©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A Nyolcak nyomában a Filmszemlén


A Szépművészeti Múzeum filmje a Nyolcak művészcsoportról

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2012-01-31 13:02:30

 

A Szépművészeti Múzeum 2011. május 17. és 2011. szeptember 11. között mutatta be a 20. század elejei nemzetközi képzőművészeti irányzatokhoz szervesen illeszkedő Nyolcak művészcsoport alkotásait. A csaknem 200 alkotást felvonultató tárlat a Nyolcak  - azt ezt a kiállítást megelőző - pécsi bemutatójának újragondolt, a jelentősebb művekre koncentráló változata, amelyen kevesebb, de az előző tárlaton nem szereplő műveket is láthatott a nagyközönség.

 

A Nyolcak tagjai (Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan, Tihanyi Lajos) a 20. század első éveiben, elsősorban a francia modern művészettől inspirálva teremtették meg önálló festői stílusukat. 1909-ben rendezett budapesti kiállításuk fordulópontot jelentett a magyar művészet történetében: elsőként állt a közönség elé egy olyan fiatal művészcsoport, melynek munkássága szervesen illeszkedett a legmodernebb nemzetközi irányzatokba.

A Nyolcak tagjai a fauvizmus, elsősorban Matisse alkotásai mellett leginkább Cézanne művészetéből merítettek, fejlődésük is idővel az oldott, erős színeket használó festői megoldásoktól egyfajta klasszicizáló monumentalitásig ívelt, de a csoport megosztottságához vezető utolsó tárlaton már kubizáló és főleg expresszionista jellegű műveket mutattak be.

A kiállítás gerincét a centenáriumát ünneplő Nyolcak csoport három egykori budapesti tárlatának (1909, 1911, 1912) rekonstrukciós kísérlete képezte. Ezt a törzsanyagot egészítette ki a tagok 1904-1914 között készült alkotásainak reprezentatív válogatása. A Szépművészeti Múzeum a pécsitől eltérően nagyobb hangsúllyal mutatta be a Nyolcak megalakulásának főbb előzményeit, így ha csak jelzésszerűen is, de a látogatók megismerhették a Magyar Impresszionisták és Naturalisták Körének  (MIÉNK) jelentőségét, és a tárlat egy egész teremsort szentelt a csoportformálódás egyik legfontosabb bázisát jelentő, Kernstok Károly nyergesújfalúi birtokán született műveknek, valamint a párizsi, elsősorban fauve tendenciájú előzményeknek.

A kiállítás a bemutatott nagyon gazdag képanyag mellett igazi csemegével szolgált a nagyközönség számára: a kiállítás során volt látható először a Nyolcak csoport tevékenységét tudományos igénnyel feldolgozó, népszerűsítő dokumentumfilm, amelyet most a 43. Filmszemlén is vetítenek az Urániában.

A rendhagyó és lendületes dokumentumfilm fontos, soha nem látott adalékokkal járul hozzá a korszak szellemi életének megismeréséhez.
A film annak a progresszív magyar művészcsoportnak eredt a nyomába, mely leginkább meghatározta a magyar festészet európai integrációját a századelőn.  A Nyolcak rövid fennállásának időszakában az irodalom, a zene és a képzőművészet legjobbjai találtak egymásra, szellemi szövetségeseik voltak többek között Ady Endre és Bartók Béla is.
A film a Nyolcak tevékenységének legfontosabb színtereit (Párizs, Nyergesújfalu, a szlovákiai Körtvélyes, és számos budapesti helyszín) végigjárva enged bepillantást a csoporttá szerveződés előzményeibe, három kiállításuk történetébe, az őket körüllengő, pezsgő szellemi életbe, a bohémtanyák világába.
A kor légkörének megidézését archív rádiós interjúk, korabeli mozgóképek és számos fennmaradt dokumentum teszi izgalmassá és igazán hitelessé.

A vetítés helye és időpontja:
Uránia Nemzeti Filmszínház, Díszterem
(1088 Budapest, Rákóczi út 21.)
2012. február 2., csütörtök, 18.45


A Nyolcak nyomában
magyar dokumentumfilm, 61 perc,  HD formátum
Rendező: Szalay Péter
Rendező tudományos munkatársai: Barki Gergely, Schilling Sára
Operatőr: Nagy Ernő H.S.C., Szalay Péter
Vágó: Szalay Péter
Dramaturg: Hidas Ildikó
Narrátor: Bíró Kriszta, Mácsai Pál
Producer: Barki Gergely és Schilling Sára
Zene: Bartók Béla, Weiner Leó, Sonoton Music
Szakmai közreműködők: Barki Gergely, Molnos Péter, Passuth Krisztina, Rockenbauer Zoltán
Kiadó: Szépművészeti Múzeum és a Kultúra 2008 Művészeti Szolgáltató Nonprofit Kft.
Készítette a Dada Film

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:
film, műalkotás, festészet

    Muzeumok.hu Rss betöltése...