Jelentkezők: az év múzeuma és kiállítása

DÍJ

A Pulszky Társaság ebben az esztendőben is meghirdette „Az év múzeuma” és „Az év kiállítása” pályázatokat. A jelentkezési határidők lezárultak, a pályázatok beérkeztek.

Pulszky Társaság – MME 2015-03-30 11:50
Cikk küldése e-mail:

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület 1996 óta minden évben meghirdeti pályázatát az Év Múzeuma kitüntető cím elnyerésére. 2015-ben 8 intézmény jelentkezett a felhívásra. Ezek: Bihari Múzeum (Berettyóújfalu), Ferenczy Múzeum (Szentendre), Jász Múzeum (Jászberény), Koszta József Múzeum (Szentes), Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (Budapest), Sóstói Múzeumfalu (Nyíregyháza-Sóstófürdő), Sziklakórház Atombunker Múzeum (Budapest), Vasvári Pál Múzeum (Tiszavasvári).

Az elismerés a muzeális intézmények működésének átfogó elemzése alapján kivívható rang. Az eredményességet – a pályázati kiírásnak megfelelően – az elmúlt évek teljesítménye alapján értékelik a bírálók. Az évek során kialakult gyakorlat szerint a testület tagjai közül legalább ketten felkeresik a pályázó múzeumokat, s az ennek során szerzett tapasztalatok, valamint a beküldött gazdag információs és dokumentációs anyag alapján hozzák meg döntésüket, amely a Múzeumok Majálisa keretében, május 16-án, szombaton délután lesz nyilvános.

Az Év Múzeuma bíráló bizottságát ebben az évben is a Pulszky Társaság és a társkiíró szervezetek (ICOM Magyar Nemzeti Bizottsága, Országos Közgyűjtemények Szövetsége, Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztálya, Magyar Nemzeti Múzeum, Nemzeti Kulturális Alap közgyűjteményi kollégiuma) képviselői alkották. A tagok: Bereczki Ibolya, Császtvay Tünde, Cservenyák László, Csorba Csilla, Deme Péter, Hatházi Gábor, Matskási István, Népessy Noémi, Róka Enikő, Zomborka Márta.

Első ízben 2010-ben hirdette meg a Pulszky Társaság Az év kiállítása pályázatot, vagyis most ötödik alkalommal kerül majd sor ennek az elismerésnek az átadására, ugyancsak a Múzeumok Majálisa programja keretében. A díj a muzeális intézmények kiállítások megvalósításában megnyilvánuló tudományos felkészültségét, kreativitását, a közönséggel való kapcsolatteremtő képességét jutalmazza, egy múzeum állandó vagy időszaki kiállítását kiválasztva. Az elbírálás alapja a pályázó múzeum tárgyévben megnyitott állandó vagy időszaki kiállítása. A Társaság célkitűzése, hogy az általa alapított díj a szakma által értékelt, magas presztízzsel járó elismerés legyen. A sikeres pályázat feltétele, hogy a kiállítás leíró, értelmező bemutatásán túl vegye számba a kapcsolódó, gyerekeknek, felnőtteknek szóló programokat, kezdeményezéseket.

A bíráló bizottságban múzeumi szakemberek mellett újságíró, építész és pedagógus is szerepet kapott. A tagok ebben az évben: Balázs György, Deme Péter, Gózon Ákos, Horváth László, Kalla Zsuzsa, Mányi István, Rajcsányi Gellért, Tóthné Tímár-Geng Csilla, Veres Gábor.

A pályázó kiállítások: Ethno-Trezor. Válogatott kincsek Déri György népművészeti gyűjteményéből (Déri Múzeum, Debrecen, 2014. március 14. – december 15.); Ferenc József a rendíthetetlen (Gödöllői Királyi Kastély, 2014. május 30. – szeptember 28.); „Adj király katonát.” Gödöllőiek az első világháborúban (Gödöllői Városi Múzeum, 2014. március 22. – december 21.); „Morzsái az eltörött világkalácsnak” – Lesznai Anna emlékkiállítás (Hatvany Lajos Múzeum, Hatvan, 2014. október 3-tól, állandó kiállítás); „Elit alakulat” – A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői (Hermann Ottó Múzeum, Miskolc, 2014. október 6-tól, állandó kiállítás);  Hazatérnek… 1914-2014 (Katona József Múzeum, Kecskemét, 2014. július 31- 2015. február 15.); „A múlt nem halt meg, hanem hat reánk…” Látványtár a Balassa Bálint Múzeum gyűjteményének legszebb darabjaiból (MNM Balassa Bálint Múzeum, Esztergom, 2014. szeptember 6-tól, állandó kiállítás); Múmiavilág (Magyar Természettudományi Múzeum, 2014. október 1. – 2015. május 17.); A fáraók Egyiptoma (Móra Ferenc Múzeum, Szeged, április 11. – december 30.); Munkácsy 170 – Jubileumi kiállítás és programsorozat (Munkácsy Mihály Múzeum, Békéscsaba, 2014. február 20. – május 4., illetve 2015. február 20.); Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájából (Néprajzi Múzeum, 2014. október 30. – 2015. május 31.); Békalencse, vízipásztor, fakopáncs – A Deseda élővilága. Fekete István Látogatóközpont Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum, Kaposvár, 2014. szeptember 10-től, állandó kiállítás); A bárányok nem hallgatnak. A juhtartás és a pásztorélet európai öröksége (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 2014. április 11. – 2015. október 30.).

AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA 2013

PÁLYÁZAT

A Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület pályázati felhívása az idei legeredetibb, magas színvonalon megvalósított állandó vagy időszaki kiállítást megvalósító múzeum elismerésére.

2013. július 07. Magyar Múzeumok Online

A díjazott Aquincum

RÉGÉSZETI MUZEOLÓGIA

A kivételes szakmai tudásnak, a modernitásnak és az interdiszciplinaritásak köszönhető, hogy az Aquincumi Múzeum nyerte „Az év múzeuma 2012” díjat!

2013. július 07. Vicze Magdolna

Az Év Múzeuma Tiszaföldváron

DÍJ

Az Év Múzeuma kitüntető cím elnyeréséhez mindig két dolog kell – egy múzeum, egy elkötelezett múzeumigazgató és még sok egyéb…

2013. május 05. Pató Mária
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...