|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
3 dolog, amire érdemes odafigyelni
Néprajzi gyűjtés, plakát- és képregénytervező, valamint utcaművészeti ötletpályázat, emlékmentés – három felhívás, amely téged is érinthet!
Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2013-02-23 17:53:04
Tradíció és néprajz
Néprajzi gyűjtők jelentkezését várja a Magyar Néprajzi Társaság (MNT) a Tradíció elnevezésű pályázatra, amelyre a hagyományok és a jelenkori kultúra dokumentálásával, gyűjtésével vagy feldolgozásával bárki pályázhat határon innen és túlról egyaránt.
A Magyar Néprajzi Társaság (MNT) a magyar néprajztudomány egyik legrégebbi intézménye (1889). A Társaság Önkéntes Gyűjtőket tömörítő szakosztálya nagy múltra tekint vissza. Több neves gyűjtő az 1952 óta szervezett formában is működő önkéntes gyűjtőmozgalomban bukkant fel és vált országos hírű néprajzi gyűjtővé, majd szakíróvá.
A szakosztály 2012-ben "Tradíció" pályázatot alapított, hogy az utánpótlásról is gondoskodjék. A Tradíció pályázat tárgya a még tetten érhető hagyományok, események, alkotók, alkotások, tapasztalatok, eredeti anyagok és új kulturális folyamatok gyűjtése minél több fotó, film és hangzó anyag által.
A kiírást tizenkét részre bontották a szervezők: várják a néprajzoktatást végző és gyűjtőszakköröket bemutató, a történeti és személyes emlékezethez kötődő, a szülőföld értékeit megmutató, a családi életet megörökítő gyűjteményeket, valamint a mesterségekhez, tárgyalkotáshoz kötődő, viselet- és babakészítést feltáró, a népzenét bemutató, a szokásokhoz és a népi hiedelemvilághoz köthető gyűjtéseket, közösségi megnyilvánulások dokumentálását, a népköltészettel összefüggő anyagokat, a helyi magángyűjteményeket és magángyűjtőket bemutató anyagokat vagy bármely szabadon választott témakört bemutató gyűjteményeket.
A részletes pályázati felhívás és a jelentkezés feltételei az MNT honlapján olvashatók, valamint innen tölthető le a jelentkezési lap is. A pályázatokat árpilis 30-ig nyújthatják be az érdeklődők. A Tradíció pályázat fő partnere a Néprajzi Múzeum, társkiírója a Honismereti Szövetség, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola, a Hagyományok Háza és a Hungarikum Szövetség. A legjobb pályaműveket a további kutatások elősegítésére a Néprajzi Múzeum etnológiai adattárában helyezik el.
Egy fotó, egy levél, amely kincset érhet!
A Holokauszt Emlékközpont gyűjteménye magánszemélyek adományainak köszönhetően örvendetesen gyarapodik. Egy védlevél, egy családi fénykép, egy visszaemlékezés, vagy éppen egy lágerből hazahozott tárgy megannyi személyes történet, mind-mind emberi sorsokról mesél. Ezek az otthon még szekrényfiókokban lapuló dokumentumok itt értő muzeológusi kezekben történeti emlékekké válnak, kutatók, diákok ismerhetik meg belőle egy korszak üzenetét.
A gyűjteményünk munkaszolgálatos emlékeiből nemrégen született meg a Lapátos hadsereg című virtuális kiállítás, mely a modern technikai eszközöknek köszönhetően bepillantást enged a raktárban gondosan őrzött anyagokba. Előnye, hogy az Emlékközpont honlapján bárki számára elérhető, bármikor megtekinthető. Megvalósulása valóban jelentős lépés, de nem elegendő, hiszen a fellelhető dokumentációnak még csak töredéke került szakszerű megőrzésre és feldolgozásra a gyűjteménybe.
Kérjük, te is segítsd a munkát, végy részt az emlékmentésben! A saját vagy családod, ismerőseid tulajdonában lévő holokauszttal kapcsolatos dokumentumokat ne hagyd elveszni, hozd a múzeumba! Bővebb információ: Holokauszt Emlékközpont - Gyűjtemény
Plakát, képregény vagy utcaművészet
Plakát- és képregénytervező, valamint utcaművészeti ötletpályázatot írt ki a víz világnapjához kapcsolódóan az esztergomi Duna Múzeum, hivatalos nevén a Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum. A pályázatokról a www.vizvilagnap.hu internetes oldalon lehet tájékozódni. A pályázati kiírások között szerepel Magyarország víz világnapi plakátjának elkészítése, képregény rajzolása arról a munkáról, amely a tiszta ivóvízhez szükséges, valamint egy utcaművészeti alkotás elkészítése. Ezen belül egy-egy érdekes köztéri látványosságról készült fotóval, vagy átszerkesztett, kiegészített, vizes témájú alkotás újragondolásával lehet pályázni. Nem köztéren álló, hanem csupán digitálisan vagy papír alapon megtervezett alkotásokat várnak.
A "Gyalogolj a vízért!" akcióban csapatoknak, baráti közösségeknek, családoknak legalább hat kilométeres túra keretében kell felkeresniük egy általuk választott, környékbeli forrást, kutat vagy bármilyen vízvételi helyet. A visszautat a hátizsákjukban magukkal vitt palackokba töltött hat liter vízzel nehezítve kell megtenniük. A résztvevők a kirándulásról készült beszámoló és fotók beküldésével pályázhatnak.
Valamennyi pályázatra elektronikus úton lehet jelentkezni 2013. március 11-én reggel nyolc óráig. A zsűri által legjobbnak ítélt első három helyezettet díjazzák, a díjátadót március 21-én tartják Budapesten, a Vidékfejlesztési Minisztérium dísztermében. A legjobb munkák a Duna Múzeum honlapján egész évben láthatók lesznek.
Kapcsolódó cikkek:
A Túlélők fala
40 éves az esztergomi Duna Múzeum
Formabontás a Néprajziban
Cimkék:
pályázat