Meglepetésparti Gyöngyösön
Fűköh Levente 60 éves
A kötelező létszámleépítésből fakadóan a múzeumi szakembereknek soha nem látott nehézségekkel kell szembenézniük. Szerencsére akad ok az ünneplésre is!
Kriston Vízi József |
2011-12-22 15:04 |
Egy-egy szakmai szervezet, intézmény nemcsak munkahely, hanem élő, jól működő közösség is. A múzeumokban sincs ez másként, a muzeológusok, restaurátorok, múzeumpedagógusok, gyűjteménykezelők, teremőrök a gyűjteményekkel, kiállításokkal kapcsolatos teendőiken túl időnként meg is lepik egymást. Méghozzá alaposan!
December 12-én a gyöngyösi Orczy-kastély negyedik éve megújult falai között fény derült a hónapok óta tartó „konspirációra”: Fűköh Levente 60. születésnapját követően Heves megyei kollégái szélesebb körű ünneplésre hívták meg a távoli barátokat. Az ünnepelttel már hosszú évek óta együtt dolgozók közül B. Gál Edit, valamint Veres Gábor történész-muzeológusok s a Mátra Múzeum Baráti Köre vállalta magára a körültekintő szervezést és a jubileumi program hangulatos lebonyolítását. A kora délutáni gyülekezők legfőbb témája természetesen ez alkalommal is a fenntartói és a további működéssel kapcsolatos kilátások latolgatása volt, miközben a hangulatot maga az ünnepelt és az emeleti fordulóban a büfé duruzsoló kávéfőzője és a figyelmes személyzet derítette kedvre.
A néhány éve feltárt barokk falfestményekkel gazdagodott konferenciateremben végül is a Szombathelytől Dombóváron és Budapesten át Debrecenig húzódó sávból érkezett, különféle muzeológiai szakterületeket képviselő kollégák töltöttek el egy bő órát Levente köszöntésére. (Kiderült, az ünnepelt mindeddig csak annyit tudott, hogy ők adnak otthont a Heves megyei múzeumi szervezet új – s reméljük, nem utolsó – évkönyve bemutatójának!)
A megjelenteket Veres Gábor, az AGRIA XLVII. kötetének társszerkesztője köszöntötte, és méltatta a kötetben részt vevő természettudósok, történészek és néprajzos muzeológusok, levéltárosok, valamint a múzeumi közönségkapcsolati és menedzsment-fejlesztő munkát folytatók írásait. Ezután Földessy Mariann A mamuttól az Égig érő fáig címmel tartott előadást, amely a Mátra Múzeum Fűköh Levente s munkatársainak nevével összeforrott két és fél évtizedét idézte meg.
Őt követte a természettudományos szakma doyenjének, Kecskeméti Tibornak – reá oly jellemzően emberi és szellemdús – méltatása A Csigák Ura címmel.
Hamarosan Veres Gábor vette magához a szót, hogy hivatalosan is átadja azt az exkluzív évkönyvszámot, amely (Cs. Schwalm Editet, majd Petercsák Tivadart követően) a gyöngyösi múzeumkastély megújítója előtt tiszteleg az NKA Múzeumi Kollégiumának támogatása és a Nagy László vezette Mondat Kft. professzionális kivitelezése révén. 35 szerzőtől 31 tanulmány és egy igen értékes bibliográfia alkotja a kötetet, amely a kiadó székhelyén rendelhető s vásárolható meg (Vármúzeum, 3301 Eger, pf.10; E-mail: varmuzeum@egrivar.hu ).
A jókívánságok és a további, jelképes ajándékok átadásának sorát Petercsák Tivadar ny. megyei igazgató, évtizedes pályatárs nyitotta meg, s őt követte Matskási István főigazgató (MTTM), H. Bathó Edit jászberényi múzeumigazgató, majd a volt gyöngyösi, később hatvani történészből megyei igazgatóvá avanzsált Horváth László (Jász-Nagykun-Szolnok m.) után Balogh Lajos botanikus (Vas megyei Múzeumok) és Gy. Gömöri Ilona, a hevesi múzeum vezetője. A fedett hófehér földszinti csarnokban, a sokat látott emblematikus mamutcsontváz közelében Matskási István mondott pohárköszöntőt a házigazdák és az ünnepelt tiszteletére, majd a gyöngyösi és az egri múzeum baráti egylet jóvoltából állófogadásra került sor. Az uzsonnázó közösséggé alakult egybegyűltek örömmel osztoztak az elmaradhatatlan ünnepi torta gyorsan fogyatkozó szeletein is.
Isten éltese hát ezúton is Fűköh Leventét, a természettudós muzeológust, kutatót és oktatót, az Europa Nostra-díjjal, a minisztérium Nívódíjával s az Év Múzeuma szakmai kitüntetésekkel (mindhárom 2009-es termés!) elismert múzeumfejlesztőt és munkatársait, kívánva, hogy e megbolydult szervezeti helykereső világban továbbra is a Mátra lábainak egyik meghatározó fundusaként szolgálják a művelődni és kikapcsolódni vágyó nagyközönséget!
Fűköh Levente 1951-ben született, a Kossuth Lajos Tudományegyetem Természettudományi Kar, biológia–kémia szakán szerezte alapvégzettségét. A Heves Megyei Múzeumi szervezethez 1976-ban került, 1984 óta a gyöngyösi Mátra Múzeum igazgatója. Elismerései: Pro Civitate díj (Gyöngyös, 2005), Prima Primissima megyei díjra jelölés (2009), Nívódíj (2010), Pro Natura Díj (2010).
A szerző 1979 és 1983 között Fűköh Levente munkatársa
Fotók: Szőke Szilvia és Kriston Vízi József