Múzeumigazgatók a legbefolyásosabbak

Lista

A Műértő toplistája szerint a magyar művészeti szcéna tíz legbefolyásosabb emberének ranglistáját két múzeumigazgató vezeti.

Magyar Múzeumok Online 2012-12-08 11:22
Cikk küldése e-mail:

Idén is megszületett a Műértő rangsora a hazai képzőművészet és a műkereskedelem 50 legbefolyásosabb személyiségéről, az ArtReview nemzetközi művészeti magazin gyakorlata alapján. Első helyen Bencsik Barnabást, a Ludwig Múzeum főigazgatóját, a másodikon Baán Lászlót, a Szépművészeti Múzeum főigazgatóját láthatjuk. Harmadik helyen pedig a Műcsarnok éppen lemondott vezetője, Gulyás Gábor szerepel.

 

Miért Bencsik Barnabás?

A Ludwig Múzeum működésének vizsgálatakor a nemzetközi kitekintés figyelembevétele elengedhetetlen” – olvashatjuk a múzeum hírlevelében. – Bencsik Barnabás igazgató ezen a szűrőn át is minden mértékadó fórum megítélése szerint (és felkért szavazóink ítéletében) nagy gondossággal és szakmai igényességgel látja el feladatát. Tavalyi első helyét most sem veszélyeztette senki, hiszen „a legfontosabb kortársművészeti múzeum igazgatójaként izgalmas közép-európai kitekintésű gyűjtemény építője, aki a régió kontextusába helyezi el a magyar művészetet" – áll az egyik indoklásban. Amíg lehet, a politikától távol működteti az intézményt („ügyesen kerüli ki a politikai konfliktusokat"), szervezi a szakma által elismert, és a közönség által is látogatott (ez nem könnyű!) kiállítási programját, építi a múzeum gyűjteményét, tárlatainak installálása friss és izgalmas, a nemzetközi trendeknek megfelelő. A tárgyalt év programja önmagáért beszél: Yona Friedman, Rita Ackermann, Megyik János, Société Réaliste, Mapplethorpe, A hős, a hősnő és a szerző, Lakner Antal; emellett a múzeum rendszeresen helyet ad az ACAX Check-in Budapest kurátori vizitorprogramja keretében meghívott intézményvezetők, kurátorok előadásainak. A Ludwig Integrált Családi Délelőtt programja múzeumpedagógiai elismerésben részesült. Lehet, hogy a 2012-es év „állóvíz" volt az elkövetkezőkhöz képest: Bencsik mandátuma lejár, és jelenleg úgy tűnik, az új pályázat és annak elbírálása nem lesz politikamentes. Emellett az egyelőre csak papíron körvonalazódó múzeumi negyedbe is beletervezték az intézményt, annak gyűjteményével együtt”.

 

A második: Baán László

A HVG összefoglalója szerint "Baán László számára nem indult jól az év, hiszen februárban végérvényesen búcsút kellett mondania évekig tervezett nagyszabású múzeumbővítési tervének. A hirtelen jött döntés többek közt azzal a következménnyel járt, hogy újra kellett tervezni az éves programot, mivel az előkészítés alatt álló „megakiállítások” időpontjai mozdíthatatlanok, az átalakítás idejére nem készült kiállítási naptár. „Hozott anyag” volt a Nyolcak-, saját a Múmiák- és a Nemes Marcell-tárlat. Az év második felére a kultúrpolitika áldozata kedvezményezetté lépett elő, pontosabban kormánybiztossá, aki az elkövetkező két évben meghatározhatja az 56-osok terére tervezett új múzeumnegyed koncepcióját, megkezdheti a Magyar Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum (újra)egyesítésének előkészítését. A kormánybiztosi feladatkör ellátása mellett nyilván legalább akkora kihívás lesz Baán számára a döntés után vele szemben gyakorlatilag összezáró szakma meggyőzése a szinte a teljes hazai múzeumi rendszert érintő projekt hatékonyságáról és szükségességéről."

 

A többi díjazottról, többek között a harmadikként bemutatott Gulyás Gáborról, a HVG-n és a Műértő legfrissebb számában olvashatunk.

Bencsik Barnabás az új múzeumi negyedről

Múzeumi negyed

Bár a Ludwig Múzeum a művészeti múzeumaink közül a legmodernebb épületben működik, mégis költözésre számíthat. Miért?

2012. július 07. Berényi Marianna

Baán László nemzetközi elismerésben részesült

A Szépművészeti Múzeum főigazgatója a Francia Köztársaság Művészeti és Irodalmi Rendjének lovagi fokozatát vehette át hétfőn.

2011. július 07.

A Műcsarnok igazgatójának sajtóközleménye

"A sikerek ugyanannyira a munkatársaim érdemei is, mint amennyire az enyémek. Az viszont, hogy a programom további része miképpen valósul meg, elsősorban az én felelősségem."

2012. november 11.
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...