Politika és múzeum

NAGY-BRITANNIA

Angol politikusok gondolkodnak a múzeumok finanszírozásáról és a minisztérium szerepéről a választások előtt.

Deme Péter 2015-05-12 14:00
Cikk küldése e-mail:

Jóllehet a választások május 7-én lezajlottak az Egyesült Királyságban, s tudjuk az eredményt is, nem fölösleges röviden hírt adni arról a vitaestről, amelyet április 30-án a londoni Imperial War Museumban rendezett a Museums Association és a National Museums Directors’ Council és amelyről május 6-án számolt be a MA honlapja és hírlevele

A Simon Tait művészeti író által moderált (és mint később a források hozzátették, kizárólag az angol helyzettel foglalkozó) eseményen Ed Vaizey (konzervatív) kulturális miniszter visszautasította azt az állítást, hogy a lottóalap korábbinál nagyobb részének a művészetek területére történő irányításának, a költségvetési támogatás csökkentésének elleplezése lett volna a célja. Állítása szerint az a döntés, hogy a lottó általi finanszírozást 16-ról 20 %-ra emelik, még akkor született, amikor a konzervatívok ellenzékben voltak. Arra a kérdésre, igaz-e, hogy a konzervatívok, ha kormányon maradnak, a költségvetési támogatást további 23 %-kal csökkentik, ezt felelte: „Nem tudjuk, milyen mértékű csökkenésre lesz szükség a deficit megszüntetés érdekében”.

Wilf Stevenson, a Munkáspárt felsőházi kulturális szóvivője kijelentette, ők sem tudják „visszacsinálni” a támogatások csökkentését, sőt, ami a konzervatív kormány alatt történt, „csak a kezdet”. „Ha az a helyzet, hogy nem akarjuk emelni se a jövedelemadót, se más adókat, és azt mondjuk, további támogatáscsökkentések lesznek az egészségügyben és más ’védtelen’ területeken, akkor a művészetek óhatatlanul ide tartoznak.„– tette hozzá.

A liberálisok felsőházi kulturális szóvivője, Jane Bonham-Carter azt állította, abban különböznek a konzervatívoktól, hogy nem fogják a végletekig csökkenteni a támogatást. „Hiszünk abban, hogy a költségvetésnek egyensúlyban kell lennie, de abban nem, amit a konzervatívoktól hallunk, a jelentős csökkentésben, amely elkerülhetetlenül hatással van a múzeum szektorra.”

Arra a kérdésre, hogy a pódiumon ülők hogyan birkóznának meg a London és a régiók közötti finanszírozási egyenlőtlenséggel, Vaizey miniszter azt felelte, egy szervezet esetén a londoni cím nem jelenti azt, hogy a kapott támogatás nem jut el máshová is. Szerinte a nemzeti/országos múzeumok tevékenysége az egész országra kiterjed. Ismer olyan véleményt, amely szerint vidékre kellene költöztetni a nagy intézményeket, ennek nem látja értelmét, tette hozzá.

Annak a kérdésnek a kapcsán, hogy Ed Millibandnak egy, a művészetek, a kultúra és a kreatív ipar kérdéseivel foglalkozó miniszterelnöki bizottság felállítására vonatkozó terve a DCMS-t (Department of Culture, Media and Sport) feleslegessé tenné-e, Stevenson kijelentette, az évek során a DCMS annyi pénzt és szakembert vesztett, hogy már nem is igazi minisztérium. Szerinte egy munkáspárti kormány a „gyenge és nem igazán hatékony” minisztérium megerősítésére koncentrálna. Elismerte ugyan, nem tudja, hogyan működne a gyakorlatban egy ilyen bizottság, de azt állította, hogy a kultúrát „a kormányzás középpontjába” állító javaslat segítene a minisztériumok közötti együttműködésben jelentkező „létező nehézségeket” megoldani és lehetővé tenné, hogy a kultúra jobban kapcsolódjon olyan területekhez, mint az oktatás vagy a bűnüldözés.

 

A vitáról beszámoló írással egyidőben jelent meg egy másik, roppant érdekes összeállítás A múzeumi szakemberektől többet várnak el a költségvetési megszorítások miatt címmel. A 669 válasz elemzéséből kiderül, hogy a Museums Journal vizsgálata alapján a múzeumi szakemberek többsége (65 %) szerint a költségvetési támogatáscsökkentés nyomán az intézményvezetés többet vár el tőlük, 44 %-uk pedig aggódik állása biztonsága miatt, 50 %-uk pedig többet dolgozik, nehogy elbocsátásra kerüljön.

Bezárás fenyegeti a múzeumokat az egész Egyesült Királyságban

A fenti címmel jelent meg a Museums Association (Nagy-Britannia) Museums Journal 112. évfolyamának 11. számában Patrick Steel cikke.

2012. november 11. Deme Péter

Közép-Európa művészete, ahogyan egy brit látja

Budapesti interjú Peter Vergóval, az Essexi Egyetem művészettörténészével a MúzeumCafé 2011/2012. december/januári számából.

2012. május 05. Rajcsányi Gellért

Múzeumi éthosz, szemlélet és megújulás

NAGY-BRITANNIA

Július közepén jelent meg G. Merva Mária cikke „Számít még a múzeum?” címmel az angol múzeumügy aktuális kérdéseiről. Tóth Imre ugyancsak Nagy-Britanniában járt. LONDON.

2013. augusztus 08. Tóth Imre
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...