Magyar Rendőr a Fortepanon

NÉZNIVALÓ

Tudták, hogy 1949-től egészen a rendszerváltásig létezett egy folyóirat, amit egyetlen újságárusnál sem lehetett megvenni? És most nem az Aszfaltügyi Szemlére gondoltunk, hanem egy igazi fényképes magazinra. A Magyar Rendőrre. Nem hangzik túl jól, ez igaz

Fortepan 2016-01-22 18:10
Cikk küldése e-mail:

 

A nyolcvanas években valószínűleg ingyen sem vittük volna haza (korábban meg nem vettünk újságot). Megdöbbentő, de ehhez a laphoz negyven év alatt több mint hatvanezer fotó készült. Riport, tudósítás, propaganda, oktató-nevelő, és sok ezer, sehová sem sorolható fekete-fehér kocka. Ebből a keszekusza (más szóval nyomasztó) képáradatból kiválogattuk a legérdekesebb 2300 felvételt, és elérhetővé tettük a Fortepanon.

 

 

Előzmények

1993-ban Urbán Tamás fotós (akkor többek között a Zsaru Magazin száguldó riportere) a szerkesztőségbe menet belebotlott hatvanezer fotónegatívba. Ki ne emlékezne erre az idióta korszakra, elég ha a MOM vagy a Filmgyár markológépes lebontására gondolunk. Havonta tűntek el a senkinek sem kellő archív iratok, fotók, albumok. Majdnem erre a sorsra jutott a Magyar Rendőr archívuma is, ha hősünk nem veszi észre a kidobott negatívokat, és nem viszi haza az egész gyűjteményt. Pár évvel később mindent átadott a kecskeméti Fotográfiai Múzeumnak, a negatívok ma is ott vannak, szakszerű körülmények között.

 

 

Tíz évvel később, az OSA Archívum támogatásával lehetővé vált, hogy az egész Magyar Rendőr-archívum on-line kutatható legyen. Minden kockát digitalizáltak, így jött létre meglepő módon az egyik legnagyobb hazai fotós archívum, érdemes belenézni. Újabb tíz évvel később, ismerve a hagyaték jelentőségét, és látva, hogy ezek a képek alig-alig jelennek meg a médiában, vagy publikációkban, arra gondoltunk, hogy a fotók egy részét átemeljük a Fortepanba. Újraválogattuk az egész hagyatékot, és szabad felhasználásúvá tettük, most már a nagy felbontású változatot. Sajnos a Fotográfiai Múzeum hozzájárulását nem sikerült megszereznünk a közléshez. Mi mégis úgy érezzük, hogy egyrészt a fotók készítési körülménye (hívhatjuk államszocializmusnak), másrészt most induló életük minket igazol majd. Ez tehát egy partizánakció, ahol a partizánok a fotókon vannak.

 

 

Mit látunk? Kiknek ajánljuk?

Elsősorban ajánljuk az abszurd fotó kedvelőinek. Ennyi idétlen, erőltetett, eszement fotót nem nagyon látni máshol. Az irodai szobában célba lövő belügyestől a KRESZ-parkokban fontoskodó műsofőr, műgyalogos pajtásokig, igazi abszurd ikonok jelennek meg. Ajánlhatjuk persze a korszak rendes kutatóinak is, végül is kiderülhet a képekből, hogy mit csinált egy rendőr munkaidőben. És ajánlhatjuk a járókelőknek, akik csak úgy sétálgatnának a hetvenes években, ahogy akkor is tették. Rendőrök és munkásőrök nélkül. Szerencsénkre a közlekedési rendőrök sok száz utcaképet készítettek nekünk. Végül ajánljuk azoknak, akik rendszerfüggetlenül csak jó fotókat szeretnének nézni. A 2300 kép között van pár tucat baromi jó kép is. Elnézést, hogy a volt BM-eseknek nem ajánljuk, de nehéz úgy tenni, mintha nem ők építgették volna ezt a bornírt barkácsszocializmust. Útlevélosztállyal, koncert közbeni igazoltatásokkal, jelszavas vonulásokkal. Ez most róluk szól, de nem nekik.

 

 

Mi jön ezután?

Reméljük, hogy nem feljelentés. Igazából szeretnénk, ha a múzeumi szakma egy ilyen konkrét hagyatékon keresztül újragondolná az archív fotókkal kapcsolatos feladatokat és lehetőségeket. Mi továbbra is azt képviseljük, hogy minden olyan fotó, amely a szocializmus időszakában, közpénzen készült, legyen szabad felhasználású. Szívesen vállalkozunk bármilyen digitalizálásra, ha cserébe a képek szabad felhasználással megjelenhetnek a Fortepanon. Ez nemcsak egyszerűnek hangzik, de egyszerű is.

 

 

A Fortepan életében pedig több háború előtti családi fotógyűjtemény megjelenése várható, valószínűleg február vége felé. Utána visszatérünk az Uvaterv-fotókhoz, most a színes képek következnek. Megkeresett minket a Jezsuita Levéltár, ahol elkezdtük a rend fotóhagyatékának feldolgozását, ezt is szeretnénk még a tavasszal befejezni. És folytatjuk a Index+Fortepan együttműködést is, heti Nagyképes cikkekkel. Ha van kedvük, kövessenek minket!

 

 

Köszönjük

Elsősorban a Magyar Rendőr volt fotósainak: Bartal Ferencnek, Beke Bélának, Csattos Pálnak, Dáloky Jánosnak, Katona Józsefnek, Kristóf Lászlónak, Rédei Ferencnek, Ruttkay Pálnak, Sárkány Armandnak, Sebestyén Jenőnek, Várhelyi Lászlónak, Vécsey Attilának és Villány Pálnak – a több mint negyvenévi fotózást.

Urbán Tamásnak – hogy megmentette a negatívokat.

A Magyar Fotográfiai Múzeumnak – hogy megőrizte a felvételeket.

Az OSA Archívumnak – hogy digitalizálta a fotókat.

 

Az itt látható fotók 1956 és 1961 között készültek.

(s)

Erdélyi Mór képek a Fortepanon

NÉZNIVALÓ

Fél évvel ezelőtt szokatlan levelet kaptunk a Magyar Földrajzi Múzeumtól. A levélírók szerettek volna megmutatni nekünk egy üvegnegatív gyűjteményt, hátha érdekes. Az volt.

2015. szeptember 09. Fortepan

Klösz György hagyaték a Fortepanon

NAHÁT!

Végre-végre! Nahát, ezt senki sem gondolta volna! Mi jöhet még! És ehhez hasonló felkiáltások kíséretében indítják útnak a századforduló legfontosabb magyar fényképésze, Klösz György fotóhagyatékát a...

2015. június 06. Fortepan

Gyarapodás felsőfokon!

DIGITALIZÁCIÓ

Több száz emléktárggyal és fotóval lett gazdagabb az Europeana 1989 gyűjteménye, az Europeana - Európa digitális könyvtára, múzeuma és archívuma - most zárult gyűjtőnapjai során.

2014. június 06. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...