Kismúzeumok nagyban
Konferencia
A Pulszky Társaság Kismúzeumi Tagozata szakmai napot tartott. Nézzük, miről esett szó!
Gócsáné Móró Csilla |
2011-12-18 13:22 |
Sisa József különleges munkája, az ország legnagyobb tűzzománc alkotása, adta a hátteret a jászberényi városháza dísztermében megtartott rendezvénynek. A Jász Múzeum 2011. november 3-án szakmai napra hívta a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület Kismúzeumi Tagozatába tömörült muzeológusokat. Elsőként dr. Bathó Edit múzeumigazgató, a tagozat vezetője és a nap háziasszonya köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, hogy Jászberény azért lett a szakmai találkozó színhelye, mert az előző évi Poroszlai Ildikó-emlékéremmel kitüntetett balassagyarmati múzeum az ott folyó felújítási munkák miatt nem tudta fogadni a rendezvényt. Az igazgató asszony köszöntőjében elmondta, hogy saját helyiség hiányában a jászberényi városháza nem szokatlan otthona intézményük rendezvényének, mivel a 137 éves Jász Múzeum első gyűjteményét itt helyezték el, később pedig az egész első emeletet a múzeumi anyag töltötte be. Szerencsére a jó kapcsolat a város és a megyei fenntartású jász közgyűjtemény között azóta is töretlenül fennmaradt.
A Jász Múzeum társadalmi közmegbecsülését jelezte, hogy a köszöntők sorát Borbás Ferenc, a jászok kapitánya folytatta. Kiemelte, hogy sok minden más mellett a rajta lévő viselet is összekapcsolja a múzeummal, mivel csizmanadrágját, ujjatlan dolmányát és atilláját az ott őrzött Veszelovky-féle zsinórminta díszíti.
Dr. Horváth László megyei múzeumigazgató elmondta, hogy jó egy évtizede még ő is kismúzeumban dolgozott, a hatvani közgyűjtemény vezetőjeként vett rész a tagozat munkájában. Kifejtette, hogy még soha sem volt olyan szükség a Pulszky Társaságra, mint a jelen átalakuló közgyűjteményi struktúrában. A mai magyar múzeumi intézményrendszer olyan jelentős fenntartói változás előtt áll, amelyben hasznos az intézmények közötti kommunikáció. Dr. Deme Péter, a PT elnöke köszöntőjében elmondta, hogy két ok miatt jött nagy örömmel Jászberénybe. Az első, hogy az egyetlen működő tagozat hagyományos szakmai napja ez, a másik, hogy dr. Bathó Edit hívásának mindig örömmel tesz eleget. Deme Péter a későbbiekben tájékoztatta a megjelenteket a PT választmányának tevékenységéről, a kultuszminiszternek írott szakmai levélről, valamint az október 27-i parlamenti nyílt napról, melyet az országgyűlés kulturális bizottsága szervezett. Ennek témája a kultúra állapota volt: előadások hangzottak el a kulturális örökségvédelemről, értékőrzésről, a múzeumi intézményhálózat működéséről is, de az átalakítás konkrétumai még nem hangzottak el, így ezek a szakma előtt nem ismeretesek. Az elnök úr az NKA Műemléki és Régészeti Kollégiumának vezetőjeként informálta a jelenlévőket az NKA átalakításáról, a kollégiumok folyamatban lévő összevonásáról. Beszámolt a Magyar Múzeumi Egyesület működésének nehézségeiről és az elmúlt évek eredményeiről (Magyar Múzeumok online, országos szakmai nap). Elmondta, hogy kevés a tagdíjfizető tag, és a tagozati munka is lehanyatlott, pedig a Pulszky Társaság a szakmai eszmecserét legfontosabb feladatának tartja.
