Hartwig Fischer (1962) művészettörténész lép minden idők legsikeresebb igazgatója, Neil MacGregor (1946) örökébe.
Pallag Zoltán
2015-09-25 16:14
Hartwig Fischer (1962) művészettörténész lép minden idők legsikeresebb igazgatója, Neil MacGregor (1946) örökébe. Egy ellentétes irányú mozgás figyelhető meg: míg Fischer Dresdából Londonba teszi működése színhelyét, addig MacGregor Londonból Berlin felé halad, ahol a Humboldtforum, Németország legnagyobb kulturális projektje felügyelőtanácsának elnöke lesz. A British Museum korábbi igazgatóját nemrég a remek „A nagy múzeum” című dokumentumfilmben láthatjuk, amint éppen rácsodálkozik az akkor még felújítás alatt álló Kunsthistorisches Museum kincseire. Sokat elmond MacGregor személyiségéről az a pár jelenet, amelyben feltűnt: az egyikben angolul beszélt, ha a bécsi múzeum igazgatónője, Sabine Haag angolul beszélt hozzá, de lent a restaurátorműhelyben már németül beszélgetett az egyik restaurátorral. Talpig úriember, aki ráadásul könyvet írt és kiállítást szervezett Németországról „Germany: memories of a nation” címmel. Idén áprilisban mondott le, azóta keresték utódját. Lemondásáról itt!
Az új német igazgatónak fel kell kötnie a gatyáját, ha tartani akarja a tempót elődjével, aki 2002 óta a világ második leglátogatottabb múzeumává tette a Britisht a Louvre után: 12 év alatt 4.2 millióról 6.7 millióra emelkedett a látogatószám. Fischer a drezdai Állami Művészeti Gyűjtemények igazgatója volt 2012 óta. Igen képzett muzeológus, művészettörténetet, történelmet és régészetet hallgatott Bonnban, Párizsban, Berlinben és Rómában. Drezda előtt Bonnban, Bázelban, majd Essenben dolgozott múzeumigazgatóként. Essenben nem csak egy gyűjteményt épített fel jelentős vásárlásokkal és ajándékozásokkal, de a Folkwang Múzeum 2010-ben megnyílt David Chipperfield tervezte új épülete is az ő tevékenységéhez köthető. Művészettörténészként főleg 19-20. századi művészettel foglalkozik, többek között Hermann Prell, Kandinszkij, Kurt Schwitters, Hans Arp, Cy Twombly, Georg Baselitz művészetével. Hogy a britek végül mellette döntöttek MacGregor személyes ajánlása mellett nyilván képzettségének, munkásságának, esseni és drezdai tevékenységének köszönhető. Drezdában egy nagy hagyományú és igen kiterjedt gyűjtőkörű múzeumi rendszert kormányozott, amelynek többek között éremgyűjtemény, fegyvergyűjtemény, néprajzi gyűjtemény, régi mesterek gyűjteménye (a nagyhírű Zwinger) is része. Mindemellett fiatal kora (53 éves) is sokat nyomhatott a latba.
Nem ritka, hogy Európa és Amerika nagy múltú állami és magán múzeumainál nem az anyaországból származó igazgatót neveznek ki. Hegyi Lóránd magyar művészettörténész az utóbbi évtizedekben Bécsben, Nápolyban és Saint-Étienne-ben is múzeumigazgatott. Néhány hete Olaszország állami múzeumainak élére neveztek ki több külföldi igazgatót, főleg Németországból és Ausztriából, de Nagy-Britanniából és Franciaországból, sőt Kanadából is. A British Museum esetében eddig ez nem volt általános. Az egyetlen vezető beosztású külföldi az olasz Antonio Panizzi volt, aki 1856 és 1866 között volt a British Museum főkönyvtárosa.
A Magyar Múzeumok Online a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület internetes folyóirata. A Pulszky Társaság fenntart minden, a portál
bármely részének bármilyen módszerrel, technikával történő másolásával és terjesztésével kapcsolatos jogot.