és a hagyaték jelentőségét jelzi, hogy a beadott anyag az első nyertesek között volt. Megindulhatott a hagyaték megvásárlásának jogi előkészítése; ennek köszönhetően 2015 elejére a két fél, a Nemzetei Bank és az örökösök között létrejöhetett az adásvételi szerződés. Ezt követte a második fázis, amelyben a bank a helyi, de országosan jelentős értékek megőrzésére vonatkozó, szándékának megfelelően a megszerzett gyűjtemény múzeumi letétbe helyezését célozta meg. Az átadás-átvételre 2015 tavaszán került sor, amikor a Péterváry-hagyaték jelentős része a Dobó István Vármúzeum letéti kezelésébe került, azzal feltétellel, hogy a múzeum a megszerzett tárgyakat állandó kiállításban mutatja be a nagyközönségnek. Az állandó tárlat a Múzeumok Éjszakáján nyílt meg a Dobó-bástyában, és ezzel, még ha megkésve is, megvalósulhatott a gyűjtő több évtizedes álma, egy állandó fegyvergyűjtemény az egri várban.

 

Tiziano-képet vásárolt az MNB

ÉRTÉK

Megvásárolta a Magyarországon fellelhető egyetlen Tiziano-képet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az Értéktár Program keretében - közölte honlapján csütörtökön az MNB. A Mária gyermekével és Szent Pállal című...

2015. július 07. MTI

Megvette az állam Munkácsy Krisztus Pilátus előtt című képét

VÁSÁRLÁS

A magyar állam megvásárolta a kanadai Hamilton Galériától Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című alkotását, így hamarosan ismét együtt lesz Debrecenben a Krisztus-trilógia - jelentette be az emberi...

2015. február 02. MTI

5 új műtárgy a Munkácsy Mihály Múzeumban

GYARAPODÁS

A Munkácsy Mihály Múzeum Adományok, ajándékok, szerzemények – új műtárgyaink címmel nemrégiben új sorozatot indított útjára, azzal a céllal, hogy időről időre bemutassa a nagyközönségnek a gyűjteményét...

2014. november 11. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...