Fenntarthatóság és Kortárs Művészet Szimpóziuma

Tiltakozó hangulatok

Tudományokon átívelő fórum a művészet területeit és a környezettudatos gondolkodást összekötő lényegi kérdések számára.

Magyar Múzeumok Online 2012-05-11 18:01
Cikk küldése e-mail:

 Az Egyiptomtól Görögországig, Bukaresttől New York-ig felbukkanó új civil megmozdulások hulláma a dac és társadalmi kreativitás olyan légkörét hozta létre, mely a globális képzelőerő inspirációjává vált. A különböző tiltakozó mozgalmak apályán és dagályán túl ez a szimpózium azt a kérdést feszegeti, vajon ezúttal a világméretű szolidaritás tényleg lényeges szerepet kapott-e és fontolóra veszi-e azt a számtalan utat-módot, melyeken a kortárs művészet, kölcsönös párbeszéddel és együttműködéssel, beleolvad egy feltűnő közös horizontba és egy fenntartható jövő-tervezésbe. Azzal, hogy tudományokon átívelő fórumot biztosít a művészet területei és környezettudatos gondolkodást összekötő lényegi kérdések számára, a szimpózium jobban megvilágítja a “fenntarthatóság” sokoldalú fogalmát, mely olykor egy globális ökológiai gondolkodás radikális eszméjének tűnik, olykor a zöld kapitalizmus stratégiájaként használtatik fel, de amely néha működhet a társadalmi aktivizmus új formáinak csírájaként is.

A szimpóziumon az előadók között szerepelt Noah Fischer és Maria Byck művész-aktivisták, akik a Vedd birtokba a Múzeumokat Kollektívának, amely a new york-i művészeti intézmények működtetésében 1%-ot birtoklók hatalma ellen tiltakozik, valamint a Berlinben és Amszterdamban dolgozó Matteo Pasquinelli és Wietske Maas urbanibalisták, akik egy, a város spontán élő anyagát újjáélesztő radikális, az urbanista-kannibalizmus egy gasztro-manifesztóját mutatták be. Maja és Reuben Fowkes kurátorok a fel/megszabadított területeket, illetve a környezetvédő gondolkodásmódnak az újfajta tiltakozó mozgalmakban megmutatkozó fontosságát vizsgálták meg. Az aktivista és hatékony munka témakörben alkotó író, Emma Dowling a tiltakozó mozgalmak fenntarthatóságával kapcsolatos gondolatait osztotta meg a nyilvános és privát terek helyi szinten szervezett “birtokbavételeinek” elszaporodása kapcsán, Tomas Rafa felvonulásokról és ellen demonstrációkról szóló video archívuma pedig a mai tiltakozások spektrumát világította meg.

A szimpóziumot Maja és Reuben Fowkes (Translocal.org) kurátorok szervezték a Közép-európai Egyetem (CEU) Környezettudományi és Környezetvédelmi Tanszékével, illetve a Művészeti és Kulturális Központtal együttműködésével.

Budapest, Közép-európai Egyetem, Popper terem
2012. május 11.

 

forrás: http://www.ikon.hu/index.html

2M - múzeumépület mint mediátor

ARoS Aarhus, Kortárs Művészeti Múzeum, Dánia

A múzeumokat a látogatók teszik élővé, akik a múzeum terében kapcsolatba lépnek az alkotásokkal. A múzeumok egyik legfontosabb - és talán legnehezebb - feladata, hogy megszólítsák a közönséget. Képes lehet-e...

2011. június 06. Bódai Zsuzsanna

Fenntartható fejlődés és kulturális örökség

Arculatépítés és múzeumpedagógia a Tó-vidék fesztiválon

A Magyar Múzeumok legutóbb a szellemi kulturális örökség kérdéseivel foglalkozott, főleg elméleti szempontból. Most egy olyan fesztiválról írunk, amely a fenntartható fejlődést, a vidéki örökség védelmét...

2010. október 10. Aranyos Sándor

ITEMS: Jó és még jobb példák

Múzeumok és iskolák együttműködése

Jó és még jobb példák címmel rendezték meg november 24–25-én az ITEMS Projekt soros, budapesti konferenciáját a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.

2011. december 12. Gellér Judit
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...