Nemzeti múzeumok a változó Európában

Konferencia

Az év egyik kiemelkedő nemzetközi múzeumi konferenciáját rendezik decemberben a CEU-n.

Szeljak György 2012-06-12 16:00
Cikk küldése e-mail:

Az intézményi örökség hogyan határozza meg a nemzeti múzeumok jövőjét? A történelmi narratívák és a tárgyi gyűjtemények miként járulnak hozzá az elkülönüléshez és versengéshez? E múzeumok hogyan építenek vagy építhetnének hidakat a nemzetek és közösségek között? Milyen módon játszhatnak szerepet a kormányzati stratégiák kialakításában, lehetnek társadalmilag aktívak, járulhatnak hozzá az értékek, identitások formálásához és az átfogóbb társadalmi összetartozáshoz a változó Európában?

 Többek között ezekre a kérdésekre keres válaszokat a Nemzeti múzeumok a változó Európában címmel megrendezésre kerülő konferencia a Közép-európai Egyetemen (CEU) 2013. december 12–14. között. A konferencia szervezője az Európai nemzeti múzeumok: identitáspolitika, a múlt felhasználása és az európai állampolgár című európai uniós kutatási projekt céljából létrejött Eunamus konzorcium, melynek nyolc tagja között található a CEU Történelem Tanszéke is. Kutatási programjuk egyik központi kérdése, hogy a nemzeti múzeumok múlthoz való viszonya, identitáspolitikája hogyan járulhat hozzá a szélesebb körű európai összetartozáshoz és az európai kulturális identitás megerősítéséhez. Eddigi eredményeik a szabadon letölthető Building National Museums in Europe 1750–2010 című konferenciakötetből, valamint a Crossing Borders: Connecting European Identities in Museums and Online című kutatási jelentésből ismerhetők meg.

A konferencia holisztikusan, a változás kontextusában kívánja megközelíteni a nemzeti múzeumok szerepét. Fórumot szeretne biztosítani a múzeumokat tanulmányozó, de a mindennapi praxistól távol lévő akadémiai kutatók mellett azon múzeumi szakemberek számára is, akik naponta formálják ezeket az intézményeket és határozzák meg jellegüket. Emellett várják a kulturális szervezeteket képviselők, a politikai és kulturális stratégiával foglalkozó szakemberek, az egyetemi oktatók és a posztgraduális diákok jelentkezését is az eunamus_bp@pasts.ceu.hu e-mail címen. Jelentkezési határidő: 2012. július 30.

Az esemény utolsó napján meghívott szakértők közreműködésével mutatják be az Eunamus hároméves kutatási projektjének (2010. február – 2013. január) végső eredményeit.

A konferenciának különös aktualitást ad, hogy 2010-ben, amikor a kutatás elkezdődött, úgy tűnt, hogy az európai összetartozást érintő legfontosabb kihívásokat elsősorban a migráció, a demográfiai változások és a nacionalizmus jelentik. Két évvel később azonban Európa demokratikus és gazdasági intézményrendszere, az európai együttműködés átfogó elképzelései kerültek válságba és váltak parázs vita tárgyává.

Az angol nyelvű konferenciafelhívás itt olvasható!

Fotó: MúzeumCafé

Milánó nyert!

ICOM

Kiderült, Milánó adhat otthont az ICOM 2016-os kongresszusának!

2012. június 06. Szeljak György

Hol lehet remek ötletekre szert tenni?

Nemzetközi díjparádé

Idén szeptemberben Dubrovnikban kerül sor a Díjnyertes múzeumok éves nemzetközi szemléjére.

2012. május 05. Szeljak György

ITEMS: Jó és még jobb példák

Múzeumok és iskolák együttműködése

Jó és még jobb példák címmel rendezték meg november 24–25-én az ITEMS Projekt soros, budapesti konferenciáját a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.

2011. december 12. Gellér Judit
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...