Gödöllői képek

KIÁLLÍTÁS

Március 1-je óta látható Gödöllőn Fejéregyházi László emlékkiállítása, a a Gödöllői Városi Múzeum, a gödöllői Tessedik Galéria és művész leszármazottainak közös szervezésében.

Őriné Nagy Cecília 2014-03-12 07:37
Cikk küldése e-mail:

Fejéregyházi László 90 évvel ezelőtt, 1924 szeptemberében került − a trianoni békeszerződést követően − a Gödöllőn otthont találó, a jászóvári perjelséghez tartozó, akkor induló gödöllői premontrei főgimnáziumba, még Muresán László néven.

 

Tanulmányait az Országos Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskolán végezte, ahol Csók István és Pécsi Pilch Dezső voltak mesterei. Fejéregyházi László művész és rajztanári végzettséggel alapított családot, amikor Gödöllőre érkezése után egy évvel feleségül vette a korábbi lakóhelyéről, Nagyváradról ismert Középesy Irént. A fiatal család Gödöllőn telepedett le, és itt nevelte három fiúgyermekét, akik szintén a gödöllői premontrei gimnázium tanulói lettek.

 

Kiállításunk egy sikeres kísérlet eredményeként született meg, a család és a múzeum kezdeményezésére. Kecskés József és a tárlatnak helyet adó Tessedik Galéria jóvoltából bemutathatjuk Fejéregyházi László festőművészt, aki Gödöllőre érkezett, itt alkotott, és itt lelt új hazára a nagyváradi premontrei főgimnázium öregdiákjaként. A kiállított festmények egyike a premontrei perjelség tulajdonát képező gödöllői oltárkép, amelyen Szent Norbert ábrázolását láthatjuk. A kép végigkíséri a rend itteni történetét. A gimnázium felépítése után a gödöllői művésztelep vezető mestere, Nagy Sándor festményei mellett a kápolnaként használt díszterem oltárképe volt. A 20. század negyvenes éveitől, a rendet továbbéltető Fényi Ottó idejében egyetlen oltárképként őrizték. Most a premontrei kápolna baloldali mellékhajójából kaptuk kölcsön a kiállításra, a perjelség és a hívek nagylelkűségének köszönhetően.

 


A premontrei gimnázium tanáraként eltöltött éveket mutatjuk be, azzal az odaadó munkával készített rajztanári segédanyaggal, amelyből megtudhatjuk, hogy nagyon lelkiismeretes művészettörténet- és rajzoktatás folyt akkor is a gimnáziumban. Fejéregyházi László oktatási tevékenységének jó eredményeiről szülői és tanulói köszönőlevelek is tanúskodnak. Festményein, akvarelljein kedvelt gödöllői helyszíneket fedezhetünk fel: a máriabesnyői kolostor részletét, az Erzsébet pihenőt és a szentjakabi tó környékét. Tájképei és csendéletei a művész hódolatát fejezik ki a szeretett környék és a természet előtt.

 

 

Alkotásai között említésre méltóak díszoklevél tervezései is, amelyekről képet kaphatunk az 1926. évi járási kiállításon szereplő művészek munkáit tartalmazó fotóalbumból. Ugyanezen év decemberében értesülhetünk a Gödöllő és Vidéke című újságból arról, hogy „elsőrendű művészi munkával ” Fejéregyházi László festette pergamenre gróf Klebelsberg Kunó közoktatásügyi miniszter Gödöllő község által adományozott díszpolgári oklevelét.

 

A művésztanárnak − betegségére hivatkozva − 1942-ben a Jászóvári Premontrei Kanonokrend Gödöllői Szent Norbert Gimnáziuma engedélyezte nyugdíjazását. Fejéregyházi László 1945-ben a budapesti Női Szociális Képzőben helyezkedett el, majd 1947-ben ismét Gödöllőn, az államsegélyes községi polgári iskolában tanított. 1948-ban halt meg Budapesten, közlekedési balesetben. Ekkor állami gimnáziumi tanár és gödöllői lakos volt.

 

Fotók: Hegedűs Gábor

A jó kormányos

EMLÉKKIÁLLÍTÁS

Körösfői-Kriesch Aladár (1863–1920) a gödöllői művésztelep szellemi és lelki vezéregyénisége volt. Emberi és művészi hitvallása a Magyar Iparművészet 1907. évi IV. Mellékletéből ismert kárpitjának címe...

2013. május 05. Őriné Nagy Cecília

Megmentett szecessziós műkincsek

AJÁNLÓ

A 2013-as évet Gödöllő városa Körösfői-Kriesch Aladár születésének 150. évfordulója alkalmából a Szecesszió Évének nyilvánította. Központban a műkincsmentés.

2013. december 12. Őriné Nagy Cecília

Szerelem és egyenjogúság a művésztelepen

Kiállítás

Június közepéig rendkívüli tárlaton ismerkedhetünk meg a gödöllői művésztelepen élt nők művészetével, életével.

2012. március 03. Őriné Nagy Cecília
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...