Örökségtér Klaszter

2010. november 1-én megalakult az Örökségtér Klaszter hat alapító taggal a szellemi, a kulturális és a tárgyi örökségvédelem társadalmi hasznosulása, a kor kihívásainak megfelelő információs technológiai megoldások alkalmazásával. Bevezető gondolatok.

Tóth G. Péter 2010-11-01 15:11
Cikk küldése e-mail:

Mi az „örökségtér”? Van-e küldetésünk?

 

A globalizációval „faluvá” (Global Village, Marshall McLuhan) zsugorodott a világ, miközben a lokalitások és a helyi közösségek is – érezve a kihívásokat – új erőre kaptak. Ennek a metaforának az apropóján elképzelhetünk egy olyan virtualizált „falut” és egy olyan virtualizált múzeumot is, ahol mód nyílik arra, hogy a „múzeumba zárt” tárgyakat, dokumentumokat, tényeket és képeket kiszabadítsuk a raktárak és az archiváló emlékezet fogságából, és ezzel újra a lokalitások és az élő emlékezet, a helyi identitás részévé tegyük őket.

 Képek: Az én kis falum, csehszlovák vígjáték (Jirí Menzel, 1985)

 

 

 

A múzeumok, az archívumok megújítása, társadalmiasítása, az analóg rendszerről a digitálisra való átállása, a gyűjtemények virtualizálása, a műtárgyvédelmi preferenciák kidolgozása és fokozatos alkalmazása, nem túl régi, bár így is lassan két évtizedes folyamat. Az eredmények – beszélve itt a gyűjteményi katalógus-sorozatokról, a gyűjteményi adatbázisok felállításáról, a digitalizálás retrospektív elindításáról, egyáltalán a digitalizálási műhelyek felállításáról, a gyűjtemények on-line publikálásáról vagy az újabb gyűjtemények megalapításáról (kortárs tárgyak), és általában a múzeumoknak a gyűjteményekből kifaragott új arculatáról – mindenképp csak elismeréssel beszélhetünk. Persze ezt mondhatjuk akkor, ha tudjuk, honnan indultak a múzeumok.

 Új kihívás azonban a gyűjtemények erős társadalmiasítása, a múzeumi, de még inkább a múzeumokon kívüli örökség megmutatása, felhasználhatóvá tétele és a múzeumok, közgyűjtemények közösségi „játszóhellyé” való átalakítása. Közösség alatt értve a látogatóinkat, a kutatókat, mint közönségünket és a kollektívát, mint alkotói csapatot. Nem hallgathatjuk el azért azt sem, hogy ez a fent vázolt folyamat a kortárs múzeumok örökségipari versenyében akár lassú üteműnek is tűnhet. A gyűjtemények digitalizálása, a gyűjtemények modern fizikai térben való reanimálása (lásd kiállítás), általában a gyűjtemények vizualizálása mint kihívás, körmünkre égett feladatnak tűnik. Mindamellett, hogy ezzel egy időben az analóg rendszer betegségeinek tüneteit is látjuk és azokat orvosolni szükséges.

 Mára evidencia - evidencia, mert a közönség is érti -, hogy a múzeum a kollektív emlékezet kitüntetett helye. Szándékunk lehet, hogy a lehető legtöbb területen induljanak be, egymással összehangoltan a megújítás, a változás lépései a múzeumok, archívumok és a kulturális „ipar” teljes vertikumában. Célunk, hogy a közösség valóban birtokba vehesse és a múzeumok érdekei szerint használja, felhasználja a gyűjteményeket.

Az örökségtér jelenre szabott feldolgozása és bemutatása kortárs közösségi esemény. A múzeumokban, archívumokban, levéltárakban található képek, élmények feltárása viszont intézményekre szabható munka. Ahhoz, hogy a közösségek használják, felhasználják és merítsenek a múlt rendelkezésre álló potenciális örökségéből: szükséges ezeket bemutatni, megmutatni. Szükséges megmutatnunk őket, hiszen ez lesz létezésük alapja. Valódi örökség is ettől válhat belőlük.

 Az Örökségtér Klaszter részben ennek az archivált (és archivilásra váró) örökségnek a feltérképezésére, feldolgozására és bemutatására vállalkozik; részben pedig megpróbálja az aktív közösségek segítségével maga is újraalkotni a közösségek által használt teret. A múzeum az információ szintetizálásában és a különböző dokumentumok (elsősorban tárgyak, róluk szóló képek és térképek) integrálásában érdekelt, amit a több síkon való (idő és térbeli lépték szerint változtatva) bemutatás tehet „láthatóvá”. A cél elsősorban a közzététel és a kereshetőség, másrészt ezek kapcsolati értekeinek a bemutatása, vizualizálása.

2010. november 1-én, hat alapító taggal létrejött, majd pedig új névvel a színre lépve megkezdte működését az Örökségtér Klaszter. Ebben a rovatban havonta megjelenő hírrel számolunk majd be örökségtéri „játszóterünk” aktivitásairól, munkáiról és projektjeiről.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...