Kecskemét avarközpont lett!
KONFERENCIA
Nagy sikerű avar konferenciát tartottak Kecskeméten az állandó régészeti kiállítás témájában a múlt héten.
Magyar Múzeumok Online |
2016-05-31 10:15 |
Május 26-án, csütörtökön került sor Kecskeméten a „Hatalmi központok az Avar Kaganátusban” című országos szakmai konferenciára, mely a Katona József Múzeum Cifrapalota Kiállítóhelyén közel két éve megnyílt „Nagyurak és vezérek. Híres avar leletek a Kiskunságból” című állandó régészeti kiállításra épült.
A konferenciát a kiállítást rendező Dr. Wicker Erika (Kecskeméti Katona József Múzeum) mellett Dr. Balogh Csilla (Isztanbul Egyetem Turkológiai Kutatóintézet, Isztambul, Törökország) és Dr. Szentpéteri József (Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont) szervezték. Megrendezését a Kecskeméti Katona József Múzeum és az Ásatárs Kft. támogatása tette lehetővé.
A konkrét témájú, meghívásos konferenciára a korszak legismertebb kutatói közül huszan jelezték részvételi szándékukat; rajtuk kívül az ország egész területéről közel száz szakember vett részt az este 7 óráig tartó ülésen, melyet Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke nyitott meg.
A három téma: Nagyurak és vezérek a Duna-Tisza közén; Táj és megtelepedés – Regionális központok; Kapcsolatok és hatalmi reprezentáció köré épült konferencián elhangzott előadások anyaga a szervezők szándékai szerint ebben az évben kötetben is meg fog jelenni.
A szervezők a konferencia sikere alapján másfél éven belül hasonló, de kibővített tematikájú nemzetközi ülésszakot terveznek, mely az Avar Kaganátuson belül a hatalom és periféria kérdéskörével fog foglalkozni; erre a Kárpát-medencén kívüli kutatók részvételére is számítanak.
A kiállítás
A konferencia keretében 2016. május 26-án mutatták be először azt a csodálatos és már restaurált, VII. századi avar kardot, amit Szalkszentmárton (Bács-Kiskun megye) közelében találtak. A kard egy kavicsbánya bővítésekor került elő egy magányos avar sírból tavaly novemberben, Szalkszentmárton külterületén. A sírban nyugvó férfit ezüstkaréjos arany veretekkel díszített övvel, a rangját jelző egy méter hosszú, ezüstszerelékes kardjával, nyílhegyekkel és egy felkantározott lóval együtt temették el a VII. században. A lovas a korabeli elit tagja lehetett.
Kovacsóczy Bernadett régész és a kard
fotó: MTI és KKJM Archívum