|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Semmelweis felfedezése
Felkerült az UNESCO Világemlékezet Listájára Semmelweis Ignác életműve, az életművet képviselő írások. A könyvek és dokumentumok őrzője, kutatója, a pályázat benyújtója a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár (SOMKL).
Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2013-06-20 09:00:39
A világemlékezet részévé nyilvánították Semmelweis Ignác gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezéseinek 1847 és 1861 között nyomtatott formában megjelent változatát az UNESCO Nemzetközi Tanácsadó Bizottságának Kvangdzsuban (Dél-Korea) zajló tanácskozásán, ahol összesen 54 elemmel – köztük a nebrai koronggal és Che Guevara fiatalkori kézirataival – bővült az 1992-ben létrehozott lista.
A magyar pályázat
Januárban már lehetett tudni, hogy az UNESCO elfogadta a SOMKL pályázatát, s jelölte Semmelweis Ignác életművét, az életművet képviselő írásokat a Világemlékezet Listájára (UNESCO Memory of the World). Az akkori hírek szerint május végére volt várható az eredmény arról, hogy a pályázati anyagban szereplő életmű felkerül-e a listára.
Semmelweis Ignác A gyermekágyi láz kóroktana. Orvosi Hetilap, Pest (hét közlemény, 1858/1. 2. 5. 21. 22. 23.; magyar nyelvű)
Semmelweis Ignácz: Utasítvány a pesti m. k. egyetemi, szülészeti kórodán tanuló és tanulónők részére, a gyermek ágyi-láz elhárítása végett. Pest, 1861. (magyar nyelvű)
Die Aetiology, der Begriff und die Prophylaxis des Kindbettfiebers von Ignaz Philipp Semmelweis. Pest, Wien und Leipzig, 1861. (német nyelvű)
Zwei offene Briefe an Dr. J. Spaeth Professor der Geburtshilfe an der K.K. Josefs-Akademie in Wien, und an Hofrath Dr. F. W. Scanzoni, Professor der Geburtshilfe zu Würzburg von Dr. J. Ph. Semmelweis, Professor der Geburtshilfe an der königl. ungar. Universität zu Pest. Pest, 1861. (német nyelvű)
Zwei offene Briefe an Hofrath Dr. Eduard Cas. Jac. v. Siebold, Professor der Geburtshilfe zu Göttingen, und an Hofrath Dr. F. W. Scanzoni, Professor der Geburtshilfe zu Würzburg von Dr. J. Ph. Semmelweis, Professor der Geburtshilfe an der königl. ungar. Universität zu Pest. Pest, 1861. (német nyelvű)
„Semmelweis Ignác életműve orvostörténeti szempontból is óriási dolog volt, hiszen jócskán túlmutatott a gyermekágyi lázon. Ő volt az az orvos, aki elsőként jött rá arra, hogy az orvos kezén, illetve a vizsgálati eszközökön lévő baktériumok miatt megfertőződhet a beteg, ami akár halálos fertőzéshez is vezethet” – idézte fel az MTI-nek Varga Benedek a SOMKL főigazgatója. Semmelweis 1847 tavaszán jött rá a fertőzés mechanizmusára, azonban ezt csak lassan kezdte publikálni: 1847-ben Bécsben tartott ugyan róla néhány előadást, amelyről beszámolt a bécsi és brit orvosi sajtó is, de cikket csak 1859-ben publikált róla a magyar és a bécsi Orvosi Hetilapban. Fő műve 1861-ben német nyelven, Pesten jelent meg A gyermekágyi láz kóroktana, fogalma és megelőzése címmel. „A könyv egy háromszáz oldalas részletes munka, rendkívül szenvedélyesen megírva” – emelte ki a főigazgató. Semmelweis korában 10-18 százalék között volt a gyermekágyi láz halálozási aránya, amelyet a felfedezésének köszönhetően egy százalékra tudtak visszaszorítani. A teljes hagyatékot, a németül és magyarul megjelent publikációkat, leveleket a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum őrzi és gondozza.
Világemlékezet Lista
Tegnap döntés született, hogy a SOMKL felterjesztése alapján az UNESCO illetékes bizottsága felvette a Világemlékezet Listára Semmelweis Ignác felfedezését és az ezt tanúsító dokumentációt. A Világemlékezet Program Nemzetközi Tanácsadó Bizottságának ajánlása és Irina Bokova, az UNESCO főigazgatójának döntése értelmében 54 tétellel bővült a Világemlékezet Lista, köztük Semmelweis Ignác felfedezésével és a hozzátartozó dokumentációval, az aszeptikus prevenció bevezetéséről. Az idei döntés értelmében Magyarország immár hat tétellel szerepel a listán: 2001-ben Tihanyi Kálmán 1926. március 20-án „Radioskop” néven benyújtott szabadalomi kérelme, 2005-ben a Bibliotheca Corviniana, 2007-ben a Tabula Hungariae, 2009-ben az MTA könyvtárában őrzött Kőrösi Csoma Sándor Archívum és Bolyai János Appendix című műve, míg 2013-ban Semmelweis felfedezése került fel a nemzetközi listára.
