Siker vagy botrány?
A Leopold Múzeum férfiakt-kiállítása
A sokat vitatott férfiakt-kiállítás bizonyult a legnépszerűbb tárlatnak 2012-ben a bécsi Leopold Múzeum rendezvényei közül.
MTI - MMO |
2013-01-30 14:00 |
A múzeum látogatóinak száma 2012-ben több, mint 364 ezer volt, ami 17 százalékkal magasabb látogatottságot jelent, mint 2011-ben. „Ez eddig az egyik legjobb látogatószám, amelyet valaha elértünk” – nyilatkozta Peter Weinhäupl gazdasági igazgató az APA osztrák hírügynökségnek. Meglepetésre nem a tavalyi Klimt-emlékévhez időzített Klimt személyesen, hanem a Meztelen férfiak 1800-tól napjainkig című tárlat volt a közönség kedvence 2012-ben. A kiállítás március 4-ig még nyitva tart, így végleges számok még nem állnak rendelkezésre, de Weinhäupl szerint legalábbis az első három között van a 2001-ben alapított múzeum eddigi legsikeresebb kiállításainak sorában.
A tárlat azt járja körül, hogy miként jelent meg az elmúlt két évszázad nyugati művészetében a meztelen férfitest, hogyan változott a férfiak társadalmi szerepéről alkotott felfogásunk. A kiállítással persze vitát akartak provokálni arról, hogy miért is van az, hogy a női meztelenséggel összevetve a férfiaktok bemutatása a nyilvánosságban sokkal kevésbé elfogadott. És persze a kérdés továbbra is nyitott: valóban?
A vitát már a kiállítás provokatív plakátja is elindította. A poszter komolyan megosztotta a bécsi közönséget. A Pierre&Gilles francia alkotópáros Vive la France (Éljen Franciaország!) című fotóján látható három férfi ugyanis semmi mást nem visel, mint futballcipőt és zoknit. A három kidolgozott testű sportoló három teljesen meztelen férfi teste, se diszkrét takarás, se finomítás: színesen és csupaszon. A felháborodott reakciók hatására a múzeum utólag kitakarta az intim testrészeket néhány nyilvánosan elhelyezett poszteren: iskolák, villamos- és metrómegállók közelében. Azon pedig látogatóként és utcai járókelőként is elgondolkodtatunk, hogy ez valódi megoldás-e egy vitás kérdés kezelésére, hiszen iskolás korú gyerekek nemcsak iskolák környékén fordulnak meg, és rögtön ott egy másik kérdés: mi is valójában a gond a test meztelenségével? Igen, a kérdés bonyolult. Ezért érdemes gondolkodni róla.
Peter Weinhäupl viszont büszke arra, hogy – ahogy fogalmazott – hogy „ez az a kiállítás, amiről ma a legtöbbet beszélnek Ausztriában.” Úgy látja, sikerült egy aktuális témát választaniuk, bemutatni és megszólaltatni, és egy egészen új és fiatal múzeumlátogató közönséget a múzeumba vonzani. Weinhäupl azt is elmondta: bécsi naturista egyesületek kérésének engedve a rendes nyitva tartási idő után külön tárlatlátogatásra kínálnak lehetőséget azok számára, akik ruhátlanul szeretnék megtekinteni a kiállítást.
Végül az osztrák hírügynökségnek adott interjúban az igazgató megemlítette azt is, hogy június végétől a budapesti Szépművészeti Múzeumban lesz látható a Leopold Múzeum Egon Schiele-gyűjteményének egy része.
Képek forrása: Leopold Museum