©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Fejlesztések, tervek, ígéretek


A kulturális intézmények finanszírozása világszerte válságban van. Ennek ellenére mind itthon, mind külföldön új beruházások indulnak.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2013-08-25 09:00:02

Manapság minden bizonnyal sok múzeumnak jut eszébe az a gondolat, amelyet Hans-Werner Schmidt, a lipcsei Museum der bildenden Künste igazgatója fogalmazott meg néhány éve: a gyűjtés, a megőrzés és a kutatás múzeumi triászát egy új váltotta fel: a „víz, áram, fűtés”. Az elmúlt 20 évben a múzeum-boomként is nevezett jelenség hatására gombamód szaporodtak az új múzeumépületek, bővítések, fejlesztések, és csak a gazdasági konjunktúra végén derült ki, hogy a fenntartók valóban fenn tudják-e tartani új vagy épp megnőtt kulturális intézményeiket. Hiába szorította össze azonban a válság a költségvetési kereteket, a közönség-, a múzeumi-kutatói igények megváltoztak, így a legnehezebb időszakban is mindig akad egy forrás, amelyből újabb beruházások táplálkozhatnak. Hiszen kinek éri meg unalmas, elavult múzeumokat fenntartani?

 

Ajka: megújul a múzeum

 

 

Berlin: új modern művészeti múzeum

Berlinben még mindig nincs elég sok múzeum! Most új képzőművészeti múzeum építését tervezik, hogy méltó körülmények között mutathassanak be egy világhírű modern festménygyűjteményt, amelyet egy műgyűjtő házaspár adományozott a német fővárosnak.
A többek között René Magritte, Joan Miró, Salvador Dalí, Frida Kahlo, Max Ernst és Mark Rothko műveiből álló gyűjtemény otthona a szerdán ismertetett tervek szerint Berlin egyik leghíresebb tere, a Potsdamer Platz mellett lehet egy több mint 13 ezer négyzetméteres múzeumépületben, amelyben számos további - berlini múzeumokban szétszórtan látható - modern műalkotást is elhelyezhetnek.
Heiner és Ulla Pietzsch még 2010-ben adományozta gyűjteményét Berlinnek, azzal a feltétellel, hogy állandó kiállításon mutatják be az összes képet. A gyűjtemény befogadására eredetileg a Gemäldegalerie-t - a régi mesterek alkotásait őrző fővárosi képtárat - szemelték ki, de a terv heves bírálatokat váltott ki. Végül egy szakértői bizottság az összes elképzelhető lehetőség vizsgálata alapján arra a megállapításra jutott, hogy a legcélszerűbb egy új múzeum felépítése, a legalkalmasabb helyszín pedig az úgynevezett Kulturforumhoz tartozó Neue Nationalgalerie szoborkertjével szomszédos üres telek.
A Neue Nationalgalerie eleve a Berlinben őrzött modern műkincsek egyik fő kiállítóhelye, az új múzeummal együtt pedig végre létrejöhet egy múzeumi központ, amellyel a német főváros a modern képzőművészet területén is felzárkózhat a világvárosok élvonalába, London, Párizs és New York mellé - érvelnek a szakértők. A projektre 130 millió eurót kell fordítani, ami hatalmas összeg, de így is az építkezés a leggazdaságosabb megoldás - teszik hozzá.
A Pietzsch-gyűjtemény az egyik leghíresebb modern festészeti magángyűjtemény. A mintegy 150 alkotás összesített értékét 120 millió euró körülire becsülik.
Az első elképzelésben nem szerepelt a Kulturforum bővítése. A Pietzsch házaspár gyűjteményét úgy akarták elhelyezni, hogy a Gemäldegalerie jelenlegi gyűjteményét átköltöztetik a Múzeum-szigetre. A tervet egyebek között azért bírálták, mert azzal fenyeget, hogy a költözés miatt akár éveikig raktárba kényszerül számos világhírű alkotás, köztük Dürer-, Caravaggio- és Rembrandt-művek. A megvalósíthatósági tanulmány szerint ez a megoldás igen költséges is lenne, a Múzeumszigeten több mint 370 millió eurót emésztene fel a régi mesterek műveinek méltó elhelyezése.

 

Mali Losinj: tengeralatti régészeti múzeum

Az észak-adriai Mali Losinj szigeten, a Cikat-öbölben igazán eredetei beruházára került sor. Olyan tengeralatti régészeti múzeum nyílt, ahol a víz alatti régészet tárgyait láthatja az érdeklődő 4 métertől 12 méterig terjedő mélységben.
A víz alatti tárlat a helyi és a rijekai búvárklub ötlete nyomán valósult meg, amelynek sztárja Apoxüomenosz, az időszámítás előtti atléta bronzszobra. A leletet egy belga turista fedezte fel 1996-ban Losinj sziget közelében a tengerfenéken, két szikla között, a homokban.
A 192 centiméter magas fiatal sportoló szobrát 1999-ben emelték ki az Adriai-tengerből. Hét évig restaurálták, azután először Firenzében, a Palazzo Mediciben állították ki, ahol két hónap alatt 80 ezren voltak rá kíváncsiak.
A 300 négyzetméter nagyságú területen a víz alatt 11 eredeti tárgy másolatát állították ki, az atléta életnagyságú szobra 12 méter mélyen van, emellett ugyancsak múzeumi replikák, köztük amforák, velencei ágyúmaradványok, öreg vasmacskák és más érdekességek láthatók a kiállításon.
A víz alatti tárlat a búvárklub számításai szerint 35 perc alatt végignézhető. A megnyitón búvárok filmet készítettek róla, és ezt vetítik a Losinji Múzeumban, ahol kiállításon láthatók a víz alatti régészetről készült legismertebb fotográfiák.

