Érthetetlen okok és indokok Egerben

Az igazgató leváltása

2012. november 27-én egy hamarjában összehívott dolgozói értekezleten váltották le Rémiás Tibort a Heves Megyei Múzeumi Szervezet éléről a Heves Megyei Intézményfenntartó (HMIK) vezetője. Interjú.

Kiss Balázs Levente 2012-12-22 14:00
Cikk küldése e-mail:

Még hetekkel a november 27-én történtek után is „nyilvános kivégzéshez” hasonlítja Dr. Rémiás Tibor leváltott megyei múzeumigazgató, jelenleg történész főmuzeológus azt a jelenetet, amikor a HMIK vezetője megjelent egy, az előző nap végén összehívatott dolgozói értekezleten és ott felolvasta az a rövid közleményt, mely szerint aznaptól már nem Dr. Rémiás Tibor igazgatja a Heves Megyei Múzeumi Szervezetet. A magasabb vezetői megbízás visszavonásának írásos indoklása húsz pontban foglalja össze dr. Rémiás Tibor a fenntartó által vétkesnek ítélt lépéseit, melyek összegzéseként a fenntartó HMIK a vezetői utasítások be nem tartása miatt teszi indokolttá a felmentést. Benedek István, a HMIK vezetője álláspontját itt olvashatjuk!

- Az indoklás legtöbb pontja olyan apróbb szabálytalanságokat említ, melyek meglátásom szerint egy megyei múzeumi igazgató vezetői megbízásának visszavonását nem teszik indokolttá – szögezte le Rémiás Tibor. Az említett indokok legtöbbször szabadságolás nem határidőben történő bejelentése, szerződések késve történő felülvizsgálata, vagy adatszolgáltatással kapcsolatos határidők be nem tartásáról, késve teljesítéséről, az adatok nem megfelelő bontásáról, rendezéséről szólnak. - Ezek elvégzését rendre olyan határidővel szabták meg a múzeumi apparátus számára, melyek teljesítése a múzeumi szakma írott és íratlan szabályai szerint is abban a formában, ahogyan ezt megszabták számunkra teljesíthetetlen volt – tette hozzá a korábbi múzeumigazgató.

Az indokok között szerepelt olyan pont is, mely a kinevezés után 20 nappal azt kérte számon, hogy a múzeum vezetője nem adott le írásos koncepciót a múzeum jövőjével kapcsolatosan. Ezt a menesztett már csak azért is érthetetlennek tartja, mivel a vezetői pályázat írásos részét képezte az intézmény jövőjéről vázolt fejezet.

- Olyan pontokban is elmarasztaltak, melyek szerint egy intézkedési tervről a fenntartónak benyújtott változatán lemaradt egy aláírás, vagy nem vizsgáltattam felül olyan informatikai szerződéseket, melyeket az elődeimtől örököltem, majd nem találtam felelőst és nem vontam ezekkel kapcsolatban felelősségre senkit. Az egyik legabszurdabb elmarasztaló pont a cserekiadványokkal kapcsolatos cserepartneri listának a fenntartó szerint el nem készült felülvizsgálata. Ezzel kapcsolatban meg kell jegyeznem, hogy a fenntartó már két éve nem adott engedélyt arra, hogy cserekiadványokat fogadjunk és küldjünk arra hivatkozva, hogy sokba kerül a postai díj. Ez az eset is jól jellemzi azt, hogy a fenntartó előbb semmire nem adott engedélyt, majd a felmentés indoklásában számon kéri annak meg nem történését – mondta el Rémiás Tibor.

Az indokok között találni még olyan pontokat is, melyek korábban már a sajtóhírek közt is felmerültek. Ilyen például a parádi Palóc Tájház átadásával kapcsolatos csúszás vagy a Hatvanban található Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény Hatvan városának átadásával kapcsolatos gyűjteményi revízió kérdése. A gyűjteményi revízió nem készült el időben, ez közrejátszott abban, hogy a gyűjteményt ez év júliusa helyett csak szeptember közepe után sikerült átvennie Hatvannak. Rémiás Tibor szerint teljesen szakmaiatlan kérés egy több tízezer tételből álló gyűjtemény teljes revízióját egy-másfél hónap alatt elkészíteni.

