Lezárult a szakmai kollégiumok tisztújítása

NKA

Az újonnan delegált és kinevezett kuratóriumi tagok csütörtökön vették át kinevezési okiratukat Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől, az NKA elnökétől és Doncsev Andrástól, az NKA alelnökétől.

MTI 2016-02-18 18:46
Cikk küldése e-mail:

Az NKA közleménye felidézi, hogy a tavaly decemberi jogszabály-módosítás eredményeként létrejött új rendszerben 17 állandó és három ideiglenes kollégium működik, amelyeknek összesen 128 tagja van.
Az állandó szakmai kollégiumokban korábban a tagok felét az emberi erőforrások minisztere saját hatáskörben, másik felét pedig az érintett szakmai szervezetek javaslata alapján bízta meg. Ez a rendszer változott meg azért, mert a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kulturális életben elfoglalt helyére tekintettel a tárcavezető indokoltnak látta, hogy az NKA-val mint elkülönített állami pénzalappal szorosabban együttműködjön és részt vehessen a művészeti területet érintő döntéshozatalban.
Az új, hat vagy kilenc tagú kollégiumokba a tagok egyharmadát a miniszter saját hatáskörben kérte fel az érintett szakmai szervezetek véleményének meghallgatása után, egyharmadát a Magyar Művészeti Akadémia, további egyharmadát pedig a szakmai szervezetek delegálták.
Az új rendszerben 17 állandó kollégium működik: művészeti főtematikájúak közé tartozik az építőművészeti, a filmművészeti, a fotóművészeti, az iparművészeti, a képzőművészeti, a népművészeti, a szépirodalmi, a színházművészeti, a táncművészeti és a zeneművészeti kollégium. A nem művészeti főtematikájú kollégiumok között van az ismeretterjesztés és környezetkultúra, a könnyűzene, a könyvkiadás, a közgyűjtemények, a közművelődés, a kulturális fesztiválok és az örökségvédelem kollégiuma.
A testületek elnökei közül miniszteri hatáskörben nevezték ki az építőművészeti kollégium élére Marosi Miklós főépítészt, a filmművészetiére Lajos Tamás producert, a képzőművészetiére Fabényi Julia művészettörténészt. A népművészeti kollégiumot Cseri Miklós, a Szentendrei Skanzen igazgatója, a könnyűzeneit Dósa Richárd zenész, a kulturális fesztiválokkal foglalkozót Igyártó Gabriella kulturális menedzser, az örökségvédelmit pedig Deme Péter, a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület elnöke vezeti a miniszter javaslatára.
A Magyar Művészeti Akadémia delegálta a fotóművészeti kollégium élére Haris László fotóművészt, az iparművészetiére pedig Sára Ernő tervezőgrafikust.
A szakmai szervezetek jelöltjei közül Jánosi Zoltán irodalomtörténész a szépirodalom, Csizmadia Tibor rendező a színházművészeti, Bozsik Yvette balettművész a táncművészeti, Boronkay Antal a zeneművészeti kollégium elnöke. Balázs Géza nyelvész irányítja az ismeretterjesztés és környezetkultúra, Hermann Róbert történész a könyvkiadás, Tőzsér Istvánné Géczi Andrea könyvtárigazgató a közgyűjtemények, Csatlósné Komáromi Katalin kulturális szakértő, menedzser pedig a közművelődés kollégiuma tevékenységét.
Az új kollégiumi struktúra és a tagok névsora az állandó kollégiumok menüpont alatt található.

20 éves az NKA

ÉVFORDULÓ

Az évfordulós Nemzeti Kulturális Alap (NKA) a hazai kultúrafinanszírozás egyik legjelentősebb szereplője, fontos közvetítő a kulturális szféra és az állam között - mondta az emberi erőforrások minisztere az...

2013. július 07. MTI

Múzeumok Dániában

BESZÁMOLÓ

Az NKA támogatásával májusban múzeumokat látogathattam meg Dániában, és találkozhattam a Dániai Múzeumok Szövetségének igazgatójával, Nils M. Jensen úrral, aki átfogó képet adott a múzeumok jelenlegi...

2013. december 12. Kiss Imre

A létünk a tét!

MAGYAR MÚZEUMOK ONLINE

A Pulszky Társaság–Magyar Múzeumi Egyesület 2009 óta NKA támogatással működő internetes folyóirata Magyarországon meghatározó szerepet tölt be a múzeumokról szóló közbeszédben. Mivel az idén még nem írták ki...

2015. december 12. Berényi Marianna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...