Súlyos szabálytalanságokat tártak fel 6 vidéki múzeumnál

SZÁMVITEL

Az Állami Számvevőszék tizenkilenc megyei hatókörű városi múzeumban folytat ellenőrzést. Az első hat intézményről készült jelentés szabálytalanságok sorát tárta fel.

Állami Számvevőszék 2016-12-08 12:29
Cikk küldése e-mail:

Az első hat megyei hatókörű városi múzeumról szóló jelentését hozta ma nyilvánosságra az Állami Számvevőszék sajtótájékoztató keretében. Warvasovszky Tihamér, az ÁSZ alelnöke hangsúlyozta: a 2011 és 2014 közötti évekre kiterjedő ellenőrzései során a Számvevőszék az egyes intézmények tekintetében eltérő mértékű, de olyan sorozatos szabálytalanságokat tárt fel, amelyek veszélyeztethetik a múzeumok által kezelt, állami tulajdonban lévő kulturális javak megőrzését. A múzeumok pénzügyi és vagyongazdálkodása egyik esetben sem felelt meg a vonatkozó törvényi előírásoknak. Továbbá a kulturális javak kölcsönzése során feltárt szabálytalanságok miatt a kölcsönzött kulturális javak vagyonbiztonsága egyik múzeumnál sem volt megfelelően biztosított – hívta fel a figyelmet az alelnök.

Az Állami Számvevőszék 2015 második felében kezdte meg mind a tizenkilenc megyei hatókörű városi múzeum ellenőrzését, melyből az első hat múzeum jelentését hozzuk ma nyilvánosságra – nyitotta beszédét az ÁSZ alelnöke.  A debreceni Déri Múzeum, a győri Rómer Flóris Múzeum, a nyíregyházi Jósa András Múzeum, a szentendrei Ferenczy Múzeum, a szekszárdi Wosinszky Mór Múzeum és a szolnoki Damjanich János Múzeum ellenőrzési tapasztalatait ismertetjük – folytatta az alelnök, és hozzátette: további 13 ellenőrzés folyamatban van, a jelentéseket ütemezetten hozza majd a Számvevőszék nyilvánosságra a következő hetekben. Továbbá 2016 második félévében megkezdődött több fővárosi múzeum – mint a Nemzeti Múzeum, a Szépművészeti Múzeum és a Néprajzi Múzeum - ellenőrzése is, melyekről a jelentések várhatóan 2017-ben jelennek meg.

Warvasovszky Tihamér kiemelte: Magyarország Alaptörvénye P) cikke szerint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége. A megyei hatókörű városi múzeumok kulturális szempontból meghatározó jelentőségűek mind a földrajzi elhelyezkedésüket, mind az ellátott feladatokat, valamint látogatottságukat tekintve. Pénzügyi és vagyongazdálkodásuk meghatározza a közfeladatok ellátását, a kulturális örökséghez tartozó javak védelmét és megőrzését, valamint a nyilvánosság számára történő hozzáférhetőség biztosítását - hangsúlyozta az alelnök.

Az Állami Számvevőszék korábban még nem végzett átfogó ellenőrzést a megyei múzeumoknál – tette hozzá az ÁSZ alelnöke, valamint ismertette az átfogó, rendszerszintű ellenőrzés további okait is: a megyei hatókörű városi múzeumként működő szervezetek 2011-től több alkalommal jelentős szervezeti és gazdálkodási átalakuláson mentek keresztül. Az intézmények szakmai besorolásukat tekintve 2011-ben megyei múzeumként, 2012-ben megyei múzeumi központi költségvetési szervezetként, 2013-tól kezdődően pedig megyei hatókörű városi múzeumként működtek, illetve működnek. Továbbá a szakmai besorolások változásait párhuzamosan követték a tulajdonosi, vagyonkezelői, fenntartói szerepekben történt változások. A 2011 és 2014 között bekövetkezett fenntartói változások a vagyontárgyak és a kulturális javak tulajdonosi, vagyonkezelői és használói körében is változást indukáltak – mondta az alelnök.

Az ÁSZ az első hat ellenőrzés során megállapította, hogy a múzeumok által kialakított irányítási rendszer csak egy múzeumnál (Nyíregyháza) volt megfelelő a teljes ellenőrzött időszakban, két esetben pedig (Szentendre, Szolnok) 2013-2014-re vált megfelelővé. Három múzeumnál (Debrecen, Győr, Szekszárd) ugyanakkor a kialakított irányítási rendszer nem biztosította az átlátható, elszámoltatható és ellenőrizhető közpénzfelhasználást – ismertette Warvasovszky Tihamér. Megállapította a Számvevőszék, hogy a múzeumok pénzügyi és vagyongazdálkodása egyik esetben sem felelt meg a vonatkozó törvényi előírásoknak. Ezt egyébként nemcsak a ma nyilvánosságra kerülő hat intézménynél, hanem mind a 19 megyei hatókörű városi múzeum ellenőrzése során feltárta az ÁSZ – hangsúlyozta az alelnök.