-Nehezen tudom továbbra is értelmezni a fenntartó által megfogalmazottakat – mondta el a korábbi igazgató, hiszen a múzeum nem egy közigazgatási hivatal, hanem egy speciális feladatokat ellátó kulturális intézmény. A vezetőként eltöltött csaknem fél év alatt a megyei intézményfenntartó szinte minden önálló lépésemet akadályozta, legtöbbször meg sem hallgattak. A szakma véleményét soha nem kérték ki, csak felelősök felkutatását kérték rajtam számon, vagy parancsoló hangnemű utasításokat adtak ki, melyek a múzeum érdekeivel, hírnevével, kapcsolatrendszerével nem voltak összhangban. A muzeológus szakmán belül, aki ismer, úgy ismer, mint a menedzseri szemlélet képviselőjét. A fél éves belső racionalizálások eredményeként a szervezeti átalakítások és a demokratikus döntéshozatal meghonosításaként mindenki kezdte tudni a helyét és felelősségének súlyát a múzeumi szervezeten belül. A gazdasági önállótlanságunkról pedig egyértelműen lehet nyilatkozni a belső utasítások és a szervezeti működési rend ismeretének fényében. Mindenki, aki költségvetési szervnél dolgozik tisztában van vele, hogy egy intézmény csak azt teheti, csak arra adhat ki egyetlen forintot is, amit a fenntartó visszaigazol, jóváhagy. Ezek nélkül semmilyen gazdasági, anyagi vagy a bankszámlákkal kapcsolatos művelet nem hajtható végre. Ezért is érthetetlen, hogy a fenntartó miért fogalmaz meg olyan hiányosságokat, melyek teljesítése a múzeum számára eleve lehetetlen volt, hiszen azokat a fenntartó a saját döntéséhez, jóváhagyásához kötötte – tette hozzá a leváltott múzeumigazgató.

Az említett menesztői határozat indoklása szerint a megyei múzeumi szervezetnek a 2012-es évben felgyűlt 5,5 millió forint tartozása az áramszolgáltató Émász Nyrt. felé.

- Ennek rendezése miatt a múzeum már igazgatóságom alatt is többször kapott felszólítást az áramszolgáltatótól. Ezek rendezéséről folyamatosan egyeztettem a fenntartóval még októberben és novemberben is. A fenntartótól viszont több esetben érdemi választ nem kaptam, vagy az volt az álláspontjuk, hogy a bérek kifizetése elsőbbséget élvez, próbáljak tárgyalni, egyeztetni a szolgáltatóval. Ezek meg is történtek, de eredményre nem vezettek, majd később azt javasolták, hogy a régészeti alszámláról csoportosítsak át pénzt a rezsiszámla kifizetésére, ami azért nem volt kivitelezhető, mivel korábban a régészeti alszámlával kapcsolatban semmilyen pénzügyi műveletre nem adott engedélyt a fenntartó. Még a régész kollégák teljesen jogos, hatósági feladataival összefüggő kifizetések sem történhettek meg, nem hogy a jogszabályban meghatározott részt át tudtuk volna csoportosítani rezsi célra a múzeum főszámlájára – mondta el Rémiás Tibor, aki jogi úton kívánja rendezni a kialakult vitáját a fenntartóval a vezetői megbízás visszavonásával kapcsolatban.

Egy felmentés margójára

Intézmény

Mi történt Heves megyében? Az okokról egyelőre csak egyoldalúan tájékoztathatunk, mivel Rémiás Tibor volt megyei múzeumigazgató visszavonta nyilatkozatát.

2012. december 12. Kiss Balázs Levente

Eldőlt, ki vezeti Heves megyét

Megyei múzeumok

Végre tudjuk, ki áll majd a Heves megyei múzeumi szervezet élén: mostantól Rémiás Tibor irányítja az intézményeket.

2012. június 06. MTI

Meglepetésparti Gyöngyösön

Fűköh Levente 60 éves

A kötelező létszámleépítésből fakadóan a múzeumi szakembereknek soha nem látott nehézségekkel kell szembenézniük. Szerencsére akad ok az ünneplésre is!

2011. december 12. Kriston Vízi József
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...