A kiállítás és az ikon
A hírrel és a kutatással kapcsolatban néhány napon belül sajtótájékoztatót tart az intézmény, a díjjal összefüggésben és a díj tiszteletére pedig július 1-én új időszaki tárlat nyílik A Semmelweis ikon címmel, amelynek kulisszái mögé a Múzeumok Éjszakáján már beleshet a közönség. A kiállítás a gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezés körülményeinek bemutatása mellett elsősorban az orvos köré épült kultuszra fókuszál, arra, hogy mit jelent Semmelweis neve a mai kultúrában és kulturális életben – nyilatkozta Varga Benedek. A tárlat az orvos életéről készült filmek részleteinek bemutatása mellett innovatív módon jeleníti meg Semmelweis felfedezésének jelentőségét, de láthatók lesznek róla készült festmények, korabeli orvosi és szülészeti eszközök, kéziratok is. „A kiállításon olyan molinókat helyezünk ki, amelyek elsőre teljesen üres, fehér felületnek tűnnek, de UV-fénnyel megvilágítva olvashatóvá válik a rájuk írt szöveg. Ezzel a felfedezés fontosságára és az emlékezet múlékonyságára, változékonyságára szeretnénk utalni” – emelte ki a főigazgató. A tárlatot a magyar-olasz évad keretében decemberben a római Magyar Akadémián is bemutatják, jövőre pedig az UNESCO-díj tiszteletére szervezett Semmelweis Világkongresszus keretében Párizsban.
|
|
Semmelweis Ignác 1857-ben, 39 évesen |
Semmelweis Ignác 1863-ban, 45 évesen |
A befutók
A testület idén 54 ország és egy nemzetközi szervezet (az ITS) 84 jelölését vitatta meg a testület. Szemezgessünk a nyertesekből!
A 3600 éves nebrai korong az égbolt eddig ismert legrégebbi ábrázolása. Németországban, a Szász-Anhalt tartománybeli Nebra közelében került elő illegális ásatások során 1999-ben. A kincset 2002 februárjában a rendőrség egy színlelt vásárlás során foglalta le Svájcban, és jelenleg a németországi Halle tartományi múzeuma állandó kiállításán látható. A regiszterre került a lorschi kódex, az egyik legrégebbi középkori füveskönyv is. A kódex a németországi lorschi bencés apátságban készült, 460 oldalas és 3800 bejegyzést tartalmaz, nagy valószínűséggel 1167 és 1190 között íródott. Német-holland javaslatra felvették a Világemlékezet Listájára a Kommunista kiáltványt, valamint Karl Marx Tőke című munkájának első kötetét, német-osztrák javaslatra pedig a német Aranybullát, amely meghatározta a német-római császár megválasztásának módját. Szintén felkerült a listára a Nemzetközi Vöröskereszthez kapcsolódó nemzetközi keresőszolgálat (International Tracing Service, ITS) állománya. Az ITS dokumentációs és kutatási központja a náci üldöztetést, a kényszermunkát és a holokausztot tárja fel a hesseni Bad Arolsenben. A világemlékezet részévé nyilvánították továbbá a koreai nemzeti hős, a japánok ellen hét tengeri csatát nyert I Szunszin 16. századi háborús naplóját – amelyet a maga nemében egyedülállónak tartanak a világon –, valamint a Pak Csong Hi, Dél-Korea néhai elnöke által 1970-ben meghirdetett és a mezőgazdasági termelést, valamint a falu modernizálását szolgáló Szemaul Undong, az Új Falu Mozgalom archív dokumentumait. Ugyancsak a listára került egy japán nemes által Európába küldött 17. századi misszió emlékeinek gyűjteménye, valamint a világ legrégebbi kézzel írt naplója. A Vatikánt és Spanyolországot megjárt Keicso-kori misszió emlékei japán-spanyol javaslatra kerültek a regiszterbe. A misszió egy Maszamune Date nevű szendai nemes parancsára 1613-ban indult útnak, többek közt azért, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön. A naplót Micsinaga Fudzsivara, egy 966 és 1027 között élt befolyásos kormányzó írta. A tekercsek értékes ismeretekkel szolgálnak a japán császári udvar szokásairól. A lista hat latin-amerikai bejegyzéssel is gazdagodott: ezek között van Che Guevara fiatalkori kéziratainak gyűjteménye, amelynek felvételére Kuba és Bolívia közösen tett javaslatot. Brazil kezdeményezésre a közelmúltban elhunyt világhírű építész, Oscar Niemeyer archívuma is a listán van, csakúgy mint a II. Péter brazil császár hazai és külföldi útjaival kapcsolatos dokumentumok. Az 1703-as izlandi népszámlálás dokumentumai, Hacsaturján kottái, Irán több száz éves térképei, Vasco da Gama első indiai útjának (1497-1499) krónikája, 1948 és 1989 közötti cseh és szlovák szamizdatok, a montreux-i dzsesszfesztivál archívuma, illetve a Jad Vasem által gyűjtött emléklapok, - egyfajta jelképes sírkövek - immár 2,5 milliós állománya is a világemlékezet részévé vált - olvasható az UNESCO honlapján.
Gratulálunk!
Képek forrása: SOMKL
Kapcsolódó cikkek:
Mítosz helyett perverz kegyetlenség
Érted ver a szív
Pilla a tokban
Cimkék: