A süllyedő Kádár korszak - fotókon
FORTEPAN
Avagy újabb 1600 fotó az UVATERV archívumából. Jó nézegetést!
Tamási Miklós |
2016-04-29 14:24 |
Sokszor és sokfelé találkozhatnak a Fortepan nevével és képeivel, legutóbb pl. a hétvégi Budapest100 körúti épületeiben. Mielőtt kezdene olyan érzésünk lenni, hogy a Fortepan eltávolodott eredeti céljaitól és már csak beszél a fotókról – íme egy klasszikus beszámoló a legfrissebb képekről. A címe ez lehetne: a süllyedő Kádár korszak - újabb 1600 fotó az UVATERV archívumából. Sokan emlékezhetnek rá, hogy bő egy évvel ezelőtt tűz ütött ki az UVATERV (teljes nevén az Út- és Vasúttervező Vállalat) raktárában. 24 óra alatt sikerült közel száz önkéntes „képmentőt” mozgósítanunk, akik több tízezer negatívot vittek haza, raktak rendbe, majd hoztak vissza nekünk. Ez a válogatás az ő munkájuk eredménye.
A cég terveit és építkezéseit követve ezúttal 1976-ig jutunk. Nyomon követhetjük egy tucat autóközlekedési telep és távolsági buszállomás építését. Igazi kuriózumként benézhetünk jópár vidéki és budapesti villamosremízbe. Újra átvehetjük a piros metró állomásait (ami ekkor még nem volt piros, csak egyszerűen metró). Először autózhatunk végig az M7-es autópályán, tankolhatunk és vacsorázhatunk a Non Stopban. (Vajon tényleg Non Stop működött?) Közösen beépíthetjük a Szervita teret, vagy a Kossuth tér sarkát, sőt a Svábhegyet is, Libegővel.
De mire utal a címben szereplő süllyedő Kádár korszak, ha ilyen klasszul emelkedik minden? Valami másról van itt szó. Nem tudom Önöknek feltűnt-e, vagy a képeket nézegetve feltűnik-e, de ezek az épületek mind el fognak tűnni. Ez a korszak – tartok tőle, hogy nyomtalanul – el fog süllyedni. Az épületek egy része már nem áll, vagy épp most tűnik el. Halálraítélt házakról van szó, a Kossuth téri irodaháztól Virág Csaba remek vári transzformátor épületéig, Budapest-szerte. Legújabban a Déli Pályaudvar lebontásáról hallani (szintén szerepel a képeken) – pedig milyen frappáns lenne mondjuk az Építészeti Múzeum épületeként.
Gyerekként utáltam ezeket a házakat. Gimnazistaként jobban érdekelt, hogy mi állt a helyükön 45 előtt. Ma – a nem létező építészeti ismeretterjesztés hiánya miatt is – heves vitákba keveredek a megtartásuk mellett érvelve. Bizony nehéz belátni, hogy a Kádár korszak minden idióta és fojtogató áporodottsága ellenére, időnként és helyenként mert és tudott korszerű lenni. „Éljünk a mi időnkben” hirdette Kassák Lajos a Korunk c. lapban, 1926-ban. Mi mást kérhetnénk és kérhetnénk számon a kortárs építészettől? A metróépítés lázában égő 1972-ben és a hauszmanni palotát újraépítő 2016-ban.
Éljenek a szabad felhasználás lehetőségével, mentsék le, küldjék el, vagy publikálják a fotókat – hisz ezért csináljuk az egészet.
Külön köszönet: mindenkinek, aki részt vett az elázott negatívok mentésében és konzerválásában. A Fortepan önkénteseinek, akik digitalizálták a képeket. Lajtai Lászlónak és Simon Gyulának, akik segítettek rendszerezni és datálni a fotókat.