Örökségvédelem, igazgatás, kiállítás
BRITISH
British Museum: iraki örökségvédelmi szakemberek képzése és az igazgató utolsó kiállítása. SAJTÓFIGYELŐ.
Pallag Zoltán |
2015-10-29 14:00 |
A British Museum iraki örökségvédelmi szakembereket képez, ám ez a tény nincs közvetlen összefüggésben Egyiptom: hit a fáraók után című új kiállításukkal, viszont minden látogató levonhatja a saját következtetéseit, mondta az intézmény leköszönő igazgatója, Neil MacGregor.
Új örökségvédelmi program
A British Múzeum bejelentette, hogy kísérleti programot hoz létre iraki múzeumi kurátoroknak, restaurátoroknak és régészeknek a kulturális örökség védelmében. A projekt, amelyre 3 millió font kormányzati támogatást nyertek, segíthet kezelni az olyan katasztrófákat, mint amilyen a palmyrai ókori emlékek elpusztítása volt a közelmúltban. A British Museum munkatársai 2003 óta dolgoznak iraki szakemberekkel, amióta ókori lelőhelyeket – mint például Babilon – értek támadások, illetve múzeumok és régészeti lelőhelyek sérültek vagy lettek kifosztva. A képzésre azért van nagy szükség, mert olyan világhírű helyek lehetnek az Iszlám Állam szándékos rombolásainak áldozatai, mint Ninive, Nimrud és Hatra.
|
Dániel az oroszlánveremben, 5. századi elefántcsont pyxis |
A múzeum közleményében azt írják, hogy a közvetlen beavatkozás lehetetlen, amíg az Iszlám Állam uralja a szóban forgó helyszíneket, de a képzés felkészít arra az időre, amikor lehetséges lesz majd a visszatérés. Két, a régióban legalább ötéves tapasztalattal rendelkező régészt keresnek, akik vezetik majd a hathónapos képzési programot, amelynek keretében a jelöltek három hónapot a British Museumban töltenek, három hónapot pedig Irakban, ahol a leletmentés és a lelőhelyek védelmének alapjait tanulják meg, illetve ásatásokon vesznek részt északon Kurdisztánban, és délen Baszrában. Ezek a területek viszonylag biztonságosnak számítanak most.
Egyiptom: hit a fáraók után
A bejelentés egy időben történt a múzeum új kiállításának megnyitásával, amely Egyiptom hitvilágát és művészetét mutatja be a római birodalom bukása és a keresztes háborúk közötti időben, amikor Egyiptom hivatalos vallása előbb a kereszténység volt, majd az iszlám lett, és mindkét hit békésen megfért a harmadikkal, a judaizmussal. A kiállítás egyben a múzeum igazgatójának elköszönő kiállítása is. A hamarosan Berlinbe, a nagyszabású kulturális projektekkel foglalkozó Humboldtforum felügyelőtanácsába távozó Neil MacGregor szerint a kiállítás nem a kortárs párhuzamok felől olvasandó, de az értelmezést rábízza a látogatókra.
A kiállítás 2015. október 29. és 2016. február 7. között tekinthető meg.