Elkészült a Múzeumkert növényállományának felmérése

KERT

Jó hír! A fák nagy része megmenthető.

Magyar Nemzeti Múzeum 2016-11-16 12:15
Cikk küldése e-mail:

A Múzeumkert helyreállítását célzó projekt legelső lépéseként elkészült a kert részletes növénykatasztere, amely a növényállomány értékeit és állapotát veszi számba. A fás szárú növényzet teljes körű, részletes felmérése Egervári Krisztián kertészmérnök, faápoló munkája. A növénykataszter 227 fa, 75 jelentősebb cserje és 50 cserjefolt leírásán túl a velük kapcsolatos értékelést és javaslatokat is tartalmazza, de még a jelentősebb talajtakaró kúszónövény-foltokat sem hagyta figyelmen kívül. A felméréshez kapcsolódóan 152 fa műszeres (elektroakusztikus, ún. Fakopp) üregesedés-vizsgálatára is sor került, Ócsvári Gábor erdészmérnök, favizsgálónak köszönhetően. Ezt az érdekes vizsgálati módszert az érdeklődők már októberben, több alkalommal megismerhették a múzeum által szervezett nyilvános mérési bemutatókon.

A kert látogatóinak biztonságát szem előtt tartva, a fejlett faállomány 16,7 %-a bizonyult statikai állékonyság szempontjából veszélyesnek, s így 38 fejlett (törzsátmérője 15 cm-nél nagyobb) fa kivágásával mindenképpen számolni kell. Amit lehetséges és érdemes, a szakértők visszavágást javasolva igyekeznek megmenteni. Emellett az elmúlt években spontán nőtt magoncok nagy részét is el kell távolítani, mivel ezek az idős, értékes fák életterét zavarják. Jóval nagyobb azonban a megmenthető, de ápolandó fák aránya: 167 darab, vagyis a teljes állomány 73,6%-ának kisebb vagy nagyobb mértékű ápolására tesz javaslatot az elkészült munka.

A faápolási munkák elvégzését még a téli időszakban a Főkert Zrt. vállalta. A növényfelmérés anyaga hamarosan mindenki számára megtekinthető lesz a Nemzeti Múzeum honlapján a kert mai alaprajzával együtt, amelyen bárki azonosíthatja a felmért növényeket a sorszámuk, elhelyezkedésük és fotójuk alapján.

A helyreállítás előkészítése kapcsán jelenleg folyik a gazdag múltú kert történetének kutatása, a kerttörténeti tudományos dokumentáció összeállítása, Alföldy Gábor tájépítész–kerttörténész és Debreczeni-Droppán Béla történész, főmuzeológus közös munkájaként. A nyáron lezajlott ötletpályázat első díjas tervét jegyző Szabó Gábor és Szende András tájépítészek (Tér-Team Kft.) készítik a kert múltját tiszteletben tartó és a kivágandó fák pótlásáról is gondoskodó engedélyezési és kiviteli terveket, amelyeket szintén hamarosan megismerhet a közönség.

A Múzeumkert növényfelmérésének dokumentációja itt elérhető!

A Múzeumkert minden értelemben zöldebb lesz

SAJTÓKÖZLEMÉNY

2016. július elsejétől nem parkolhatnak autók a Múzeumkertben, azaz a Nemzeti Múzeumot körülölelő park ismét teljes egészében a látogatóké.

2016. július 07. Magyar Nemzeti Múzeum

A Múzeumkert története – a fák lombja alól I.

MÚZEUMTÖRTÉNET

Ezúttal a fákon keresztül meséljük el a Múzeumkert történetét. Egyelőre a 18-19. századét. Folytatása következik!

2016. szeptember 09. Debreczeni-Droppán Béla

A MúzeumCafé legújabb száma a „Nemzetit” járja körül

LAP

A kéthavonta megjelenő múzeumi folyóirat legfrissebb száma a heteken belül főigazgatót váltó Magyar Nemzeti Múzeummal foglalkozik!

2016. június 06. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...