Az év kiállítása 2015 pályázói
PÁLYÁZAT
A Pulszky Társaság által hatodik alkalommal meghirdetett pályázatra 15 előzetes regisztráció érkezett.
Vásárhelyi Tamás |
2016-04-04 09:50 |
A Pulszky Társaság az évente adományozott Az év kiállítása díjjal a muzeális intézmények kiállításainak a közönséggel való kapcsolatteremtő és kommunikációs képességét, tudományos felkészültségét, kreativitását, jutalmazza, ami egy múzeum állandó vagy időszaki kiállításán keresztül látható, illetve valósul meg.
A Társaság által hatodik alkalommal meghirdetett pályázatra 15 előzetes regisztráció érkezett. Előzetes regisztrációra azért volt szükség, hogy a zsűri tagjai meglátogathassák azokat a 2015-ben megnyílt időszaki kiállításokat, amelyek a tényleges jelentkezés időpontjáig (2016. január 31.) bezárnak. Egy pályázóról derült ki, hogy nincs muzeális működési engedélye, a többi 14 intézmény beadta pályázatát (a jelentkezési lapot a mellékletekkel: forgatókönyv, képek, sajtóanyag, sajtóvisszhang). Az intézmények alfabetikus rendjében a következők pályáztak:
Bihari Múzeum és Sinka István Városi Könyvtár, Berettyóújfalu: Kelet Népe’80 – a Sebes-Körös partjától az Adler nyomdáig,
Bodrogközi Múzeumporta, Cigánd: A Sőregi-ház állandó kiállítása,
BTM Aquincumi Múzeum, Budapest: Wellness az ókorban – Fürdőkultúra Aquincumban,
Déri Múzeum, Debrecen: A Csillagos Ég Lakói,
Intercisa Múzeum, Dunaújváros: Királyi ajándékok,
József Attila Emlékhely, Budapest IX.: Eszmélet,
Kassák Múzeum (PIM), Budapest: Jelzés a világba – Háború – Avantgard – Kassák,
Kazinczy Múzeum (PIM), Sátoraljaújhely: Erdőjárók kalauza – Zempléni tájak természeti értékei,
Kecskeméti Katona József. Múzeum, Kecskemét: „A beszélő köntös” nyomában,
Országgyűlési Múzeum, Budapest: A magyar törvényhozás ezer éve,
Pesterzsébeti Múzeum, Budapest XX.: „A festészet szent öröm” Válogatás Molnár-C. Pál életművének legkiemelkedőbb korszakából,
Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum, Kiskőrös: Kincseskamrák – képzőművészeti és néprajzi látványtár és állandó kiállítás,
Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, Győr: Képek egy eltűnt világból. Gróf Batthyány Gyula gyűjteményes kiállítása,
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Budapest: Az izgalom biológiája. Selye János és a stresszelmélet dimenziói.
Láthatjuk, sokféle múzeum (országos, megyei jogú városi, területi, tematikus, országos múzeum filiáléja), illetve muzeális intézmény sokféle kiállítással pályázott (hitéleti, művészeti, néprajzi, régészeti, történeti, természettudományos – és ezeknek olykor keveréke), ezzel igen megnehezítve a 9 tagú zsűri dolgát. Eddig azonban az a hallgatólagos vélemény, hogy nem volt olyan múzeum vagy kiállítás, amelyiket ne lett volna érdemes meglátogatni, azaz ne lett volna érdemes a megmérettetésre.
A pályázatok eredményhirdetésére és a díjak átadására a Múzeumok Majálisa keretében, a tervek szerint május 21-én, szombaton 14 órai kezdettel kerül sor a Magyar Nemzeti Múzeum Dísztermében.
A fődíjhoz szükséges összeget két éves szerződés keretében a DNN Professional Graphics Kft. biztosítja. A pályázat keretében egy különdíjat ajánlott fel a Basiliskus3D Kft., amely szolgáltatást nyújt az ezt elnyerő intézménynek.
A zsűri április közepén teszi közzé azoknak a kiállításoknak a jegyzékét, amelyek versenyben maradnak, tehát közülük kerülhet ki a fődíjas, a különdíjas és a néhány – jó okkal – oklevéllel jutalmazott kiállítás. Várjuk Olvasóinkat az eredményhirdetésen – és máris várjuk a 2016-ban nyíló kiállítással a címet megpályázó múzeumok előzetes regisztrációját a Pulszky Társaság honlapján megtalálható regisztrációs lap kitöltésével!