Új muzeológia
CALL FOR PAPERS
A Néprajzi Látóhatár néprajzi, antropológiai, társadalomtudományi folyóirat „Új muzeológia – kortárs múzeumi narratívák” tematikus számához vár írásokat, kritikákat. FELHÍVÁS.
Magyar Múzeumok Online |
2013-04-29 07:20 |
A Néprajzi Látóhatár negyedévente megjelenő tudományos folyóirat, amely őszre megjelenő számában az „új muzeológia” fogalmát és praxisát járja körül: a nemzetközi tendenciák és a magyarországi lehetőségek és praxisok összefüggésében. A lap szerkesztői ehhez várják szerzők jelentkezését.
A kritikai fordulat, a társadalomtudományok elméleti és módszertani megújulása az 1980-90-es években, a múzeumok világát sem hagyta érintetlenül. Az önmagát önreflexív kultúratudományként értelmező „új muzeológia” (Peter Vergo), az ’antropologizált’ és ’társadalmi’ jelzővel illetett múzeumtípus jól szemlélteti a nemzetközi muzeológiában és múzeumtudományban végbement változásokat. Ez magában foglalja például a társadalmi jelen és a múzeum közötti kölcsönhatásokat; a mindennapokra és a személyes történetekre, egyéni tapasztalatokra helyezett hangsúlyt; a tárgyak többszólamú jelentésvilágának bemutatását; vagy tárgyak és ember viszonyának befejezetlen, töredékes és értéksemleges értelmezését. A múzeum, a múlt és a kulturális reprezentáció fogalmának és gyakorlatának (ön)reflexív, kritikai átrendeződését.
A Néprajzi Látóhatár 2013-ban megjelenő Új muzeológia – kortárs múzeumi narratívák lapszáma a következő témakörökben várja a szerzők tanulmányait:
- a múzeumi változások diszciplináris értelmezései,
- a modern múzeumok válsága és a múzeumi szerepek 21. századi változása (például a társadalmi múzeum szerepének és befolyásának alakulása),
- a múzeumok személyisége,
- a múzeumi narratívák és az intézményesült narrátori pozíciók,
- a szerzőség és a szubjektivitás kérdése a muzeológiában,
- a kiállítás mint reprezentáció és interpretáció,
- a befogadás sokfélesége és a múzeum.
A szerkesztőség nyitott a tematikába illeszkedő további témákra és megközelítésekre is. A Néprajzi Látóhatár a téma interdiszciplináris körbejárására tesz kísérletet, ezért bölcsészet- és társadalomtudomány képviselőjétől egyaránt örömmel fogad tanulmányokat. A szerzők publikálási szándékukat jelezzék a folyóirat szerkesztősége felé: téma és címmegjelöléssel.
A szerkesztőség e-mail címe: neprajzilatohatar@gmail.com vagy lajosvera@yahoo.co.uk
A kéziratok terjedelme rendszerint egy szerzői ív (40ezer leütés), a formai követelmények elérhetőek a folyóirat szerkesztői oldalán.
A kéziratok leadási határideje: 2013. június 10.
A kép forrása: District