Ezt követően a nap ünnepi eseményeként dr. Deme Péter elnök úr, dr. Bathó Edit elnök asszony, valamint dr. Vicze Magdolna, a százhalombattai Matrica Múzeum igazgatója adta át a Poroszlai Ildikó-emlékérmet a nagykanizsai Thúry György Múzeum vezetőjének, Száraz Csilla igazgatónak. E jeles szakmai elismerést a Thúry György Múzeum az elmúlt évtizedekben végzett kiemelkedő muzeológiai tevékenységéért érdemelte ki.
A nagykanizsai múzeum tudományos és közművelődési munkája ma is rendkívül jelentős. A munkatársak aktívan közreműködnek a város kulturális életében, segítik több intézmény kiállítási munkáját, előadásokat tartanak, és szakmai konferenciákon vesznek részt. Publikációik főként a Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága évkönyvében, a Zala Múzeumban jelennek meg. Gazdag néprajzi gyűjteményük a megye népművészeinek elsődleges kutatói bázisa. Kiállításaik és közművelődési programjaik rendkívül közkedveltek, és számos látogatót vonzzanak az intézménybe, amelynek lelkes munkatársi csapata mindent megtesz, hogy az őket megillető múzeumi rangot visszakapják. Száraz Csilla igazgató és munkatársai megérdemlik, hogy Poroszlai Ildikó nevével fémjelzett nemes ügy jeles szolgálói között ismerjék el tevékenységüket.
Száraz Csilla múzeumigazgató kifejezte örömét a díj megítélésében, megköszönte kollégái munkáját, valamint a megyei múzeumigazgatóság és Nagykanizsa város támogatását, amivel a közgyűjtemény tevékenységét, küldetésének megvalósítását segítik.
Az ünnepi pillanatokat követően az összejövetel szakmai programjaként dr. Bathó Edit Üzenet a múltból címmel tartott előadást. A jászberényi Nagyboldogasszony templom 2007. évi kriptafeltárásának menetét, tudományos lefolytatását ismertette. A sok-sok munkafotóval illusztrált bemutatóból megtudhattuk, milyen feladatokkal, szervezési gondokkal, kihívásokkal szembesült a Jász Múzeum maroknyi szakembergárdája a feltárás során. Kezdetben reménytelen helyzet megoldásában, a gyors és szakszerű leletmentésben rengeteg segítséget kaptak a Damjanich János Múzeumtól, Természettudományi Múzeumtól, a minisztériumtól és az NKA Múzeumi Szakmai Kollégiumától. A várostörténeti, viselet- és életmód-történeti eredmények mellett a feltárás lebonyolítása, a 146 lelet megmentése példát adott a reménytelen helyzet megoldására, az összefogásra és segítőkészségre. Az előadás folytatásaként lehetőség nyílt a restaurált leletanyagból rendezett kiállítás megtekintésére. Bathó Edit igazgató asszony szakmai kalauzolásában vált teljessé a feltárás eredményeinek megismerése. A tárlat megtekintése a nap koronája volt, amit az előzmények, egy kismúzeum által megoldandó feladatok, problémák (amelyek között a pénzhiány csak az egyik) ismeretében lehetett igazán értékelni, illetve belőle tanulni. A szakmai találkozók célja éppen az, hogy egymás jó példája révén szerezzünk tapasztalatokat, mivel ez is a tanulás egyik formája, merítsünk ötleteket, sőt erőt kulturális értékőrző munkánkhoz.
Igazi jász vendéglátásban volt részünk a múzeum önkéntesei, a Jászsági Hagyományőrző Egylet és a Jász Múzeumért Alapítvány közreműködésével. A kulináris élmény mellett nyílt lehetőség a kollégák közötti közvetlen beszélgetésre, ami a szakmai nap másik fontos része volt.
Köszönet illeti a Jász Múzeum vezetőjét és kollektíváját, hogy magukra vállalták ezt a rendezvényt, és ezzel nem szakadt meg a kismúzeumi tagozat által kialakított nemes hagyomány.
A cikk szerzője a PMMI – Blaskovich Múzeum igazgatója.