Ami a nőknek jutott: rózsaszín regény

EMANCIPÁCIÓ NÉLKÜL

A magyar nők művelődési lehetőségeit mutatja be A zsoltártól a rózsaszín regényig címmel a ma nyíló ismeretterjesztő kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban

MTI 2014-04-02 08:14
Cikk küldése e-mail:

A Petőfi Irodalmi Múzeum és az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézetének közös tárlatát R. Várkonyi Ágnes történész és Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár nyitja meg.

 

A zsoltártól a rózsaszín regényig című, november 25-ig nyitva tartó időszaki kiállítás a könyvek mellett enteriőrökben mutatja be a női művelődéshez, köztük az íráshoz, olvasáshoz és zenéléshez kapcsolódó korabeli bútorokat és tárgyi eszközöket hat tematikus blokkba rendezve. A tárlaton az érdeklődők megismerkedhetnek például a korabeli vallásos és a világi női műveltséggel, a nőknek szóló kiadványokkal a felvilágosodás és a korareformkor időszakából, a nőneveléssel, a női öntudat, valamint a hivatástudat elmélyítésére szolgáló törekvésekkel is.

A tárlat anyaga rávilágít a női szerepköröknek változásaira, amelyek fontos szerepet játszottak a női egyenjogúság és esélyegyenlőség előtörténetében - olvasható a múzeum közleményében.

A kiállítás szemlélteti a nők művelődési körének változását és bővülését: míg a korábbi évszázadokban szinte kizárólag a vallásos, kegyes olvasmányokban mélyedhettek el, s ezek tanulságait adhatták tovább gyermekeiknek, a 19. századtól egyre több olyan nőknek szánt kiadvány, kalendárium, almanach jelent meg, amelyek irodalmi, történeti és természettudományos ismereteiket is bővítették.

A közlemény hangsúlyozza, hogy a nők a magyar almanachok, regények, verseskötetek megvásárlásával, a színházi előadások látogatásával, valamint felajánlásaikkal, gyűjtéseikkel elősegítették a hazai kulturális élet felvirágzását.

Fotó: Mindennapoktortenete.blog.hu

Asszonybeszéd – nem felesleges csacsogás

KONFERENCIA

Március 7-én egész napos nőtörténeti konferenciát rendeztek Szombathelyen a Savaria Múzeumban. A rendezvény a Híres szombathelyi nők címet viselő könyvsorozat legújabb kötetének bemutatóját és az ehhez...

2014. március 03. Tanai Ibolya

Feliratos falvédő vs. Facebook

Beszélgetés Katona Edit muzeológussal

A vigántpetendi plébánián, a paraszti élet hétköznapi tárgyai köré csoportosított Néprajzi Múzeum kiállításának egyik legizgalmasabb része a feliratos falvédőkről szóló terem. Mindenkinek van emléke a...

2010. július 07. Nuszbaum Tibor

A nők diadala

Art deco és modernizmus

Már csak néhány nap! Az Art deco és modernizmus – Lakásművészet Magyarországon, 1920–1940 című kiállítás november 11-én zár az Iparművészeti Múzeumban.

2012. november 11. Sándor Anna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...