Lángokban a krasznahorkai vár

Megsemmisülés

Kigyulladt a krasznahorkai vár szombat délután - adta hírül a SITA szlovák hírügynökség.

Magyar Múzeumok Online 2012-03-10 17:00
Cikk küldése e-mail:

A 13. századi krasznahorkai vár a csaknem 50 százalékban magyarok lakta Krasznahorkaváralja település legjellegzetesebb nevezetessége, Szlovákia egyik legértékesebb felújított történelmi épülete, amely egészen idáig múzeumként üzemelt. 2012. március 10-én azonban a vár és a múzeum az ekkor fellobbanó tűz martalékává vált.

Jozef Hudák, a rozsnyói tűzoltóság tisztje a hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy tudomásuk szerint nem csak a tető, de már a vár és a környező erdő is ég. Egyelőre nincsenek információk sérültekről. Hozzátette, hogy a rozsnyói és dobsinai tűzoltóknak a szepsi (Moldava nad Bodvou)  és saci (Saca) tűzoltóállomások is segítséget küldtek.

A várhosszúhegyi lakos, Parbitka István beszámolója szerint "fél kettő körül kezdett el szivárogni a várból a füst, majd szinte percek alatt borult az egész épület lángokba. Nekünk helyieknek ez különösen sokkoló élmény, hogy a környék szimbóluma, a büszkeségünk a szemünk láttára válik porrá" - nyilatkozta az MTI-nek.

Bár rengeteg tűzoltó tartózkodik a helyszínen, a vár nehezen megközelíthető, ami nagyban akadályozza az oltást. A tűz okáról egyelőre csak találgatások vannak, egyesek szerint a tarló kezdett égni, attól kapott lángra a vár szurkos zsindelyteteje, mások szerint az elektromos berendezés hibásodott meg.

 A várat a 13. század második felében a Csetneki és Máriássy család építtette, 1352-ben Bebekek szerezték meg és bővítették. Oklevél 1341-ben említi először. Az 1440-es években Giskra serege foglalta el, majd Hunyadi Mátyás visszavette. 1556-ban I. Ferdinánd serege sikertelenül ostromolta. 1566-ban Schwendi Lázár vette be. 1575-től Andrássy birtok lett, akik 1578 és 1585 között reneszánsz erődítménnyé építették ki, majd 1676-ban pompás palotává alakították.

1678-ban Thököly serege foglalta el, 1685-ben őrsége egy éves ostromzár után adta fel. A Rákóczi-szabadságharc idején a vár urai, az Andrássy fivérek közül öten (István, György, Pál, Miklós és Mátyás) csatlakoztak a kurucokhoz, s csupán Andrássy Péter tartott ki mindvégig a császár hűségén. 1706 őszén rövid ideig Krasznahorka várában tartotta fogva II. Rákóczi Ferenc Forgách Simon grófot, a felkelés utolsó éveiben pedig kisebb létszámú helyőrség is szolgált a várban, melyet Andrássy György csak 1710 novemberében adott fel Peter Viard császári tábornoknak. 1812-ig lakták, 1817-ben a felső várba villám csapott és legrégibb részei leégtek.

Kép és szöveg: parameter.sk, MTI, Wikipedia

Kiállításdömping Füleken

Szlovákia

Három kiállítás is nyílik Füleken az elkövetkezendő napokban. A füleki vár Bebek-tornyában és a Városi Honismereti Múzeumban számíthatunk újdonságra.

2012. március 03. MTI

Szekeresgazdák Komáromból

A Klapka György Múzeum kiállításáról

2011 novemberében nyílt meg, és február végéig látogatható a komáromi Klapka György Múzeum időszaki tárlata, a 2007-ben indult, régi komáromi mesterségeket bemutató kiállítássorozat legújabb...

2012. január 01. Kemecsi Lajos

Hogyan nézett ki a simontornyai vár?

3D-rekonstrukció

A National Geographic októberi címlapján egy mesébe illő várat láthattunk. Első ránézésre bizony nem volt könnyű kitalálnunk, hogy a Simontornyai Vármúzeumról van szó!

2011. november 11. Balogh András - Szőke Balázs
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...