Kecskemét, a koordinációs központ

BESZÁMOLÓ

A Cifrapalotában tartotta éves első közgyűlését 2016. május 25-én, szerdán a múlt évi tisztújítás után immár titkárságával is Kecskeméten működő Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége.

Végh Katalin 2016-06-02 09:56
Cikk küldése e-mail:

Tekintettel arra, hogy az elnökségbe két kecskeméti múzeumi vezetőt is beválasztottak, megalapozott és indokolt volt a döntés, miszerint a szervezet székhelyének egyhangúlag a Kecskeméti Katona József Múzeumot válasszák. Ezzel a magyar vidéki muzeológia térképére Kecskemét ügyviteli, koordinációs központként is felkerült.

Az eseményen az ország vidéki múzeumigazgatói és helyetteseik vettek részt, hogy megvitassák a vidéki múzeumokat érintő aktuális kérdéseket. A múzeumigazgatói találkozó résztvevőit Hörcsök Imre képviselő, Kecskemét Megyei Jogú Város Értékmegőrzési Bizottságának elnöke köszöntötte.

Ezt követően a testületi tagok rátértek a szervezet működésével kapcsolatos napirendekre. Kaján Imre elnök és Végh Katalin titkár beszámolt a közgyűlésnek a szövetség tevékenységéről és az új elnökség addigi munkájáról. Az előző évre vonatkozó pénzügyi beszámoló anyagát a kiegészítő mellékletekkel együtt Szabó Jenőné, a szervezet új könyvelője készítette el, mellyel együtt a felügyelőbizottság elnökének, Ábrahám Leventének 2015. évi jelentését és a szervezet 2016. évi költségvetését is elfogadták a tagok.

A közgyűlésen többek között szó volt a múzeumi digitalizálás végrehajtásáról, a múzeumi dolgozók életpályamodelljéről (Nagy Molnár Miklós), a múzeumi szakmai szervezetekkel való további együttműködésről (Kaján Imre), továbbá tárgyaltak még a megyei jogú városok múzeumainak létét alapjában meghatározó, beruházásokhoz kapcsolódó régészeti feladatellátásról is, a múzeumok bevételeinek megmaradása s a gyűjtőterületi beruházások zökkenőmentes, helyi lebonyolítása érdekében (Rosta Szabolcs). Megfogalmazódott, hogy az új elnökség célja a fokozottabb együttműködés a stratégiai partnerekkel, ami az országos szakmai szervezetek mellett a múzeumok fenntartóival és a Megyei Jogú Városok Szövetségével való intézményi szintű kapcsolattartást is jelenti.

Napirendi pontként szerepelt a tagintézményekbe történő ingyenes belépés rendszerének kérdése. Végh Katalin titkár elmondta, hogy a jelenlegi rendszer nagy adminisztrációs terhet jelent. A kártyák névre szólnak, ugyanakkor az intézményekben folyamatos az alkalmazottak cserélődése, a nyugdíjazás, az új dolgozók felvétele. Az elnökség javaslata, hogy a kártyás rendszer helyett egyszerűbb, olcsóbb, papíralapú, a múzeumigazgatók által az alkalmazottak számára kiállított igazolást (miszerint a dolgozó az intézmény alkalmazottja s az MVMSZ 15/2014. [05.20.] sz. határozata alapján jogosult belépni az MVMSZ-tag muzeális intézményekbe) fogadják el egymás intézményeiben az ingyenes belépéshez. A közgyűlés döntése értelmében továbbá a tagok felhatalmazták a szövetség elnökét, hogy az Országos Közgyűjtemények Szövetsége elnökét megkeresse a javaslattal, miszerint a két szövetség közötti tárgybeli együttműködésnek az MVMSZ-tagintézményekben elfogadott rendszer legyen az alapja.

A működőképesség szempontjából az egyik legfontosabb napirend az Alapszabály módosítása volt. Több technikai módosítás mellett a legsürgetőbb a székhely kérdése. Mindeddig a székhely Székesfehérváron, a levelezési cím Szentendrén volt bejegyezve. 2015. szeptember 28-án a közgyűlés elfogadta, hogy az új székhely Kecskeméten legyen, amit Kecskemét MJV Önkormányzata engedélyezett.

A rendezvényen a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége négy új tagot is megválasztott. Hivatalos tagfelvételi jelentkezést nyújtott be a „Matrica” Múzeum és Régészeti Park (Százhalombatta) területi múzeumból dr. Vicze Magdolna igazgató, a Tragor Ignác Múzeum (Vác) területi múzeumból Forró Katalin igazgató, a Kiskun Múzeum (Kiskunfélegyháza) területi múzeumból pedig Mészáros Márta igazgató. Pártoló tagfelvételi jelentkezést nyújtott be a Keceli Helytörténeti Gyűjtemény (Kecel) képviselője, Benyák Ferenc igazgató.

Egy kezdeményezés is elhangzott az ülésen, mivel az elnökség 2016. január 26-i határozatában döntött vándoroltatható kiállítások adatbázisának létrehozásáról, most kérte a tagokat, hogy az adatbázis összeállításához küldjék meg a felajánlható vándoroltatható tárlatokról az ismertetőanyagokat a titkárságra.

Több tájékoztató is elhangzott a nap folyamán: az Arcanum Kft. képviselője tájékoztatta a közgyűlést a Hungaricana közgyűjteményi portál és a múzeumi digitalizáció kérdéseiről, Szaktilla Sebestyén adott tájékoztatást németországi támogatási lehetőségekről a magyarországi németség kulturális örökségének megőrzése tárgyában, Tatai Gábor, a Sziklakórház Atombunker Múzeum vezetője pedig a Hirosima 1945-ös bombázásáról szóló japán vándorkiállítás lehetőségéről. Az MNV Zrt. „országleltár” készítése ügyében a Privdat Kft.-től Sárközi János szakmai igazgató válaszolt a múzeumigazgatók kérdéseire. Az MVMSZ elnöksége javasolta, hogy az illetékes minisztérium, a MNV Zrt. és a múzeumok képviselői kezdjenek egyeztetést a vitás kérdések eldöntésére. Az elnökség ez alapján megkereséssel élt az EMMI felé.

Egyre többen lépnek be

Az MVMSZ rendkívüli közgyűlése

A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének (MVMSZ) elnöksége a január 16-án tartott ülésén döntött rendkívüli közgyűlés összehívásáról 2013. február elsejei időponttal.

2013. február 02. Basics Beatrix

Akár hátat is merünk egymásnak fordítani…

INTERJÚ

Tisztújítás volt a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségénél. Interjú Kaján Imre elnökkel.

2015. szeptember 09. Szigeti Éva

A megyei múzeumi szervezetek fél évszázada

KONFERENCIA

Az MVMSZ konferenciáját ismét megrendezik a pesti Megyeházán. 2015. március 2-án "A megyei múzeumi szervezetek fél évszázada" címmel tekinthetünk vissza a magyar múzeumok jelentős időszakára.

2015. február 02. MVMSZ
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...