Regéc és Füzér a fejlesztés útján
VÁRAK
Két projekt, amely hozzájárul a Zempléni-térség kulturális turizmusának erősödéséhez.
Magyar Múzeumok Online |
2014-01-26 11:25 |
Regéc
Regéc az ÉMOP-2.1.1/B-12 Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése a konvergencia régiókban” elnevezésű kiírásra benyújtott, a Regéci Vár és Regéc Község komplex turisztikai hasznosítását célzó, „A Regéci Vár, ahol II. Rákóczi Ferenc fejedelem a gyermekkorát töltötte” című pályázatával Község Önkormányzata az „Új Széchenyi Terv, Észak-Magyarországi Operatív Program keretén A pályázat 100%-os támogatási intenzitás mellett – 496 380 000 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el.
A projekt célja a felsővárban a vár történetét és a feltárás leletanyagának bemutatását biztosító fedett, zárt állandó kiállítási tér kialakítása, amely kilátást biztosít a romterületre és a környező tájra. A jelentősen leromlott felsővár falai kiegészítéssel újra lesznek falazva, hogy a látogatók részére értelmezhető legyen a vár egykori felépítése, tagolódása, építéstörténete. A felsővár határoló falainak visszaépítése mellett a történeti megközelítési útvonal újbóli kiépítése is hozzájárul a vár turisztikai vonzerejének a növeléséhez. A projekt részét képezi Regéc falu központjában egy új turisztikai fogadóépület, látogatóközpont kialakítása is.
A projekt hozzájárul Zempléni-térség turizmusának erősödéséhez. A zempléni vártúrák nemcsak országos, hanem európai hírnévre is szert tettek, így a projekt további fejlesztéseket tud generálni, mivel növekszik az igény a színvonalas szálláshelyek, valamint egyéb szolgáltatások iránt. A projekt keretében tehát komplex turisztikai hasznosítás valósul meg, a kulturális turizmus helyi potenciáljának maximálisa kihasználása mellett.
A projekt keretében 503,2 m2-t újítanak fel a vár területéből, 1.100 m2 területű rendezvényteret alakítanak ki, valamint 67,05 m2-es információs épület áll majd a látogatók rendelkezésére a vár mellett. A projekt keretében 8 fő- és 1 részmunkaidős munkavállalót foglalkoztatnak. A támogatási szerződést 2013. március 13-án írták alá. A projekt várhatóan 2014 végén zárul.
Füzér
A Füzéri Várgondnokság a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. támogatásával 2012 májusában nyújtotta be a „Kiemelt turisztikai attrakciók fejlesztése” konstrukcióra az „Élő vár Zemplénben” című pályázatát. 2012. szeptember 7-én jelent meg a kormányrendelet, melyben a projektet –csökkentett költségvetéssel - 1.343.000.000 forint vissza nem térítendő támogatásra érdemesnek ítélték.
A pályázat támogatási szerződését 2012. november 29-én írták alá, az alapján az Új Széchenyi Terv Észak-magyarországi Operatív Programja keretében megvalósul a Füzéri Felső-vár részleges rekonstrukciója, községi projektelemként a Váruradalmi kézművesház – csűr, szin, udvar rekonstrukciója, valamint egy 1940-es, 50-es éveket idéző lakóépület kialakításával bővül a már meglévő tájház. Mindezekhez kapcsolódóan korszerű informatikai rendszert építenek ki, mely biztosítja a jelenlegi és a jövőben kiépülő turisztikai elemek közötti kapcsolatot, informatikai vezérlést, biztonság technikát, jegyrendszert, illetve az internet akadálymentes elérését.
A Felső Vár építési engedélyezési tervét a HADAS ÉPÍTÉSZ Kft. készítette le, melyet 2012. november 22-i ülésén a Központi Építészeti - Műemléki Tervtanács pozitív elbírálásban részesített. A Váruradalmi Kézművesház és az 1940-es 50-es éveket idéző Tájház építési engedélyes terveit az Ulyssys Kft. készítette. A fejlesztés célja a Füzéri Vár turisztikai hasznosítása, mely hozzájárul az elmaradott és jelentős munkanélküliséggel küzdő térség munkahelyteremtéséhez és megőrzéséhez. A rekonstruált várban a tervezett interaktív középkori kiállítási tartalomból a legkiemelkedőbbek: a vár kincstári funkciója, a 16-17. század hétköznapi élete és tárgyi kultúrája, a vár építéstörténete, a Perényi családhoz fűződő történeti események bemutatása, a Magyar Szent Királyi Korona őrzésének bemutatása – Nemzeti Koronaőrzési Emlékhely kialakítása. Váruradalmi interaktív kézművesházban 5 műhely kap helyet: kerámia, játék - ajándékkészítő műhely,"vásárfia" kézműves foglalkoztató tér, kovács, asztalos műhely. Ezekben a műhelyekben a régi szakmák berendezési tárgyaival, eszközeivel, szerszámaival ismerkedhetnek meg az ide látogatók,akik animátorok vezetésével kipróbálhatják magukat ezekben a mesterségekben és akár saját kezűleg is elkészíthetik a Füzéri várhoz kapcsolódó ajándéktárgyaikat. A tervek szerint a projekt megvalósítási határideje 2014. november 29.