Kultúra magasabb fokon

Gyűjteményi Mobilitás 2.0

Európai gyűjteményi mobilitási szakemberképzés Budapesten a Szépművészeti Múzeumban - 2011. február 23–25.

Galambos Henriett 2011-02-17 21:58
Cikk küldése e-mail:

 2008 februárjában a Szépművészeti Múzeum a Kultúra 2007–2013 program keretében kilenc európai kulturális intézménnyel  együtt sikeres pályázatot nyújtott be az Európai Bizottság Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökségéhez. A program egyik kiemelt célkitűzése a „kulturális művek nemzetek közötti forgalmának elősegítése”, melyhez tökéletesen illett a gyűjteményi mobilitás témája. De miről is van szó? Gyűjteményi mobilitáson értünk minden olyan törekvést, ami a műtárgyak kölcsönzése során felmerülő jogi és adminisztratív akadályok elhárításával foglalkozik. A téma fontosságát mutatja, hogy 2002 óta több európai tagállam emelte kulturális politikájának fókuszába. A Gyűjteményi Mobilitás 2.0 (Collections Mobility 2.0) egy rövid távú együttműködési projekt, amelynek célja, hogy a témában érintett és különösen aktív szerepet vállaló tagállamok európai uniós támogatásból az eddig elért vívmányokat továbbfejlesszék, és minél szélesebb körben továbbadják.
A projekt három fő pillére: szakemberképzés az európai gyűjteményi mobilitás kérdéskörében; elméleti jellegű, a témához kapcsolódó kézikönyv kiadása; honlap felállítása a munka támogatására és az információ hatékony terjesztésére.

Digitális platform

A www.lending-for-europe.eu címen elérhető honlap célja, hogy a projekt során elért vívmányokat annak fenntarthatósága érdekében megőrizze, naprakész információt biztosítson valamennyi szakember számára, és információcserére alkalmas fórumként szolgáljon. A honlap digitális dokumentumtárként működik, mivel folyamatosan felkerülnek rá a tréning során kidolgozott és felhasznált szakmai anyagok, irányelvek, javaslatok (sőt a korábbi gyűjteményi mobilitás témájú konferenciák tapasztalatai is). De itt találjuk a vonatkozó nemzetközi konferenciák időpontjait, a legfontosabb híreket, a témában kidolgozott legjobb gyakorlatokat és a témát érintő fontosabb jogszabályok gyűjteményét is.

Kézikönyv

2010 októberében jelent meg Encouraging Collections Mobility – A Way Forward for Museums in Europe címmel, mely minden érdeklődő számára ingyenesen hozzáférhető (letölthető és nyomtatható). A kötet a gyűjteményi mobilitás kihívásait, jelenét és jövőjét taglalja, és felhívja a társadalom figyelmét a téma jelentőségére. A kézikönyv szerzői nemcsak a gyakorlatban foglalkoznak műtárgykölcsönzéssel, hanem a múzeumi gyűjtemények mobilizálásának – többek között – muzeológiai, történeti, szociológiai, jogi és művészettörténeti aspektusait is behatóan tanulmányozzák. A mű színvonalát és népszerűségét mutatja, hogy csak az utóbbi 4 hónapban több mint 25 000 alkalommal töltötték le a honlapról.

Szakemberképzés

Helyszínek: Madrid, Antwerpen és Budapest

Míg a tavaly májusi madridi konferencia résztvevői az Európai Unió tagállamainak múzeumigazgatói, illetve a kulturális igazgatás magas szintű képviselői voltak, a decemberben megrendezett antwerpeni képzés már a gyakorlati szakembereknek szólt. Az antwerpeni tréningnek óriási visszhangja volt, egyrészt a trénereknek – akik Európa legnevesebb szakembereiből kerültek ki, köztük dr. Galambos Henriett, a Szépművészeti Múzeum Jogi Osztályának vezetője –, másrészt az újszerű szerkezetű oktatásnak köszönhetően.
A tréning szerkezetileg úgy épül fel, hogy a résztvevők – az Európai Unió 27 tagállamából – négy, 12 fős csoportban váltják egymást, s a gyűjteményi mobilitáshoz kötődő kiemelt elméleti témákat tanulmányozzák, így az állami garancia, a biztosítás, az értékbecslés, a nem-biztosítás kérdéseit, a jogi immunitás problémáját, illetve a hosszú távú kölcsönzés és gyűjteménymenedzsment kérdéskörét.
A három elméleti csoport mellett a negyedik, a szakma nagy népszerűségnek örvendő trénereinek irányítása mellett (pl. a brit regisztrátorcsoport elnöke) a résztvevőknek fiktív műtárgykölcsönzési gyakorlati problémákat kellett megoldaniuk. Ennek keretében a résztvevőknek lehetőségük nyílt már ismert vagy éppen új szituációs helyzeteket párokban és csoportokban megoldani, ami kiváló alkalom volt a közvetlen kapcsolatépítésre is.
A workshop jellegű háromnapos találkozón valamennyi tagállam képviseltette magát, így a projekt célja értelmében a résztvevők hazatérve a train the trainers elv alapján, saját országukban terjesztik majd a gyűjteményi mobilitással kapcsolatos ismereteket, aktuális tudnivalókat, trendeket.

Budapest

A Szépművészeti Múzeum nagy hangsúlyt helyez arra, hogy a múzeum által szervezett február végi budapesti képzésen a magyar regisztrátorkör képviselői jelen legyenek, s így a téma legnagyobb szakértőitől közvetlenül tanulhassanak, illetve az európai kollégákkal közeli ismeretséget köthessenek. A képzés részletes programja a honlapon olvasható. Jelentkezni, informálódni az alábbi címeken lehet még: diana.szecsi@szepmuveszeti.hu; krisztian.fonyodi@szepmuveszeti.hu

A honlapnak, a kézikönyvnek és főleg a szakemberképzésnek a magyar múzeumi közéletben kiemelkedő jelentősége van, hiszen első alkalommal teremt fórumot mindannak az évek során felhalmozott tudásanyagnak és tapasztalatnak az átadására, amely a gyűjteményi mobilitás terén eddig megszületett. A szervezők azt remélik, hogy ezeknek az ismereteknek a közvetítése a magyar kulturális szakemberekhez olyan folyamatokat visz tovább Magyarországon, melyeknek köszönhetően számos muzeális intézmény még magasabb szinten, költséghatékonyabban, a hazai és a nemzetközi műtárgykölcsönzési vérkeringésbe bekapcsolódva teszi majd kulturális javait a hazai és az európai közönség számára hozzáférhetővé.

A projekt koordinátora: Erfgoed Nederland Holland Örökségvédelmi Intézet; a társszervezők: a Holland Kulturális Örökségvédelmi Intézet, Spanyolország kultúráért felelős minisztériuma, Görögország kultúráért felelős minisztériuma, a Finn Nemzeti Galéria, Románia kultúráért felelős minisztériuma, a Flamand Közösség Művészeti és Örökségvédelmi Ügynöksége, az Egyesült Királyság kultúráért felelős minisztériuma, a Berlini Állami Múzeumok és a budapesti Szépművészeti Múzeum. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium megfigyelőként vesz részt a programban.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...