©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kitüntetés-múzeum nyílt az észtországi Tallinnban


Tallinn óvárosában, a városházához közel egy középkori eredetű épületben különleges múzeum nyílt: rendjelek és kitüntetések sora tölti be a kiállítóteret.

Szerző: Dr. Pallos Lajos | Forrás: | 2017-01-30 12:25:39

„Tallinna – Rüütliordude Muuseum” (angolul: Tallinn – Museum of Orders of Knighthood), néven egy magánerőből létrehozott múzeum nyílt meg 2017. január 19-én. A múzeum egy vállalkozó alapította, aki az elmúlt években gyűjtötte össze több száz rendjelet.

A múzeum ünnepélyes megnyitására Tallinn középkori várásházának ódon termeiben került sor. Az ünnepségen megjelent a kitüntetésekkel foglalkozó szakág, a falerisztika számos nemzetközi szakértője, gyűjtője. A múzeumi területet a párizsi Legion d’ Honneur múzeumából, a bécsi Kunsthistorisches Museumból, a pozsonyi Szlovák Nemzeti Múzeumból, a szentpétervári Ermitázsból és a budapesti Magyar Nemzeti Múzeumból képviselte egy-egy szakértő. Mellettük jelen voltak különféle német, svájci, osztrák és orosz régiségkereskedő cégek képviselői.

A múzeum kiállítása a Tallinn óvárosában, a városházához közel egy középkori eredetű épületben található. A régi között viszonylag alacsony, boltíves térben három terem különül el, ahol közel háromszázötven rendjelet és kitüntetést helyeztek el.

A kiállított anyag többségét a tradicionális európai rendjelek alkotják, amelyek közül néhány darab 16 – 18. századi, míg nagy része 19 – 20. századi gyártmány. A gyűjteményben mind számát, mind értékét tekintve az angol, a német, a spanyol és az osztrák-magyar monarchiabeli kitüntetésrendszert képviseli a legjelentősebb anyag. Köztük olyan kitüntetéseket láthat a közönség, mint az angol Térdszalagrend több pompás jelvénye vagy a porosz Fekete Sas Rend láncon függő jelvénye. A személyekhez köthető német kitüntetések közül számunkra különösen kedves két rendjel, a szász Szent Henrik Katonai Rend és a bajor Szent Hubertus Rend legmagasabb rangú fokozata, amely utolsó királyunk, IV. Károly birtokában volt egykor.

Az Osztrák-Magyar Monarchia kitüntetései a második teremben

 

A monarchia anyagából mindenekelőtt az Aranygyapjas Rend jelvényei emelkednek ki, de a monarchia más magas rangú rendjeleit is kiváló jelvények képviselik a kiállításon. A Mária Terézia Katonai Rend jelvényei között szerepel például Ferjérváry Géza (miniszterelnök: 1905–06) lovagkeresztje. A Magyar Királyság legjelesebb kitüntetését, a Szent István Rendet egy ritka, korai középkereszt képviseli. A fentiek mellett a kiállításon számban és értékben eltérő, de jelentős a lengyel, az orosz, az itáliai, a svéd, a dán, a norvég, a portugál, a belga anyag valamint a Pápai Állam és a Máltai Lovagrend kitüntetései. Közülük kiemelkedik a lengyel Fehér Sas Rendnek az a pompás gyémántdíszes jelvénye, amelyet Poniatowski (II.) Szaniszló lengyel király adományozott Nagy Katalin orosz cárnőnek és az orosz Alexander Nyevszkij Rend gyémántdíszes szettje. Az olasz kitüntetések közül említést érdemel az Annunziata Rend láncon függő jelvénye és a csillaga.

A 20. században létrejött európai kitüntetésrendszerek közül a kiállítás legjelentősebb egységeit az önálló országgá lett Finnország, a balti államok és Csehszlovákia rendjelei képezik. Falerisztikai szempontból még ezeknél is jelentősebbek az 1939 és 1945 közötti önálló Szlovákia rövidéletű rendjelei, amelyek rendkívül ritkák. A 20. századi Magyarországot egy rendjel, a Horthy Miklós által alapított Szent Koronával ékesített Magyar Érdemrend szép állapotú nagykeresztje képviseli.

A legkisebb, harmadik teremben mutatja be a múzeum az Európán kívüli világ anyagát, különféle ázsiai, latin-amerikai és afrikai kitüntetéseket. Az ázsiai kitüntetések közül különösen értékesek a török, a kínai, a japán és a thaiföldi, rendjelek valamint az 1933 és 1945 között fennállt japán bábállam, Mandzsukuo Császárság rendjelei.

Afrikát a kontinens északi felén és középső részén fekvő nyolc ország magas rangú kitüntetései képviselik Elefántcsontparttól Etiópiáig, Tunéziától Kamerunig. Döntő többségük 20. századi alapítású rendjelek jelvényei.

Az országok számát tekintve Latin-Amerikát is hasonló volumenű anyag képviseli mint Afrikát, azonban az amerikai államok többségének kitüntetésrendszere 19. századi alapítású, így patinásabb darabokkal rendelkeznek. A múzeum gyűjteményéből kiemelkedik a mexikói Azték Sas Rend első osztályú szalagos jelvénye és lánca, amely a felirat szerint Hailé Szelasszié etióp császáré volt.

Az új múzeum kiállítása nemzetközi viszonylatban egyedülálló, és egyes hiányosságai ellenére nagyszerű áttekintést ad a világ különféle kitüntetési rendszereiről. A kiállított anyagon kívül több száz kitüntetést őriznek raktáron.

Kapcsolódó cikkek:
Érmész konferencia Szegeden
Numizmatika és a Társtudományok Konferencia
A tündérkert ezüstje

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...