Az Andrássy úttól a Benczúr Házig
A Postamúzeum története - 1.rész
A postai gyűjtemények hányattatásai - a Hírközlési Múzeumi Alapítványtól a Postás Múzeumi és Művelődési Alapítványig.
Szilágyi Maya Mária |
2013-02-12 09:30 |
Az egységes Magyar Posta Vállalat három részre válásának idején – 1990-ben – az utódvállalatok a postai hagyományok őrzésére és a közfeladatokat ellátó intézményeinek – így a Postamúzeum, a Bélyegmúzeum és a Postás Művelődési Ház – fenntartására közös alapítványokat hoztak létre.
|
Ezek a célok az elmúlt 20 év során jelentősen megváltoztak. A külföldi tulajdonba került távközlési és műsorszórási vállalatoknak mára már nem küldetése és nem érdeke ezeknek az alapítványoknak és intézményeinek megőrzése, támogatása. A Postamúzeum és a Bélyegmúzeum fenntartására létrehozott Hírközlési Múzeumi Alapítvány 2010. végére csőd közeli állapotba került. 2009 márciusában a Magyar Telekom Távközlési Nyrt. bejelentette, hogy a működési támogatás őt terhelő részét (50%) jelentős mértékben csökkenti, és a 2010. évi tovább csökkentett támogatásnál közölte, hogy a következő évben végleg megszünteti az alapítvány támogatását. Így az Antenna Hungária Zrt. 2009. évi kivonulását követően csak a Magyar Posta Zrt. maradt egyedüli támogatója a Hírközlési Múzeumi Alapítványnak. (Nem árt megjegyezni, hogy támogatói kilépését mindkét multinacionális cég szűkös anyagi helyzetével indokolta.)
A Magyar Posta Zrt., hogy megmentse a múzeumokat, átvette a Hírközlési Múzeumi Alapítvány szerényebb támogatását, illetve próbált megoldást keresni.
|
A Matáv, illetve Telekom és az Antenna Hungária folyamatosan vonult ki a Magyar Postával 1991-ben közösen létrehozott alapítványaiból. Az utolsó előtti „áldozata” a P.T. Művelődési Alapítvány volt, mely többek közt üzemeltette a Benczúr Házat is. Sőt, az akkori postai menedzsment a ház eladása mellett döntött! (Itt sem árt megjegyeznünk, hogy 1930-ban Szalay Gábor báró, vezérigazgató a postai dolgozók teljes egyetértésével a jóléti alapból, a nyugdíjjárulék elkülönített részéből vásárolta meg a palotát a közösségi élet erősítésére.) 2010 késő tavaszán a Magyar Posta Zrt. új vezetősége úgy döntött, hogy a Benczúr Ház 52,5 %-os arányú, Telekom és Antenna Hungária tulajdonú részét megvásárolja és ezzel nemcsak a házat, mint közösségi teret menti meg, hanem idehelyezi a Postamúzeumot is. A múzeum számára az Andrássy úton maradás kilátástalannak tűnt, s jómagam – mint megbízott és erre felhatalmazott – előzetes felméréseket, az elképzelés megvalósíthatóságának lehetőségét voltam hivatva elvégezni.
|
A Magyar Posta Zrt. erre az új feladatra hozta létre az új alapítványát, és egyben javasolta a másik két alapítónak a Hírközlési Múzeumi Alapítvány megszüntetését. A Postás Múzeumi és Művelődési Alapítvány támogatásával a Magyar Posta Zrt. magára vállalta a Benczúr Ház mellett a Postamúzeum és a Bélyegmúzeum részleges működtetését is. Az alapítvány vezetőségének, kuratóriumának feladata olyan egyéb tevékenységek megszervezése (rendezvények, terembérletek), melyek révén a működtetés teljes körűen fenntarthatóvá válik. Sajnos a Magyar Telekom Nyrt. és az Antenna Hungária Zrt. ingatlanjaiban működő postai múzeumi kiállítóhelyek veszélybe kerültek, hisz mindkét részvénytársaság bérleti és üzemeltetési költséggel kívánja megterhelni alapítványunkat. A kuratórium és az ügyvezető igazgató szándéka, hogy megmentse az e helyeken bemutatott nagy értékű muzeális tárgyakkal, gyűjteményekkel ellátott kiállítótereket. Ugyan a Benczúr Ház teljes körű felújítását csak 2012. március elején tudtuk elkezdeni önerőből, de – ígéretünkhöz híven – ugyanezen év október 9-én, a Postai Világnapon sikerült átadnunk a Benczúr Házzal együtt a megújult Postamúzeumot is.