Feladó: a Régészeti Társulat - címzett: a miniszter

NYÍLT LEVÉL

A Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat ma nyílt levelet írt Balog Zoltán miniszternek, amiben kérte, hogy az Esterházy-kincstár sietős csomagolását váltsa fel az érdemi szakmai vita. IDÉZZÜK.

2014-01-28 21:00
Cikk küldése e-mail:

Tisztelt Miniszter Úr!

A Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat művészettörténeti tagozata 2007-ben tiltakozni kényszerült dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszternél dr. Takács Imrének, az Iparművészeti Múzeum főigazgatójának leváltása miatt. A főigazgató akkor az időszakos tárlatok (például az Esterházy-kincstárat bemutató nemzetközi kiállítás) szakmai- és közösségsikere mellett meg tudta szilárdítani az intézményi infrastruktúrát, és új alapokra helyezte a szakmai háttérmunkát – mindezt jól érezhető belső munkatársi támogatottsággal.

A 2007-ben minden valós alap nélkül leváltott főigazgatót – az minden vád alól felmentő bírósági eljárást követően – a 2011-ben az Ön elődje, dr. Réthelyi Miklós miniszter nevezte ki ismét az Iparművészeti Múzeum élére. A 2007 után szinte csődbe vitt intézményt dr. Takács Imre ismét képes volt dinamizálni, és az új, megint csak sikeres időszaki kiállítások (például az Esterházy-kincstár textíliáinak tárlata) népszerűek és nyereségesek voltak. A főigazgató munkatársaival együtt hosszú távú koncepciót dolgozott ki a múzeum épületének helyreállítására, kibővítésére és szakmai programjára.

2013 decemberében erős szakmai megütközést keltett – bár az ügyet lojális közalkalmazottként a múzeum munkatársai nem hirdették –, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma az Esterházy-kincstár műtárgyainak a múzeum saját anyagi báziság eltervezett, minisztériumi támogatást nem igénylő kiállítását rövid úton betiltotta. Talán három évtized óta most először történt meg Magyarországon, hogy egy kiállítást főhatóság betiltson – ráadásul a régi művészet, ezen belül az Esterházyak esetében még ideológiai problémákról sem lehetett szó.

A Társulat sajnálattal értesült arról, hogy a jócskán felmerülő szakmai és gyakorlati problémák mindennemű megvitatását nélkülöző szándékok – az Esterházy-kincstár kiemelése az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből, valamint a Kelet-ázsiai Gyűjtemény áthelyezése a Szépművészeti Múzeumhoz – dr. Takács Imre szakmai és lelkiismereti okokra hivatkozó lemondásához vezetett. Döntése valóban nem nélkülözi a szakmai megalapozottságot, az Esterházy*kincstárnak, a Nemzeti Múzeumban őrzött Esterházy-éremgyűjteménynek, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában őrzött Esterházy-levéltáraknak – egyáltalán, néhány tárgy kivételével a budapesti közgyűjteményekben található, az Esterházyaktól származó valamennyi tárgyi anyagnak – a fertődi kastély sosem volt őrzési vagy tárolási helye. A tervezett átalakítások az Iparművészeti Múzeum nemzetközi mércével is igen jelentős gyűjteményi egységének felbomlását, felbomlasztását vetítik elő. A fertődi kastély együttesének helyreállítása ráadásul nem is áll még úgy, hogy benne egy-két hónapon belül az ott kiállítani és tárolni kívánt műtárgyakat megfelelő módon  raktározni és őrizni lehessen – vagyis a tervek azonnali végrehajtása eleve nagyfokú felelőtlenség. Nem látni annak biztosítékát sem, hogy a Fertődre szállított műtárgyak és a gyűjtemények az utóbbi időszakban örvendetes módon igencsak megélénkült tudományos kutatását folytatni lehessen; nem ismeretes, hogy milyen szervezeti és személyi kutató bázis áll majd az új fertődi intézmény rendelkezésére, és hogyan férhetnek majd hozzá az anyagoktól a más intézményekben és más országokban működő kutatók.

Komoly a félelmünk abból a szempontból is, hogy ha ezt most így lehetséges lesz megtenni, a jövőben ugyanez bármikor megtörténhet bármely múzeum gyűjteményével, és ez bizonytalan helyzetbe hozza az intézményeket, a műtárgyakat és a munkatársakat egyaránt.

Az 1878-ban alapított Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat tagsága nevében kérjük, hogy a tervezett gyors változtatások helyett Miniszter Úr biztosítson megfelelő teret és időt a szakmai kérdések széles körű megvitatására.

Tisztelettel,

dr. Lővei Pál elnök

Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat

Lemondott Takács Imre

KÖZLEMÉNY

Takács Imre az Iparművészeti Múzeum főigazgatója közleményben tudatta Balog Zoltán miniszterrel, hogy lemond főigazgatói kinevezéséről.

2014. január 01. Magyar Múzeumok Online

Az Államtitkárság válaszol

SAJTÓKÖZLEMÉNY

Takács Imre lemondására a Kultúráért felelős Államtitkárság sajtóközleményt adott ki.

2014. január 01. Kultúráért Felelős Államtitkárság

Nem szállítható az Esterházy-gyűjtemény jelentős része

TAKÁCS IMRE NYILATKOZIK

Az Esterházy-gyűjtemény jelentős része nincs szállítható állapotban, ennek ellenére a kulturális kormányzat tavasszal Fertődre kívánja vinni az egész kollekciót - mondta el az MTI-nek lemondása okairól...

2014. január 01. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...