©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Seuso meghosszabbítva!


Az október 3-án megnyitott székesfehérvári Seuso-kiállítás a nagy érdeklődés miatt további két hétig, vagyis február elsejéig látogatható a Szent István Király Múzeumban.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2015-01-14 18:59:44

A megnyitó óta eltelt három hónap alatt több mint 29 ezren látták a tárlatot, napokon belül pedig átlépik a 30 ezres látogatószámot, ekkora látogatottságú kiállítás még nem volt Székesfehérváron.


Tavaly márciusban jelentették be, hogy Magyarország visszaszerezte és hazaszállította a felbecsülhetetlen értékű, ókori római eredetű, páratlan Seuso-kincs hét darabját. Az akkori tájékoztatás szerint "Magyarország családi ezüstjének" visszaszerzési költsége 15 millió euró (mintegy 4,5 milliárd forint) volt, az 1990-es kikiáltási ár mai értékének egyharmada.
A Seuso-kincs néven ismert, páratlan értékű lelet egy római kori ötvösremek-együttes. A kincs nevét a több mint másfél ezer évvel ezelőtt élt tulajdonosáról, Seusóról, egy magas rangú római tisztségviselőről kapta, aki a mai Polgárdi területén élt, és aki vagy akinek örökösei minden bizonnyal valamelyik pannóniai katonai betörés alkalmával rejtették el a kincseket a 4. század végén vagy az 5. század elején.
A kincs a Krisztus utáni 4. században készült, nagyméretű, összesen 14, étkezéshez és tisztálkodáshoz használt ezüst edényből áll. A magyar állam eddig hét darabot szerzett vissza: a vadász-, azaz a Seuso-tálat és a geometrikus tálat, a két geometrikus kancsót, a kézmosótálat, az illatszeres dobozt és a Dionysos-kancsót, továbbá a kincs 1500 évvel ezelőtti elrejtéséhez használt, rézből készült üstöt.
A székesfehérvári Seuso-kiállításon a hazahozott kincsleletből három tál, két korsó és egy illatszeres szelence tekinthető meg.

Kapcsolódó cikkek:
A Seuso-kincs ügye folytatódik
A Seuso-kincs 7 darabja Magyarországon
Magyarország a Seuso-kincs történetének megoldását keresi

Cimkék:
kiállítás,gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...