Regéc és Füzér a fejlesztés útján

VÁRAK

Két projekt, amely hozzájárul a Zempléni-térség kulturális turizmusának erősödéséhez.

Magyar Múzeumok Online 2014-01-26 11:25
Cikk küldése e-mail:

 

Regéc

Regéc az ÉMOP-2.1.1/B-12 Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése a konvergencia régiókban” elnevezésű kiírásra benyújtott, a Regéci Vár és Regéc Község komplex turisztikai hasznosítását célzó, „A Regéci Vár, ahol II. Rákóczi Ferenc fejedelem a gyermekkorát töltötte” című pályázatával Község Önkormányzata az „Új Széchenyi Terv, Észak-Magyarországi Operatív Program keretén A pályázat 100%-os támogatási intenzitás mellett – 496 380 000 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el.

A projekt célja a felsővárban a vár történetét és a feltárás leletanyagának bemutatását biztosító fedett, zárt állandó kiállítási tér kialakítása, amely kilátást biztosít a romterületre és a környező tájra. A jelentősen leromlott felsővár falai kiegészítéssel újra lesznek falazva, hogy a látogatók részére értelmezhető legyen a vár egykori felépítése, tagolódása, építéstörténete. A felsővár határoló falainak visszaépítése mellett a történeti megközelítési útvonal újbóli kiépítése is hozzájárul a vár turisztikai vonzerejének a növeléséhez. A projekt részét képezi Regéc falu központjában egy új turisztikai fogadóépület, látogatóközpont kialakítása is.

A projekt hozzájárul Zempléni-térség turizmusának erősödéséhez. A zempléni vártúrák nemcsak országos, hanem európai hírnévre is szert tettek, így a projekt további fejlesztéseket tud generálni, mivel növekszik az igény a színvonalas szálláshelyek, valamint egyéb szolgáltatások iránt. A projekt keretében tehát komplex turisztikai hasznosítás valósul meg, a kulturális turizmus helyi potenciáljának maximálisa kihasználása mellett.

A projekt keretében 503,2 m2-t újítanak fel a vár területéből, 1.100 m2 területű rendezvényteret alakítanak ki, valamint 67,05 m2-es információs épület áll majd a látogatók rendelkezésére a vár mellett. A projekt keretében 8 fő- és 1 részmunkaidős munkavállalót foglalkoztatnak. A támogatási szerződést 2013. március 13-án írták alá. A projekt várhatóan 2014 végén zárul.

 

Füzér

A Füzéri Várgondnokság a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. támogatásával 2012 májusában nyújtotta be a „Kiemelt turisztikai attrakciók fejlesztése” konstrukcióra az „Élő vár Zemplénben” című pályázatát. 2012. szeptember 7-én jelent meg a kormányrendelet, melyben a projektet –csökkentett költségvetéssel - 1.343.000.000 forint vissza nem térítendő támogatásra érdemesnek ítélték.

A pályázat támogatási szerződését 2012. november 29-én írták alá, az alapján az Új Széchenyi Terv Észak-magyarországi Operatív Programja keretében megvalósul a Füzéri Felső-vár részleges rekonstrukciója, községi projektelemként a Váruradalmi kézművesház – csűr, szin, udvar rekonstrukciója, valamint egy 1940-es, 50-es éveket idéző lakóépület kialakításával bővül a már meglévő tájház. Mindezekhez kapcsolódóan korszerű informatikai rendszert építenek ki, mely biztosítja a jelenlegi és a jövőben kiépülő turisztikai elemek közötti kapcsolatot, informatikai vezérlést, biztonság technikát, jegyrendszert, illetve az internet akadálymentes elérését.

A Felső Vár építési engedélyezési tervét a HADAS ÉPÍTÉSZ Kft. készítette le, melyet 2012. november 22-i ülésén a Központi Építészeti - Műemléki Tervtanács pozitív elbírálásban részesített. A Váruradalmi Kézművesház és az 1940-es 50-es éveket idéző Tájház építési engedélyes terveit az Ulyssys Kft. készítette. A fejlesztés célja a Füzéri Vár turisztikai hasznosítása, mely hozzájárul az elmaradott és jelentős munkanélküliséggel küzdő térség munkahelyteremtéséhez és megőrzéséhez. A rekonstruált várban a tervezett interaktív középkori kiállítási tartalomból a legkiemelkedőbbek: a vár kincstári funkciója, a 16-17. század hétköznapi élete és tárgyi kultúrája, a vár építéstörténete, a Perényi családhoz fűződő történeti események bemutatása, a Magyar Szent Királyi Korona őrzésének bemutatása – Nemzeti Koronaőrzési Emlékhely kialakítása. Váruradalmi interaktív kézművesházban 5 műhely kap helyet: kerámia, játék - ajándékkészítő műhely,"vásárfia" kézműves foglalkoztató tér, kovács, asztalos műhely. Ezekben a műhelyekben a régi szakmák berendezési tárgyaival, eszközeivel, szerszámaival ismerkedhetnek meg az ide látogatók,akik animátorok vezetésével kipróbálhatják magukat ezekben a mesterségekben és akár saját kezűleg is elkészíthetik a Füzéri várhoz kapcsolódó ajándéktárgyaikat. A tervek szerint a projekt megvalósítási határideje 2014. november 29.

Kastélytól a borospincékig

Kalocsától 20 kilométerre van Hajós község. A majd négyezer lelket számláló német nemzetiségű település országosan is kiemelkedő értékű nevezetességekkel rendelkezik. Az egyik a falu közepén álló érseki...

2011. március 03. Dr. Bencze Géza

Hogyan nézett ki a simontornyai vár?

3D-rekonstrukció

A National Geographic októberi címlapján egy mesébe illő várat láthattunk. Első ránézésre bizony nem volt könnyű kitalálnunk, hogy a Simontornyai Vármúzeumról van szó!

2011. november 11. Balogh András - Szőke Balázs

Egy új múzeum: fegyház és rendház

Márianosztra

Előbb rendház, majd börtön, most pedig börtön, börtönmúzeum, illetve pálos rendi múzeum. Mindez Márianosztrán.

2012. május 05. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...