|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Díjazták az év tájházvezetőjét
Tisztújító közgyűlést tartott a Magyarországi Tájházak Szövetsége, ahol átadták az "Év Tájházvezetője" díjat.
Szerző: Magyarországi Tájházak Szövetsége | Forrás: | 2017-04-11 13:50:09
2017. április 8-án megtartotta tisztújító közgyűlését a Magyarországi Tájházak Szövetsége a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban. A közgyűlésen a szervezet élére ismételten, három évre megválasztották dr. Bereczki Ibolyát, ügyvezető elnök Hegedűsné Majnár Márta lett. Az idén 15 esztendős országos hatókörű civil szervezet megújította Elnökségét és Felügyelő Bizottságát is.
A rendezvényen átadták az idei "Év Tájházvezetője" díjat a kiemelkedő tájházvezetői, hagyományőrző és közösségteremtő munka elismeréseként. A díjat Kulik Melinda történész-néprajzkutató, a szegedi Napsugaras Tájház vezetője nyerte el kimagasló múzeumpedagógiai és marketing tevékenységéért.
A díj nem csak az eredményes munkát végző tájházvezetőnek szól, hanem a fiatal kutatónak is, aki sokrétű műveltségét nagyszerűen tudja kamatoztatni a néprajzi muzeológia sajátos formáját megtestesítő tájházban. A tájház ugyanis olyan egyedülálló muzeológiai egység, mely nem mindenben hasonlítható a klasszikus múzeumi vagy kiállítóhelyi formához. A tájház több, mint hagyományos építészeti értékű épület, múzeumi bemutató helyszín, néprajzi gyűjtemény; egyúttal közösségi tér, nonformális oktatási helyszín és a lokális emlékezetnek olyan élő tárháza, melyben a gyökereit őrző helyi közösség éltető erővel van jelen. A jó tájház nem csupán a múlt emlékeinek felsorolását nyújtja a kíváncsi látogatóknak, hanem a pedagógia, az andragógia, a közművelődés, a népművészeti mesterkedések módszereit ötvözve komplex élményeket teremt.
A jó tájházvezető mint sajátját gondozza a rábízott gyűjteményt, és minden erejével a tájház által képviselt hagyományos népi kultúra értékeit hirdeti.
Kulik Melinda teljes erejével és szakmai tudásával hivatásának tekinti az értékek átadásának feladatát. A merev és statikus egykori alsóvárosi gyűjteménybe az élet lüktetését hozta, megcélozva az ifjú nemzedékeket. Egyedülálló programsorozatai, múzeumpedagógiai foglalkozásai, fesztiváljai, a folklór eszközeit megszólaltató gyermektáborai nemcsak a térségben szolgálhatnak példaként, hanem országosan is. Kiváló kommunikációs szakember, aki a kor modern eszközeit bevonja a munkájába és a virtuális térben röpködő lelkeket is behívja egy-egy tájházi időutazásra.
Kapcsolódó cikkek:
Felvidékre került az Év tájházvezetője díj!
Az „Év tájházvezetője”: Kéri Gáspár
A Tájházszövetség elismerései
Cimkék:
tájház, Szeged