Utóidő

KIÁLLÍTÁS

A szentendrei kortárs művészetet műfajonként feltáró SZEKKO sorozat új kiállítási témája a fotó: a művészi céllal készült fotó mellett helyet kapott a dokumentarista és sajtófotó, a szubjektív fotográfia, a konceptuális és az experimentális fotó is.

Uhl Gabriella 2014-06-16 15:05
Cikk küldése e-mail:

A kiállítás megnyitó címét a kiállítás kurátori koncepciója után szabadon választottam, illetve folytattam azt a tagolási sort, amelyet Kopin Katalin megkezdett akkor, amikor rendszerezte a SZEKKO sorozat VI. kiállítására válogatott, illetve erre az alkalomra készült műveket.

A topográfiai ihletettségű sorozat, amely a tágabb értelembe vett Szentendre művészei közül válogat, most újabb médiumot tett fel idővonalára, hogy a kiállítás címét is kisajátítsam, illetve beleszőjem szövegbe. A festők, szobrászok, designerek után a fotóművészek kaptak lehetőséget a bemutatkozásra. A tárlat megnyitója tulajdonképpen lezárása az alkotói folyamatnak, amikor a képek elrendeződve várják a látogatókat. Innen kezdődik a fotók utóideje, az értelmezés ideje. Az idő problémája, amelyet a kiállítás tárgyául választott, a fotó médiuma megjelenésével vált újra hangsúlyossá a képzőművészetben.

Kriván Marcell: Urban landscape

Deim Balázs: Blaha Lujza tér

Az itt látható képek radikálisan szakítanak azzal a közhelyes felfogással, hogy a fénykép egy pillanat megragadása: helyette eljátszik és felmutatja azt a számtalan lehetőséget, amely az idő érzékeltetésére, a sűrítésre és töredezettségre nyújt lehetőséget a kamera által. A kiállítás nemcsak arra tesz kísérletet, hogy a különböző időfelfogásokat bemutassa, hanem a közöttük feszülő ellentétet, illetve kölcsönhatást is bemutatja. Megjelenik a képeken a hagyományos lineáris időfelfogás, amely minden szekvenciájában megalkotott és feladattal teli, valamint az ezzel szemben megélt idő valóság, amely várakozásban, elvárásban, illúzióépítésben és vesztésben jelentkezik.

A gondosan felépített idővonal lehetővé teszi, hogy újragondoljuk a fényképészek (illetve művész famíliák) munkásságának időbeli kibontását is. Az idővonal vezette úton haladva, ahogy átlépünk egyik mestertől a másikig, egyik világból a másikig, úgy változik meg teljesen a színrevitel módja: absztrakció, megrendezett jelenet, dokumentarizmus. Vagy szűk és tág kameraállás, hevenyészetten tákolt vagy szuper profi kamera használata. Az idő, idővonal szempontjából mindegy, hisz mindegyik az idő mélységét láttatja. Tulajdonképpen mindegyik ugyanarról az időről beszél, az utóidőról, csak egy kicsit másképpen, legfeljebb és főképpen kicsit mindig mélyebbre ásnak benne a fotográfiák. Az utóidő ebben az értelemben az az idő, amikor rájövünk, hogy minden fotó ugyanazt a kérdést teszi fel, ennek ellenére szüntelenül tovább folyik az alkotás, mert a szituációk, formák, technikai megoldások játéka ugyanolyan végtelen, mint maga az idő, amely köré a kiállítás szerveződik. Bár még nem látjuk, de az idővonal visszakunkorodik önmagába.

Az idővonalon eljutunk a társadalmi szférától a kozmikusig és viszont, bejárva annak számos állomását. A kozmikus szféra, ami itt megjelenik, elsősorban az absztrakt vonulatban, azonban nem a tiszta kontempláció világa, hanem minden ízében realista világ, minden ízében anyagi, csupán a fotográfiai eljárás által nyersességéből veszít. Szép képek keletkeznek ez által, ahol ugyan a szépség nem cél, de segít a világban való könnyebb eligazodásban, csábít arra, hogy több időt szánjunk megnézésükre.

Az utóidő nem azonos a tárgyaknak (fotóknak) egyhangú, majdhogynem kedvetlen idejével, amikor magányosan függenek a falon. Az új, tiszta események ideje ez, amikor végleges értelmüket elnyerik a befogadókban, s amely mindaddig megmarad, amíg a világ világ, szűkebben, amíg a kiállítás kiállítás marad. Kérem, tekintsék meg és élvezzék a tárlatot!

Elhangzott a kiállítás megnyitóján.

A kiállításon résztvevő művészek:

Aknay Csaba, Baksai József, Barnás Gergely, Barnás Máté, Bácsi Róbert, Csíkszentmihályi Márton, Csontó Lajos, Deim Péter, Deim Balázs, Kocsis Eszter, Kriván Marcell, Krizbai Gergely, Laczkó Péter, Lázár Alexandra Emese, Márton Csaba, Medveczki Tamás, Milos József, Paraszkay György, Pecsics Mária, Regős Benedek, Révai Sári, Weszelits András


Szentendrei Képtár, 2014. június 13. – augusztus 31.

Czóbel Béla felülírta a határokat

KIÁLLÍTÁS

A Ferenczy Múzeum 2014. május 30-án nyitja meg a MűvészetMalomban azt az átfogó kiállítást, amelyben csaknem 200 darab, külföldi és magyar magángyűjteményekből érkező festménnyel összegzi a 131 évvel ezelőtt...

2014. május 05. Magyar Múzeumok Online

Archívum - Deim Pál 80

Deim Pál Kossuth-díjas festőművész idén ünnepli nyolcvanadik születésnapját. Az általa megálmodott MűvészetMalom - Modern és Kortárs Művészeti Központ rendhagyó életmű-kiállítással köszönti a jeles...

2012. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Új kiállítások fűszerezik a nyarat

MIX

Már körvonalazódik a múzeumok nyári menüje. Néhány a legmarkánsabb ízekből!

2014. június 06. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...