©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Pulszky-díjasok: Kriston Vizi József, Hegedűs Krisztián


A 2016.évi évi Pulszky Ferenc-díjat Kriston Vizi József etnográfus, a 40 éven aluli múzeumi szakembereknek adható Pulszky Károly-díjat Hegedűs Krisztián kapta. Zomborka Márta munkáját Éri István-díjjal ismerték el.

Szerző: Csorba Csilla | Forrás: | 2017-04-28 09:57:06

A Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület 2017. április 21-én a budapesti Corvin Hotelben tartotta éves Közgyűlését, amelynek keretében, immár hagyományosan, sor került az egyesület által alapított díjak átadására. Mint az köztudott,  a Pulszky  Társaság minden évben díjakkal ismeri el azoknak a szakembereknek a munkáját, akik a múzeumi szakterület fejlődését kimagasló és példamutató teljesítményükkel segítették.

A 40 éven aluli múzeumi szakembereknek adható Pulszky Károly-díjat idén Hegedűs Krisztián, a Kunszentmártoni Általános Művelődési Központ általános igazgatóhelyettese, néprajzos-történész muzeológus nyerte el.

Hegedűs Krisztián a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi karán 2002-ben végzett történelem szakon. 2014-ben szerezte meg ugyanitt néprajzos diplomáját. Pályáját 2004-ben kezdte a kunszentmártoni Helytörténeti Múzeumban történészként, s 2015 nyarától a Kunszentmártoni Általános Művelődési Központ általános igazgatóhelyettese, valamint az ÁMK-ba integrált múzeum intézményegység-vezetője lett. 2014 nyarától a Szilárdfy Jakab Városvédő Egyesület elnökeként is tevékenykedik. Tagja a Magyar Múzeumi Történész Társulatnak, és a Pulszky Társaságnak.
2004-ben részt vett a múzeum állandó kiállításának kivitelezésében. Nevéhez fűződik a 2014 szeptemberében átadott múzeumi látványtár néprajzi és történeti kiállításának létrehozása, amelynek kurátora volt. Több mint 50 időszaki kiállítás létrehozásában vett részt segítőként, rendezőként, kurátorként.  Önálló kiállításainak száma 23, így pl. Szabadságra szavazunk, 1956-os emlékkiállítás, 2006.; A rács két oldalán – Tömlöcöktől a börtönök világáig című kiállítás, 2013.; Polgári világ míves világ című kiállítás, 2014.; Egy édes történet, Édesipari emlékek a Helytörténeti Múzeum gyűjteményében című kiállítás, 2015. stb. Szakmai és pályázati tevékenységének köszönhető, hogy a múzeumban számos fejlesztés és program valósulhatott meg. Gondozza és gyarapítja a néprajzi és történeti gyűjtemény anyagát, felügyeli a múzeumi tárgyak, dokumentumok digitalizálását.
Társszervezője múzeumi közművelődési és pedagógiai programoknak, jelentős szerepe van a múzeumi, intézményi belső és külső kommunikációban, a múzeumi belső és a múzeumot székhelyül választók közösségeinek szervezésében. Fontos szerepet játszott abban, hogy a múzeum 2016-os Múzeumok Éjszakája programja országos nívódíjban részesült. (Újítóké a jövő)

Hegedűs Krisztián a Pulszky Társaság díját közösségformáló, a helyi múzeum tevékenységének széleskörű megszervezéséért, elismertetéséért végzett,  ez ideig is jelentős tudományos, közművelődési  munkájáért nyerte el.


Pulszky Ferenc-díj olyan muzeológusnak, restaurátornak, közművelődési szakembernek adható, aki szakmai munkájával jelentősen hozzájárult a magyar múzeumügy fejlődéséhez.

A 2016.évi évi Pulszky Ferenc-díjat Kriston Vizi József etnográfus, a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület alapító tagja, volt főtitkára kapta. Impulzív, mindig tenni akaró személyiségét az a cél vezette, hogy a magyar múzeumügy elmúlt évtizedekbeni fejlődéséhez, alakításához járulhasson hozzá. Munkásságának értékőrző, kultúraközvetítő, közösségformáló érdemeit széles körben elismerték. A kitüntetett 115 tanulmány, cikk, és 8 önálló kötet szerzője. A népi játékelmélet európai hírű kutatója, több magyarországi főiskola, egyetem oktatója, számtalan oktatófilmnek alkotója; publikációi közül számos kötelező olvasmány immár. A múzeumi civil szerveződések élére állva Magyarországon, alternatív közművelődési mozgalmat indított útjára, ezáltal megteremtődhetett a feltétele annak, hogy a főváros mellett vidéken is működhessenek azok a múzeumi műhelyek, szellemi központok, amelyek a hivatás/szakma érték - és érdekvédelmét szolgálhatják. Számos hazai múzeum munkatársaként közelről ismerhette meg az országos múzeumügy helyzetét, több ismert múzeum-közeli szervezet alapító tagja, illetve tevékeny résztvevőként a tudományt segítő civil szervezetek működésében vehetett részt. Kiállításainak, publikációinak témája és száma nem fér bele egy rövid ismertetésbe.
A Pulszky Társaság köszönettel adózik Kriston Vizi Józsefnek a Múzeumandragógiai Tagozat létrehozásáért és eleven működtetéséért, a muzeológia elméleti és gyakorlati problémáinak kutatásáért, a nemzetközi példák feltárása és a jó gyakorlat hazai bevezetése érdekében végzett több évtizedes munkájáért.

Az Éri István-díjat a Pulszky Társaság egyik kezdeményezőjének, alapítójának és kiemelkedő vezetőjének, Éri Istvánnak az emlékére, születésének 85. évfordulója alkalmából alapította. E díjat  olyan tag kaphatja, aki hosszú időn át kiemelkedő és jelentős tevékenységet folytat a Társaság szakmai, érdekképviseleti , szervezeti munkája terén, lényegesen hozzájárulva ezzel a magyar múzeumügy fejlesztéséhez is.

A 2016-os év kitüntetettje Szűcsné Zomborka Márta, a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület alapító tagja, aki egyike volt 1990. évi alapítást jelző szándéknyilatkozat aláíróinak, majd a választmány tagjaként tevékenykedett. Pályájának nagy részét  múzeumban töltötte, az egyetem elvégzése után a karcagi Györffy István Nagykun Múzeumban kezdett dolgozni majd 1984-től a váci Tragor Ignác Múzeum igazgatója lett. Az óriási szenzációnak számító mumifikálódott embertani lelet-együttes, a váci polgárok temetkezőhelye feltárása (1994-95) nevéhez fűződik. Végzettségérnek megfelelően  alapos tanulmányokat folytatott a tiszazugi és az Ung megyei területeken, valamint szülőföldjén és a Börzsönyben. A Vác környéki helyismereti munka fellendítésének éppúgy motorja volt, mint a múzeum körüli színes szakmai programok megszervezésének.  2007-től a városi közművelődési és kulturális szakreferensi posztot töltötte be a Váci Polgármesteri Hivatal Intézményfelügyeleti és Humán Osztályán. A város kulturális életének hosszú időn át alakítója, érdemeit több kitüntetéssel ismerték el. Meghatározó volt munkája hosszú időn keresztül a Pulszky Társaság által kezdeményezett Év múzeuma pályázatainak bírálatában, a pályázat teljes körű lebonyolításában.
Több évtizedes kitartó, magas színvonalú áldozatos munkájáért Szűcsné Zomborka Márta a Pulszky Társaság köszönetét és az Éri István-díjat nyerte el.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...