A tizedik visszaszerzett mű az egykori gyűjteményből

Restitúció

Baden-Württemberg tartomány kormánya visszaszolgáltatott kedden egy értékes reneszánsz festményt a náci Németországból Kanadába menekült néhai zsidó tulajdonos, Max Stern örökösének.

MTI 2013-03-06 08:40
Cikk küldése e-mail:

A Szűz gyermekével című korai reneszánsz festmény a tizedik alkotás a nácik által elüldözött Max Stern mintegy 400 műkincsből álló gyűjteményéből, amely a jogos tulajdonosokhoz kerül, és az első, amelyet német állami szerv szolgáltatott vissza.
Az alkotást a flémalle-i mesterként is ismert Robert Campin flamand festőnek tulajdonítják, aki a 14-15. század fordulóján élt. A festmény a Stuttgarti Állami Galéria (Staatsgalerie Stuttgart) gyűjteményéből a kanadai Concordia Egyetemhez kerül. A képet a berlini kanadai nagykövetségen adták át Jason Kenney állampolgársági és bevándorlási ügyekért felelős miniszternek.
Az ünnepélyes rendezvényen Theresia Bauer, a baden-württembergi kormány tudományos, kutatási és művészeti ügyekért felelős minisztere hangsúlyozta: "történelmi felelősségünk a nácik által elrabolt műkincsek sorsának felderítése és az alkotások visszaszolgáltatása".
Max Stern 1937-ben volt kénytelen bezárni az akkor már 24. éve működő, messze földön híres düsseldorfi galériáját, mert a nácik arra kényszerítették, hogy áron alul adja el a tulajdonában lévő műkincseket. A Szűz gyermekével című festménytől több más alkotással együtt azért kellett megválnia, hogy édesanyja kivándorlási engedélyt kaphasson. A reneszánsz festmény a háború után került a Stuttgarti Állami Galériához.
A műkereskedő a náci Németországból Nagy-Britanniába menekült, majd Kanadában telepedett le. Az 1987-ben meghalt Max Stern gyűjteményét a montreali Concordia Egyetemre és a McGill Egyetemre, illetve a jeruzsálemi Héber Egyetemre hagyta.
A Concordia Egyetem tíz éve kutatási programot indított a szétszóródott alkotások sorsának feltárására és összegyűjtésére. Az első képet 2006-ban szerezték vissza, az első olyan alkotás pedig, amelyet állami szerv adott át az örökösöknek, ifjabb Jan Brueghel egy munkája volt. A Föld és a víz allegóriája című olajfestményt a holland kormány adta át a montreali egyetemnek 2010-ben.

Marad a ház a tengernél

Restitúciós megegyezés Bécsben

Megegyezés született egy nácik által elrabolt Schiele-kép a ügyében. Bécsi tudósítás.

2012. június 06. MTI

Elrabolt műkincsek tértek vissza Afganisztánba

Csaknem húsz évvel elrablásukat és külföldre csempészésüket követően több mint nyolcszáz műkincs térhetett haza Afganisztánba a British Museum segítségével.

2012. július 07. MTI

Cinkos, aki néma

Berlin 1933 - Út a diktatúrába

Vannak társadalmak, amelyek felismerték, hogy a közös jövő egyik legfontosabb záloga a múlttal való kérlelhetetlen szembenézés. Németország és fővárosa egy szomorú emlékév kapcsán újra példát mutat...

2013. február 02. Hermann Veronika
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...