Nemzeti múzeum, amit bezártak
Finanszírozás
Tiltakozik az Európai Múzeumi Szervezetek Hálózata, amiért finanszírozási problémák miatt bezárt Bosznia-Hercegovina Nemzeti Múzeuma.
Szeljak György |
2012-11-12 14:00 |
2012. október 4-én financiális okokból bezárt Bosznia-Hercegovina Nemzeti Múzeuma. Az 1888-ban alapított múzeum a legrégebbi nyugati típusú kulturális és tudományos intézmény a régióban. Túlélt két világháborút és Szarejevó 1425 napos bombázását is. A múzeum folyamatosan működött az 1992-1995-ös háború idején, köszönhetően az ott dolgozók elszántságának és a városlakók támogatásának, akik a a legnehezebb körülmények között is kitartottak mellette. „A békét azonban, úgy tűnik, nem éli túl” – utalt a múzeum igazgatóhelyettese, Marica Filipovic a mostani helyzetre.
A boszniai háborút lezáró, 1995-ben megkötött Daytoni Békemegállapodás szerint az ország vezető kulturális intézményeit az államnak kell fenntartania. Az állami bevételek azonban az évek során folyamatosan csökkentek. Az országot alkotó két entitás, a Bosznia-Hercegovinai Föderáció és a Boszniai Szerb Köztársaság politikusai pedig nem tudnak megegyezni a finanszírozás módjáról.
A múzeumnak már két éve nincs költségvetése, a munkatársak egy éve fizetés nélkül dolgoznak. Néhány napja az intézmény mind a 65 dolgozója elhagyta az épületet, kikapcsolták a telefonokat, az internetet és a faxot.
A békemegállapodás után a különböző etnikai csoportok elsősorban a saját kulturális intézményeiket akarták megteremteni, a horvátok és szerbek úgy gondolták, hogy a már létező és Szarajevóban lévő állami kulturális intézmények elsősorban a bosnyákokat reprezentálják. Azra Aksamija, Szarajevóban született művész és kutató – aki jelenleg Massachusetts Institute of Technology (MIT) tanára és a bezárások ellen tiltakozó cultureshutdown.net egyik szerkesztője – a Guardiannek elmondta, hogy a Nemzeti Múzeum ezzel szemben éppen azt tekintette feladatának, hogy előtérbe helyezze a létező kulturális kölcsönhatások, etnikai kapcsolatok bemutatását. Ezért az állami kulturális intézmények sorsukra hagyása a multikulturális értékek elleni csöndes háború folytatását jelenti.
A cultureshutdown.net szerint ugyancsak a bezárás veszélye fenyegeti a Nemzeti és Egyetemi Könyvtárat, a Nemzeti Filmarchívumot, az Irodalmi és Színházi Múzeumot és a Vak és Látássérült Emberek Nemzeti Könyvtárát.
A Nemzeti Múzeum többek között őriz egy 160 000 kötetes könyvtárat, egy értékes néprajzi gyűjteményt, nemrég újult meg a rovartani gyűjteménye és régészeti gyűjteményében található az az egyedülálló, korai neolitikus kerámiagyűjtemény is, amely a nemzetközileg híres Butmir kultúra feltárása során került elő. Egyik büszkesége a kéziratos Szarajevói Haggada, a zsidó nép egyiptomi rabszolgaságból való megszabadulásáról szóló kézirat, amelyet 600 évvel ezelőtt hoztak magukkal a Spanyolországból 1490-ben elűzött szefárd zsidók.
A bezárás ellen tüntettek a különböző szarajevói diákszervezetek képviselői, majd az Európai Múzeumi Szervezetek Hálózata (NEMO) is kiadott egy közleményt. Ebben felszólítja a két entitás vezetőit, hogy rendezzék az állami kulturális intézmények, különösen a Nemzeti Múzeum jogi státuszát és pénzügyi támogatását, valamint arra ösztönzi az európai és nemzetközi múzeumi közösséget, hogy fejezze ki aggodalmát és szolidaritását a bosznia-hercegovinai kollégákkal.
Képek forrása