Megállapította az Állami Számvevőszék továbbá, hogy a múzeumok alaptevékenységének részét képező kulturális javak nyilvántartásáról a hatból csak két intézménynél (Debrecen, Szolnok) gondoskodtak teljes körűen, a többi négy múzeumnál a kulturális javak nyilvántartása nem volt biztosított – folytatta az ÁSZ alelnöke. Kiemelte: minden intézmény esetében feltárták a számvevők, hogy a kulturális javak kölcsönzése során a kölcsönzési szerződések nem tartalmazták a jogszabályban rögzített állományvédelemre és vagyonbiztonságra vonatkozó kötelező tartalmi elemeket, emiatt a kölcsönzött kulturális javak vagyonbiztonsága egyik múzeumnál sem volt megfelelően biztosított. Az ÁSZ ez utóbbi hiányosságot szintén nemcsak az első körben lezárult hat ellenőrzés esetében, hanem minden megyei hatókörű városi múzeum ellenőrzése során megállapította – húzta alá az alelnök.

A korrupció elleni küzdelem világnapja előtt egy nappal fontos megállapítás továbbá, hogy a korrupciós veszélyek ellen védettséget biztosító integritás szemlélet érvényesítése érdekében a hatból csak két múzeumnál (Szolnok, Nyíregyháza) tettek intézkedéseket, a többi négy intézmény esetében az ellenőrzött időszakban nem tettek lépéseket a korrupciós kockázatok mérséklése érdekében – hívta fel a figyelmet Warvasovszky Tihamér. Az ellenőrzések megállapításai alapján az ÁSZ ezúttal is javaslatokat fogalmazott meg, amelyekre a címzetteknek 30 napon belül kötelezően intézkedési tervet kell készíteniük. Mind a hat jelentés esetében tett javaslatokat az érintett polgármestereknek, a hat múzeumigazgatónak pedig összesen 110 darab javaslatot fogalmazott meg a Számvevőszék. Ez a kiugróan magas szám mutatja a feltárt szabálytalanságok és hiányosságok kiterjedtségét, illetve mértékét – összegezte az ÁSZ alelnöke.

A ma nyilvánosságra hozott hat jelentésről további részleteket Pető Krisztina felügyeleti vezető ismertette a résztvevőkkel. Mint mondta: az irányító szervi feladatellátás egy múzeum, a Ferenczy múzeumnál volt szabályszerű, három múzeumnál részben, két múzeumnál pedig nem volt szabályszerű. Jellemző hiányosságok voltak, hogy az alapító okirat kiadására és kincstári nyilvántartásba vételére határidőn túl került sor, a közérdekű és közérdekből nyilvános adatok közzétételének, illetve igényre történő szolgáltatásának kötelező végrehajtását nem ellenőrizték, továbbá nem készítették el a múzeum stratégiai tervét, stratégiai fejlesztési és beruházási tervét – sorolta az ÁSZ felügyeleti vezetője.

A belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése során a leggyakrabban előforduló szabályszerűségi hibákat ismertette Pető Krisztina. Nem készült többek között adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzat, a közbeszerzések rendjét nem szabályozták, illetve nem határozták meg a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget, ha pedig meghatározták, akkor a vagyonnyilatkozat tételre kötelezettek nem tettek vagyonnyilatkozatot. Nem szabályozták továbbá a kötelezően közzéteendő adatok nyilvánosságra hozatalának, valamint a közérdekű adatigénylések teljesítésének rendjét és a belső ellenőrzés sem látta el feladatát – részletezte a felügyeleti vezető.

A pénzügyi- és vagyongazdálkodás egyik múzeum esetében sem volt szabályszerű – hangsúlyozta a felügyeleti vezető is a sajtótájékoztatón. Jellemző volt, hogy elmaradt vagy nem szabályszerűen történt a teljesítésigazolás, a kötelezettségvállalás pénzügyi ellenjegyzése és az utalványozás, továbbá hiányoztak a naprakész aláírás-minták, így nem voltak beazonosíthatóak a gazdálkodási jogkört gyakorlók aláírásai. Az éves költségvetési beszámoló határidőn túl került megküldésre az irányító szervnek, továbbá előfordult, hogy ahol indokolt lett volna, ott nem folytattak le közbeszerzési eljárást. Előfordult az is, hogy a mérleget leltárral nem támasztották alá, illetve a vagyonhasznosításra több esetben szerződés nélkül került sor. A kulturális javak kölcsönzése során pedig a kölcsönzési szerződések hiányosságai, vagy a kölcsönszerződések hiánya fordult elő, de a kulturális javak nyilvántartása sem volt teljes körű – folytatta az ÁSZ felügyeleti vezetője. Kiemelte: az Állami Számvevőszék az összesen 19 megyei hatókörű városi múzeum esetében 45 esetben értesítette az illetékes hatóságot a feltárt szabálytalanságok miatt, ebből 31 esetben fordult az ÁSZ az ügyészséghez.

Czinder Enikő
Kommunikációs és Kapcsolattartási Osztály

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...