Festett kelmék a kora vaskorban

A Science Nordic jelenti Koppenhágából

A feltételezettnél fél évezreddel korábban, a kora vaskorban jöttek divatba a festett kelmék - derítették ki dán kutatók a mocsári múmiák öltözékét vizsgálták.

MTI 2012-06-15 11:00
Cikk küldése e-mail:

 A Dán Nemzeti Múzeum kutatói összesen 180 olyan textilmaradványt elemeztek, amelyek 26 különböző lápi lelőhelyről kerültek elő - olvasható a Science Nordic hírportálon. Az eddigi elképzelések szerint a festett, mintás anyagok csupán Kr.u. 1. század után kezdtek széles körben elterjedni Európa északi részén, ám a mocsári textilleletek újabban elvégzett kormeghatározása azt bizonyítja, hogy legalább 500 évvel korábbiak.

Az elemzések kimutatták, hogy a vaskor kezdetén sárga, kék és vörös színezékeket használtak, s a korabeli ruhafestők magas fokú szakmai tudásról tettek tanúbizonyságot. Ráadásul nem csak festették a textíliát, de frissítették is a megfakult ruhanemű színét. „A bronzkori ruházatokon még nem találjuk nyomát a színezésnek, vagy a mintáknak” - hangsúlyozta a vizsgálatokat irányító Ulla Mannering, a Dán Nemzeti Múzeum régésze. A vizsgálatok megváltoztatták a mocsári múmiákról vallott nézeteket is, korábban ugyanis úgy vélték, hogy a lápban a korabeli társadalom számkivetettjei, bűnözők, foglyok, vagy szegény emberek végezték életüket.

„Az új felfedezés fényében felvetődik a kérdés, hogy a finom anyagból készült, színes ruhákat viselő embereket miért temették mocsarakban? Korábban senki sem foglalkozott a mocsári múmiák öltözékével, amit pedig mindenképp figyelembe kell venni, amikor az elhunyt társadalmi helyzetét akarjuk megállapítani” - magyarázta a régész, a huldremose-i asszony példájára hivatkozva, akinek 1879-ben találták meg földi maradványait. A nő juhbőrből készült felsőt, valamint  természetes színezékkel festett gyapjúszoknyát és sálat viselt. Jobb karján sebesülés nyomai látszottak, ebből korábban azt a feltételezést vonták le a kutatók, hogy az asszonyt megverték, mielőtt feláldozták volna az isteneknek. A legújabb vizsgálatok során a szakértők viszont arra a következtetésre jutottak, hogy a sérülés már a halál után keletkezett.

A ruházat elemzése kiderítette, hogy tizennégy juh gyapjából szőtték a nő finom öltözékét. Ruházata színpompás volt, s készítői vörös festéket is használtak, ami nagy ritkaságszámba ment a vaskorban. „Nem tudjuk, hogy miként hunyt el az asszony, de ruházata magas társadalmi státusról tanúskodik. Sokkal valószínűbb, hogy az iránta való tisztelet jeleként temették a tőzegmocsárba. Esetleg tudását ismerték el ily módon, vagy a láp különös jelentőséggel bírt számára” - vélekedett Ulla Mannering.

 

Képek forrása: Science Nordic

Négy test az örökkévalóságnak

Múmiák testközelben

A Budapest Múmia Projekt kutatási program célja a Szépművészeti Múzeumban őrzött négy egyiptomi múmia egyiptológiai, természettudományos és orvosdiagnosztikai módszerekkel végzett komplex...

2012. január 01. Dr. Liptay Éva

Múmiák - testközelben

Vizsgálatok a Szépművészeti Múzeumban

A júniusban nyíló Múmiák testközelben című kiállítás előkészítéseként négy ókori egyiptomi múmiát vetnek átfogó tudományos vizsgálat alá, melynek révén egykori vonásaik, betegségeik, haláluk oka, ideje,...

2011. április 04. Türk Timea

Arany leletre bukkantak Makó közelében

Fülbevaló az avar korból

Kora avar kori kisgömbcsüngős arany fülbevalókat találtak egy kislány sírjában a Móra Ferenc Múzeum régészei Makó és Magyarcsanád között, az M43-as autópálya nyomvonalán folyó...

2011. augusztus 08. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...