©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Eltűntnek hitt kincsek kerültek elő


Hihetetlen milyen hatása lehet egy-egy életmű kiállításnak a kutatási eredmények, netalán a műtárgypiac szempontjából!

Szerző: | Forrás: | 2012-05-23 13:43:33

A gyűjteményes kiállítások – egy-egy festői pályafutás reflektorfénybe állításával – alkalmat adnak arra, hogy újra felbukkanjanak korábban eltűntnek vélt remekművek, s elfoglalják az őket megillető helyüket az oeuvre-ben. A Ferenczy-tárlat előkészítése során, a felismerést segítő szándékkal vonultattuk fel a „wanted” művek sorát a múzeum honlapján, illetve egy válogatást
– felnagyított archív fotók sorát – a kiállításon is.

Nézd meg a kiállításról készült kisfilmet!

A Ferenczy-életmű két kiemelkedő darabja bukkant fel az utóbbi hetekben, ráadásul az egyik festményt május közepe óta a nagyközönség is megtekintheti a kiállításon. Ez a mű Ferenczy Károly Gyermekek pónikon című, 1905-ben született alkotása. A hosszú ideig, minden bizonnyal több mint száz évig kanadai magántulajdonban lévő kép mostani előkerülése igazi szenzációnak tekinthető. Olyan mű előtt állunk, amelyet a magyar közönség még soha nem láthatott, s amely még a szakma előtt is ismeretlen volt.

Mit tudunk a gyűjtőről? Nem sokat, de igazolhatóan más magyar kapcsolatokkal is rendelkezett, találkozott Molnár Ferenccel, Szentágothay Jánossal, részt vett a háború után a magyar zsidó árvák megsegítésére tartott gyűjtésen. Külön kutatást érdemelne, hogy Genthon István honnan szerzett tudomást a képről, s azonosította ­– tévesen, de érthető módon – a Petrovics-féle változattal.

Nézd meg a kiállítás virtuális ajánlóját!

A kiállítás megnyitása óta természetesen még jó néhány keresett, esetenként korábban ismeretlen műnek is nyomára akadtunk. A Lukács György filozófus testvérét, Lukács Máriát, azaz Lessner Richárdnét ábrázoló arckép (1905–1906) egy most kapott fotó alapján vált csak ismertté számunkra. A festményt információink szerint az 1980-as években a londoni Sotheby’s-nél árverezték el.
Szintén Ausztráliában bukkant fel az egykor a Fővárosi Képtár tulajdonában lévő Virágok parasztkorsóban (1911) című csendélet, melyet eddig a háborús veszteségek között tartottunk számon.
Természetesen a műkereskedelemben is rendre feltűnnek Ferenczy-képek. Legutóbb a Változat
a Madárdalhoz
(1893) című festmény a Virág Judit Galéria 2012. májusi aukcióján került kalapács alá, és 28 millió Ft leütési áron kelt el.

Szöveg: Boros Judit, Plesznivy Edit, Pálinkás Réka

Kapcsolódó cikkek:
A művészet temploma és a templom művészete
A Magyar Nemzeti Galéria megalapításának valós háttere
Magyar Nemzeti Galéria – múlt, jelen és jövő

Cimkék:
Magyar Nemzeti Galéria, Ferenczy Károly

    Muzeumok.hu Rss betöltése...