Ismét megújult a Pulszky-síremlék
SZÉPÜL
A Pulszky Társaság tagjai és önkéntesei vállalkoztak Pulszky Ferenc sírjának rendbe tételére. A sír Pulszky Ferenc születésének és halálának évfordulójára szépült meg ismét.
Mészáros Balázs |
2015-09-14 14:18 |
Pulszky Ferenc síremlékét 2014-ben, születésének 200. évfordulója alkalmából a Nemzeti Örökség Intézete újította fel, egy év után azonban a sír – rendszeres gondozás hiányában – ismét elhanyagolt állapotba került. A tavaly ültetett virágok helyét gaz foglalta el, s egy futónövény már-már a sírfeliratok teljes elrejtésével fenyegetett. Ezt látva döntött úgy néhány múzeumi szakember (Halasi Dóra, Blahák Eszter, Bogdán Melinda és Mészáros Balázs), hogy Pulszky Ferenc születésének és halálának szeptemberi évfordulója alkalmából a sírt újra rendbe teszik.
A Fiumei úti sírkertben álló síremlék nemcsak Pulszky Ferenc (1814-1897) hamvait rejti, a mellette nyugvók, valamint a síremlék alapján bátran tekinthető a hazai muzeológia emlékművének. Ide temették a híres műgyűjtőt, Fejérváry Gábort (1780-1851), Pulszky nagybátyját és mentorát. Egykori gyűjteményének darabjait ma Európa legjelentősebb múzeumai – köztük hazai közgyűjteményeink - őrzik. Itt nyugszik továbbá Pulszky veje, Hampel József (1849-1913) is, aki Rómer Flóris tanítványaként kötelezte el magát a régiségkutatás mellett, s Pulszky alatt a Magyar Nemzeti Múzeum érem- és régiségosztályának őre volt. Maga a síremlék is Pulszky Ferenc történeti régiségek iránti elkötelezettségére utal, Donáth Gyula alkotása a nagyszentmiklósi kincs bikafejes ivócsanakjait idézi. A ma is Bécsben őrzött kincsleletet 1884-ben az Iparművészeti Múzeumban, egy Pulszky fia, Pulszky Károly által rendezett ötvösművészeti kiállításon mutatták be először Magyarországon, s ezt követően Hampel József vállalkozott a kincslelet tudományos feldolgozására.
A magyar muzeológia hőskorát idéző síremléket most ismét megtisztították a gaztól és futónövényektől, így újra láthatóvá vált minden sírfelirat. Az önkéntes sírgondozók kövirózsát, az ivócsanakot formáló virágmedencébe pedig a Pannonhalmi Főapátság kertjéből kért levendulatöveket ültettek.