 

Rakétamúzeum Dnyipropetrovszkban

 

Háború és templom Ohióban

Hamarosan második világháborús, a normandiai partraszállásnak szentelt múzeummá alakítanak át egy magyar templomot az ohiói Conneautban. A múzeumot a település kikötőjében található, 1914-ben megépült, orgonával is felszerelt Első Magyar Református Templomban fogják kialakítani, amelyben már csak szórványosan tartanak istentiszteletet. A hívők az átköltöztetésig tovább használhatják majd az épületet, amelynek tulajdonjogát a D-Day Ohio Inc. elnevezésű társaság szerezte meg, gyakorlatilag adományként.
A D-Day Ohio szervezésében az Erie-tó partján, Clevelandtől 115 kilométerre fekvő településen hagyományőrzők évente újrajátsszák a D-napi invázió eseményeit.
Azt, hogy pontosan mikor nyitja meg kapuit a D-napra, a második világháborúra és a negyvenes évekre visszatekintő múzeum, az új tulajdonos lapnak nyilatkozó képviselői nem tudták megmondani. Közölték viszont, hogy a könnyebb megközelíthetőség kedvéért rámpákat akarnak építeni a múltidéző partraszállás helyszínének közelében található templomhoz, amelyhez jelenleg meredek lépcső vezet.

 

Múzeummá alakítják Nicolae Ceausescu kivégzésének helyszínét

 

Az észak-erdélyi judaizmus múzeuma Kisgércén

Az észak-erdélyi judaizmus múzeumává szeretnék alakítani Markovits Rodion zsidó származású erdélyi magyar író, újságíró kisgércei (Gherta Mica) lakóházát. A két világháború közötti bútorzattal berendezett, 160 éves épületet a Szatmár megyei önkormányzat kívánja megvásárolni a múzeum létrehozása céljával. Amint az intézményvezető elmondta, egy olyan írónak kívánnak emléket állítani az épületben, aki csodálatosan írt Szatmárnémetiről és a közeli Avas néprajzi tájegység román lakosságáról.
Markovits Rodiont az 1928-ban megjelent Szibériai garnizon című riportregénye tette ismertté, amelyet 14 nyelvre fordítottak le. Az író az első világháborúban orosz hadifogságba esett, majd belépett a Vörös Hadseregbe. Világhírű regénye a háborús élményeit dolgozza fel.

 

Nagycenk: Széchenyi nyomában

Széchenyi falujában, Nagycenken európai uniós támogatással is több nevezetesség megújulhat.  Megszépült egyebek között a Széchenyi Múzeumvasút és a kisvasút skanzen, a Szent István Plébániatemplom, valamint a Széchenyi Mauzóleum. A turisztikai attrakciófejlesztésben együttműködő négy konzorciumi partner: a GYSEV Zrt., a katolikus plébánia, továbbá az önkormányzat és egy vendéglátó vállalkozás nyerte el a 186 millió forintos támogatást a Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében az összességében 233 millió forintos fejlesztéshez. Ebből a forrásból a GYSEV Zrt. felújította a Széchenyi Múzeumvasutat és a kisvasút skanzen mozdonyait.
Információs táblákat is elhelyeztek a skanzen területén, amelyek a kisvasút történetről tájékoztatják a látogatókat. A Széchenyi Mauzóleumot, továbbá a Szent István Plébániatemplomot a római katolikus plébánia hozatta rendbe. Megoldották a templom akadálymentesítését, a templomkertben pedig Széchenyi István örökségéhez fűződő élményparkot létesítettek. A nagycenki önkormányzat település-szerte többnyelvű tájékoztató táblákat állított, amelyek a község valamennyi turisztikai látványosságára felhívják a vendégek figyelmét.
Ugyanez a célja a Nagycenket bemutató háromnyelvű turisztikai kiadványnak, amelyet ugyancsak az önkormányzat jelentetett meg. A vendéglátással foglalkozó Cenki Gastro Team Kft. a múzeumvasút Széchenyi kastélyhoz közeli végállomásának felvételi épületét alakította át vendéglátóhellyé.

Fotó: WikiGOGO, Ukrainecityguide, www.maszol.ro

Kapcsolódó cikkek:
100 millió a múzeum bővítésére
A legújabb múzeumi beruházás
A Ferenczy Múzeum Szentendrén

Cimkék:
beruházás,felújítás

    Muzeumok.hu Rss betöltése...