Csemegés készlet a Fischer-gyárból

MŰTÁRGYSÉTÁNY

Múzeumok a kertben - kertek és múzeumok, ez a 22. Múzeumok Majálisának témája, az apropót pedig a Múzeumkert rekonstrukciója adta. Hányféleképp jelenhet meg a múzeumok gyűjteményében a kert? Kiválogattunk néhány beszédes tárgyat...

Magyar Múzeumok Online 2017-05-18 09:24
Cikk küldése e-mail:

Ha feltesszük a kérdést, mi az, ami minden más kulturális intézménytől megkülönbözteti a múzeumokat, vitán felül áll a válasz: műtárgyakat őriznek és mutatnak be. A 22. Múzeumok Majálisán több mint 40 múzeum fogott össze, hogy 2017-ben ne csak a Múzeumkertet, hanem a Magyar Nemzeti Múzeum belső tereit is behálózhassák az ország különböző településeiről érkező intézmények. Az 50 tárgy együttese, párbeszéde látványosan tárja fel, hányféleképp jelenhet meg a múzeumok gyűjteményében a kert, legyen szó művészetről, gazdálkodásról, utazásról, szórakozásról, tudományról vagy épp a mindennapokról.

A 22. Múzeumok Majálisa témaválasztásának apropója a Múzeumkert rekonstrukciója, annál is inkább, mert a múzeumok munkája sosem volt független a természeti környezettől. A természettudományos kutatásokon, gyűjtéseken, tematikus programokon túl számos múzeum élen jár a természeti örökség megismertetésében, védelmében, illetve a környezettudatos szemlélet elmélyítésében. Gyűjteményeikben műtárgyak sokasága beszél arról a változatos viszonyról, amely az embert és környezetét összekapcsolja.

 

1 (pontosabban a második) tárgy az 50-ből


Csemegés készlet (talpas tál kistányérokkal)

 

 

Kőedény, Tata, Fischer Károly-féle gyár, 1860-1870 k.

a Kuny Domokos Múzeumból, Tatáról



A kertábrázolások körében – a Paradicsomkert képei, Árkádia ligetei között – talán nem is gondolunk arra a kertre, amely bár gazdasági tevékenységként is fontos, egyben jelentős irodalmi, művészeti nyersanyag: a szőlőskertről van szó. Pedig Bacchus kertjeinek kulisszája ez, jelenléte folyamatos a kultúrtörténetben, amint darabunk tanúsítja, még a kerámiaművességben is. A szőlőindákkal díszített gyümölcsöstál és a hozzá tartozó tányérok a tatai Fischer-gyárban készültek.

 

 

A tatai kőedénygyár működését 1824-ben indította el Fischer Wolfgang és Fischer Mózes Áron. Rokonuk, Fischer Mór az ő sikereiken felbuzdulva bérelte ki a pápai kőedénygyárat, majd lett a herendi porcelángyár tulajdonosa. Fischer Mózes Áron két fia szintén kerámiagyártással foglalkozott: Károly a tatai gyárat vette át apjától, Ignác Pesten alapított ütemet. A „Fischer” név eggyé forrott a magyar kerámia történetével.

A kőedénygyár az első világháborúig állt fenn. Tevékenységük nagyon széles körű volt: díszedényeket, asztali készleteket és egyszerű házikerámiát gyártottak. Emellett a 19. század derekától kályhagyártással majd épületkerámiával is foglalkoztak. A korszak historizáló ízlése jelenik meg a tárgyakon, az antikizáló díszkancsókon, a keleties dekorú dísztálakon, a porcelánt, vagy a pesti Fischer-gyár termékeinek stílusát utánzó darabokon.

A plasztikus dekor a díszedények mellett gyakran tér vissza a tatai csemegés készleteken, tálakon is – azokon a darabokon alkalmazták, amelyeken a feltálalt étel ezt lehetővé tette. Az edények felületén szalagok, rácsok, fantáziaszülte, groteszk motívumok jelentek meg, a legelképesztőbb színezésben. Az itt bemutatott készlet valóságos, naturalisztikus motívumot mutat, amely talán a korábbi fajanszgyár termékeinek továbbéléséről tanúskodik. A 18. századi európai fajansz rajongott ugyanis a naturalisztikus ábrázolásokért, a megtévesztően élethűre formált, a terített asztalon csendéletként megjelenő edényekért, legyen az káposztafej, kotlóstyúk vagy spárgaköteg. A Fischer-gyár kedvelt dekorja, a plasztikus szőlőindás minta eredete akár a helyben látott fajanszedényekre is visszanyúlhat. A mintakép bizonytalan, de a dekor hatása nagyon is nyilvánvaló, amikor a tatai fazekasok edényein köszön vissza. A tatai fazekasságra valóban jelentékeny befolyást gyakorolt az úri és polgári réteg igényeire dolgozó kőedénygyár. A domború szőlőfürtös-szőlőleveles megoldás például a tatai fazekas cég 1863-ban készült boroskancsóján látható, mint a címert körülfogó koszorú. A datálást a mi készletünkre nézve is elfogadhatónak tartjuk.

A korszak, az 1860-as évek a nemzeti ellenállás kora volt. Ebben az időszakban számos új jelkép született, amely a nemzeti érzést fejezte ki, a kiegyezés előtti történelmi helyzetet szimbolizálta. Ezek közé tartozik a betyár, a csárda és a borfogyasztás ábrázolása is. Ismerjük például a Fischer-gyár csutoráját, amely csárdajelenetet és betyáralakot ábrázol, egy-egy Munkácsy-, illetve Jankó János-festmény után, és ismerjük boroskancsójukat a szőlőhegyek ábrázolásával. Ebben a tárgyban is a kor kedvelt, ismétlődő témájának, a bornak és a szőlőskertnek az ábrázolása köszön vissza, talán konkrétan a tatai szőlőskertek által inspiráltan.

A tárgy története kalandos. A Mogyoróssy-család tulajdonában volt a készlet, akiknek patikájuk volt Tatán, s akik a második világháború után hagyták el az országot. Ausztráliából hozta haza magával 2014-ben hiánytalanul a tálat és a tányérokat, méghozzá két hibátlan széria (összesen 12 darab) kistányért Mogyoróssy Margit. Ezzel a gesztussal szeretett volna családjának emléket állítani, szerette volna idetartozásukat kifejezni az ajándékozó.

Új művészméh-faj bukkant fel Gyöngyösön

MŰTÁRGYSÉTÁNY

Múzeumok a kertben - kertek és múzeumok, ez a 22. Múzeumok Majálisának témája, az apropót pedig a Múzeumkert rekonstrukciója adta. Hányféleképp jelenhet meg a múzeumok gyűjteményében a kert? Kiválogattunk...

2017. május 05. Magyar Múzeumok Online

Múzeumok a kertben - kertek és múzeumok

Múzeumi Majális 2017

Az idén több mint száz múzeum és kiállítóhely képviselteti magát az ország különböző részeiből, minden értelemben kizöldül a belvárosi Múzeumkert. Az évről évre megújuló tudásgyarapító piknik virágos...

2017. május 05. Magyar Múzeumok Online

Kié lesz az "év múzeuma díj"?

A JELÖLTEK

„Az év múzeuma” pályázatra az idén öt intézmény nevezett be, röviden sorra vesszük mindegyiket.

2017. május 05. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...