Látogatóban a vasembernél
A kismúzeumok szakmai napja Nagykanizsán
dr. Bathó Edit |
2012-11-25 08:14 |
A Pulszky Társaság –Magyar Múzeumi Egyesület Kismúzeumi Tagozata 2012. november 7-én Nagykanizsán tartotta hagyományos szakmai napját. A program házigazdája a Thúry György Múzeum volt, mivel az elmúlt évben ők érdemelték ki a Poroszlai Ildikó-emlékplakettet. A nagy távolság és a nehéz anyagi körülmények ellenére is népes közönség töltötte meg a Vasemberház-Diósy-termét, ahol Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója, dr. Kostyál László, a Zala Megyei Múzeumok igazgató-helyettese, Dénes Sándor, Nagykanizsa Város alpolgármestere, dr. Deme Péter, a Pulszky Társaság elnöke, majd pedig Hortiné dr. Bathó Edit, a Kismúzeumi Tagozat elnöke köszöntötte a vendégeket. Ezután a helyi középiskolás diákok vidám műsora következett, amely egyfajta görbe tükröt állított a muzeológusi szakma képviselői elé. A lélek-vidító összeállítás után ünnepélyes ceremóniával átadták az ez évi Poroszlai Ildikó-emlékplakettet a berettyóújfalui Bihari Múzeumnak. Kállai Irén igazgató asszony nagy meghatottsággal vette át a jeles szakmai elismerést a Bihari Múzeum 38 év alatt végzett kiemelkedő és példamutató muzeológiai tevékenységéért. Az ünnepséget, és a díjazott múzeumot megtisztelte jelenlétével Muraközi István Berettyóújfalu Város polgármestere, dr. Vitányi István, a Bihari térség országgyűlési képviselője, és dr. Lakner Lajos, a Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok igazgatója is. Szép példája volt ez egy vidéki múzeum elismerésének és tiszteletének.
Az ünnepség után Káldy Mária, a MOKK igazgatója tartott előadást arról a legtöbb magyar múzeumot érintő fontos kérdésről, Hogyan tovább kismúzeum? A kitűnően felépített előadás nagyszerűen érzékeltette a kismúzeumok 21. századi elvárásokat, igényeket kielégítő feladatait. Az előadó külön kiemelte a menedzser szemléletű vezetők szerepét, a szakértelmet, és a múzeumok működésében szükségszerűen megvalósításra váró szemléletváltást.
A szakmai nap második előadója dr. Váradyné Péterfi Zsuzsanna, a paksi Város Múzeum igazgatója volt, aki saját múzeumán keresztül mutatta be a település kebelében való működés körülményeit. Az igen eredményesen működő paksi Városi Múzeum 2006-ban elsőként vette át Százhalombatta Önkormányzata és Kismúzeumi Tagozat által közösen alapított Poroszlai-emlékplakettet. A téma különösen nagy érdeklődésre tartott számot a jelenlévők között, mivel múzeumügyünk egyik legfontosabb problémája a megyei múzeumi struktúra átalakítása, amely számos bizonytalan tényezőt hordoz magában. Az előadásokat hozzászólások követték, majd pedig a helyi gasztronómiai specialitásokból összeállított finom ebéd. Délután a szakmai nap résztvevői ellátogattak a Thúry György Múzeumba, ahol Hortiné dr. Bathó Edit és dr. Deme Péter felszögelték a „fejnélküli fehér ló szerencsepatkóját” a Múzeumért Alapítvány által felállított patkó-falba, abban bízva, hogy a legendás „ereklye” szerencsét hoz majd a múzeumok számára. Ezután a vendégek megtekintették az állandó kiállítást, mely művészi kivitelezője a múzeumi szakmában legendás Bánkúti Albin kiállítás-rendező iparművész volt. A kiállító termekben tett történelmi időutazást Száraz Csilla igazgatóasszony vezette, amely során az érdeklődők még gólyalábas bemutatót is láthattak, sőt, maguk ki is próbálhatták a kanizsaiak egykori jellegzetes „közlekedő eszközét.”
Az idő azonban gyorsan haladt, és a vendégsereg hamarosan búcsút vett a szívélyes házigazdáktól abban a reményben, hogy 2013-ban ismét átszelve az országot, Berettyóújfaluban találkoznak újra.