Több 10 millió forintos örökség
Műtárgygyarapodás
Hat festménnyel - három Rippl-Rónai József-, egy Kunffy Lajos- és két Martyn Ferenc-alkotással - gazdagodott a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága.
MTI - MMO |
2012-03-04 15:00 |
A képeket, amelyeket egy nemrég elhunyt magyar állampolgár hagyott örökül a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumnak, sajtótájékoztatón mutatták be.
Horváth János Milán, a múzeum művészettörténeti osztályának vezetője egy részletet olvasott fel az adományozó végakaratából. E szerint a képek egykori tulajdonosa - aki kilétét nem akarta a nyilvánosság elé tárni - úgy rendelkezett, hogy halála után a festmények a múzeum tulajdonába kerüljenek, azokat árverésre ne bocsássák, és biztosítsák állandó kiállításukat.
Horváth János Milán, a Rippl-Rónai-hagyaték szakértőjeként számon tartott és elismert kaposvári művészettörténész elmondta, hogy régóta kapcsolatban állt az adományozóval, aki szerény körülmények között élt. A képek tulajdonosa, mielőtt az ajándékozásról döntött, meggyőződött arról, hogy méltó körülmények közé kerülnek a család három generáción át féltve őrzött, értékes festményei, a Rippl-Rónai Józseftől csaknem száz éve kapott képek.
„A Gitározó nő című kép a legkevésbé ismert festői szakaszba vezet, a korai, Müncheni Akadémián és a Munkácsynál eltöltött évekbe. A fiatalkori festmény eredetileg egy nagy kép részlete volt. A kisméretű változat szerepelt az Agórában, a múlt évi 150. jubileumi kiállításon Külvárosi szoba belseje Párizsban címmel. A téma egy kisgyermekével számkivetetten vándorló zenész lány bánatos éneke, a vihar idejére befogadó külvárosi család lakásában. A nagy festmény a Munkácsy-pályázatra készült 1890-ben. A képen szereplő, Rippl-Rónai József egyetlen vér szerinti gyermekét Feigl Amelie-nek hívták és Udinében lett boldog családanya. A festmény nincsen szignálva, s még kiforratlan a stílusa, ezért 1950-ben Kunffy Lajos írt eredetiséget igazoló tanúsítvány hozzá, amit a korábbi tulajdonos a kép hátoldalára ragasztott. A 120 éves képet restaurálni kell” – olvasható a Kapos.hu oldalon.
Az 1903-ban készült Női profil és a Piros sapkás Babi című pasztellképek Rippl-Rónai egykori háziorvosának feleségét és kislányát ábrázolják. Kunffy Lajostól a Somogytúr hó alatt című kép, a Rippl-Rónai-tanítvány Martyn Ferenctől két, az 1920-as évek körül készült Róma-hegyi táj került a múzeum tulajdonába. A festmények egyelőre a múzeumban láthatók, majd várhatóan kora ősztől az addigra felújított Rippl-Rónai-villában kapnak helyet.