Újra megnyílt a Kunstkammer Bécsben

ÚJDONSÁG

Hosszú évek után a múlt péntektől újra látogatható a Habsburgok kincseskamrája, és benne a gyűjtemény legértékesebb darabja, a Saliera néven ismert arany sótartó.

MTI - MMO 2013-03-05 12:31
Cikk küldése e-mail:

A "művészetek és csodák kamrájának" nevezett főúri gyűjteményekben a reneszánsz és a barokk korban olyan tárgyakat gyűjtöttek össze, amelyekről azt gondolták, hogy az akkori idők összes tudását képviselik. A Habsburg-ház tagjai a késő középkorban alapozták meg rendkívüli arany- és ezüsttárgyakból, egzotikus ritkaságokból álló saját gyűjteményüket, és a 19. századig bővítgették a kincsestárat.
A bécsi Kunstkammerben találhatóak hegyi kristályból készült, valamint rinocérosz-szarvval díszített serlegek, óraművek és más mechanikus szerkezetek, de drágakövek, korallok, és cápafogak is. Ez utóbbiról azt gondolták néhány száz évvel ezelőtt, hogy azok sárkányfogak.
A jelenleg a bécsi Kunsthistorisches Museum gyűjteményébe tartozó Kunstkammert még 2003-ban zárták be, felújítás miatt. Az újból megnyitott kincsestárban most az egykori főúri gyűjtemény több mint kétezer darabját csodálhatják meg a múzeumlátogatók. A gyűjtemény teljes állománya ennél is nagyobb, összesen mintegy nyolcezer darabból áll.
Hosszú idő után először látható a gyűjtemény legértékesebb darabja is, egy arany szobrokkal ékesített, 26 centiméter magas reneszánsz sótartó. A Saliera (sótartó) néven ismert asztali díszt Ceres - a földművelés római istennője - és Neptun - a tenger istene - aprólékosan kidolgozott szobra díszíti. Benvenuto Cellini olasz mester készítette 1540 és 1543 között, I. Ferenc francia király megrendelésére.
A rendkívüli ritkaságot 2003-ban ellopták a bécsi múzeumból, és csak 2006-ban került elő. A betörő egy riasztóberendezéseket árusító cég alkalmazottja volt, aki a felújításhoz felállított állványzaton felmászva, egy ablakon át hatolt be a múzeumba. A műkincset elrejtette és tízmillió eurót követelt érte. Végül 2006-ban feladta magát, miután egy köztéri kamera felvételén azonosították mint lehetséges elkövetőt.
A Salierát megkerülése után 2006-ban kiállították, de csak rövid időre. A viszontagságok során megsérült műtárgyat azóta restaurálták, így a közönség most újra eredeti pompájában csodálhatja meg.

A látogatás előtt a sorban állás elkerülése érdekében érdemes a múzeum honlapját tanulmányozni.

Bécs: mit tervezzünk idén?

Kiállítás

Henri Matisse-, Oskar Kokoschka- és Max Ernst-kiállítással várják a múzeumlátogatókat idén Bécsben.

2013. január 01. MTI

Kétes eredetű műtárgyak

Bécsi Zsidó Múzeum

A Der Standard című osztrák napilap értesülése szerint több száz olyan tárgy található a Bécsi Zsidó Múzeum gyűjteményében, amely az osztrák visszaszolgáltatási törvény hatálya alá...

2013. január 01. MTI

Kis bécsi kaleidoszkóp

MUMOK, Albertina

Bécs nemcsak a minden kétséget kizáró báj, pazar elegancia és gazdag építészeti emlékek birtokosa: mindezen túl egy egész múzeumi negyed gondos őrzője. A miniállam állandó kulturális zsizsgést biztosít a...

2010. szeptember 09. Heilmann Anna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...