Ismét megújult a Pulszky-síremlék

SZÉPÜL

A Pulszky Társaság tagjai és önkéntesei vállalkoztak Pulszky Ferenc sírjának rendbe tételére. A sír Pulszky Ferenc születésének és halálának évfordulójára szépült meg ismét.

Mészáros Balázs 2015-09-14 14:18
Cikk küldése e-mail:

Pulszky Ferenc síremlékét 2014-ben, születésének 200. évfordulója alkalmából a Nemzeti Örökség Intézete újította fel, egy év után azonban a sír – rendszeres gondozás hiányában – ismét elhanyagolt állapotba került. A tavaly ültetett virágok helyét gaz foglalta el, s egy futónövény már-már a sírfeliratok teljes elrejtésével fenyegetett. Ezt látva döntött úgy néhány múzeumi szakember (Halasi Dóra, Blahák Eszter, Bogdán Melinda és Mészáros Balázs), hogy Pulszky Ferenc születésének és halálának szeptemberi évfordulója alkalmából a sírt újra rendbe teszik.

A Fiumei úti sírkertben álló síremlék nemcsak Pulszky Ferenc (1814-1897) hamvait rejti, a mellette nyugvók, valamint a síremlék alapján bátran tekinthető a hazai muzeológia emlékművének. Ide temették a híres műgyűjtőt, Fejérváry Gábort (1780-1851), Pulszky nagybátyját és mentorát. Egykori gyűjteményének darabjait ma Európa legjelentősebb múzeumai – köztük hazai közgyűjteményeink - őrzik. Itt nyugszik továbbá Pulszky veje, Hampel József (1849-1913) is, aki Rómer Flóris tanítványaként kötelezte el magát a régiségkutatás mellett, s Pulszky alatt a Magyar Nemzeti Múzeum érem- és régiségosztályának őre volt. Maga a síremlék is Pulszky Ferenc történeti régiségek iránti elkötelezettségére utal, Donáth Gyula alkotása a nagyszentmiklósi kincs bikafejes ivócsanakjait idézi. A ma is Bécsben őrzött kincsleletet 1884-ben az Iparművészeti Múzeumban, egy Pulszky fia, Pulszky Károly által rendezett ötvösművészeti kiállításon mutatták be először Magyarországon, s ezt követően Hampel József vállalkozott a kincslelet tudományos feldolgozására.

A magyar muzeológia hőskorát idéző síremléket most ismét megtisztították a gaztól és futónövényektől, így újra láthatóvá vált minden sírfelirat. Az önkéntes sírgondozók kövirózsát, az ivócsanakot formáló virágmedencébe pedig a Pannonhalmi Főapátság kertjéből kért levendulatöveket ültettek.

 

Pulszky - túl a múzeumon

Pulszky Ferenc emléktábla Szécsényben

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület névadóiról, Ferencről és Károlyról csak ritkán áll módunkban mesélni. Most megragadjuk az alkalmat!

2011. október 10. Kazareczki Noémi

Pulszky Károly sírja

LEVÉLVÁLTÁS

2013 márciusában kezdetét vette egy levelezés, több elkötelezett szereplővel. A téma, amiről írtunk egymásnak, Pulszky Károly sírja, annak felújítása volt.

2013. június 06. Deme Péter

Aki március tizenötödikén kaput nyitott Petőfinek

A Magyar Nemzeti Múzeum első portása

2014. március 03. Debreczeni-Droppán Béla
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...